A bejegyzés szerint Magyarné Kocsis Andrea (Fidesz-KDNP) javaslatára minden kötelezettséget fel kell mondania a városnak év végéig, ami a lakosság tájékoztatását szolgálja: honlap, közösségi média, online megjelenés, újság tartozik ide, valamint a közgyűlés közvetítése is. Ezzel elzártak minden információs csatornát a lakosságtól.
A MÚOSZ ezzel kapcsolatban állásfoglalást tett közzé. Ebben a szervezet azt írja, kötelességének tartja ismét felhívni a nyilvánosság figyelmét arra, hogy Magyarországon az Alaptörvény, az Uniós Alapszerződés, és a Médiatörvény is állampolgári alapjognak tartja a befolyástól mentes tájékoztatáshoz való hozzáférést. Magyarország Alaptörvénye szerint “Magyarország elismeri és védi a sajtó szabadságát és sokszínűségét, biztosítja a demokratikus közvélemény kialakulásához szükséges szabad tájékoztatás feltételeit.” Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény pedig rögzíti: A helyi önkormányzás a helyi közügyekben demokratikus módon, széleskörű nyilvánosságot teremtve kifejezi és megvalósítja a helyi közakaratot (2. § (2) bek).
A MÚOSZ hangsúlyozza: amennyiben a tatabányai önkormányzat teljesíti a rendeleti előírást, mely alapján 2021. december 31-ig minden lakossági tájékoztatással kapcsolatos szerződést fel kell mondani, és új nyilvánosságot biztosító fórumra vonatkozó szerződés nem jön létre, úgy megsérti az önkormányzati törvény idézett szakaszát, továbbá szembehelyezkedik az Alaptörvény által garantált szabad tájékozódás alapelvével. A felelősség a képviselő testületet terheli.
A Magyar Újságírók Országos Szövetsége – mint a tájékozódás és tájékoztatás egyik fontos hazai szakmai szervezete – leszögezi: a tájékozódás joga semmilyen körülmények között nem sérülhet. Se anyagi okokból, se politikai megfontolásból. A tatabányai közgyűlés köteles erről gondoskodni. A MÚOSZ minden jogi-szakmai segítséget megad ahhoz, hogy Tatabányán helyreálljon a tájékoztatás rendje - zárul a közlemény.