Kedd este lesz már alelnöke és Ellenőrző Testülete a szövetségnek?
Bízom benne, hogy elhárul minden technikai akadály és le tudjuk zárni a folyamatot. Vagyis nem akadályoz senki és semmi bennünket a munkában.
Például azok, akik szeretnének újabb ET-jelölteket állítani a közgyűlésen?
Például. Bár nem egészen értem a kérdést, mert ez egy szövetség. Egy vagy több tagszervezet által javasolt egyéni jelöltek vannak, akik a sportág iránti elkötelezettségből vállalnak feladatot a közösségért. Itt nem pártok vagy érdekcsoportok delegálnak képviselőket. De az alapszabály a jelölt állítási periódus letelte után már nem ad lehetőséget újabb jelölésre, amikor a jelölő bizottság mandátuma is megszűnt már. A közgyűlést csakis a szövetség alapszabálya szerint, azaz jogszerűen lehet és fogjuk is megtartani.
Melyik paragrafusban van ez benne?
Az Alapszabály 18.§ (3) bekezdése rendelkezik róla. A szabálynak megfelelően a közgyűlés előtt egy hónappal felálló jelölő bizottság fogadja be a jelöltek névsorát, a jelölteknek írásban kell nyilatkozniuk, hogy elfogadják a jelöltséget, és nem áll fenn velük szemben összeférhetetlenség, vagy egyéb kizáró ok. A listát pedig öt nappal a közgyűlés előtt le kell zárni. A keddi közgyűlés még az eredetileg 2021. december 9-re meghirdetett, majd határozatképtelenség miatt december 13-i megismételt közgyűlés folytatása. Előbb határozatképtelenség, majd technikai gondok merültek fel. Más nevek nem érkeztek a megadott határidőre.
Azok, akik új jelölteket akarnak állítani, attól tartanak, hogy az Ellenőrző Testület nem a valós feladatainak megfelelő munkát végez majd. Inkább lesz Elkendőző Testület.
Maga a felvetés is abszurd. Gondoljon bele: kések a moziból, majd azt kérem a gépésztől, hogy kezdje újra a vetítést? Miért nem adták le időre a jelöltjeiket? Miért nem bíznak azokban, akik bekerülnek a testületbe, akiket a közösség többségi szavazattal jogszerűen juttat oda? És még egyszer: tagszervezet(ek)egyéni jelöltek vannak, tehát nincsenek delegáltak.
Azt mondják, a jelölésük hátráltatva volt. A könyvvizsgáló munkája által pedig nem fognak kibukni azok a visszásságok, amelyek előző vezetőség regnálása idején a szövetségben történtek.
Ha a jelölése bárkinek akadályoztatva volt, akkor azt jelezni kellett volna a jelölő bizottságnak vagy írásban a szövetség főtitkárának. Ilyen jelzés, beadvány vagy email nem érkezett. Tényfeltárással kapcsolatban pedig nem könyvvizsgálat zajlik, hanem könyvszakértői vizsgálat. Óriási a különbség: az előbbi legfeljebb a számlákat egyezteti össze, utóbbi sokkal alaposabb munkát végez, például rávilágít arra is, ha valami nem piaci áron lett beszerezve, szóval igenis kiderülhetnek szabálytalanságok, és szükség esetén ajánlásokat fogalmaz meg, például ha felvetődik büntetőjogi felelősség. Laikusként már a fogalmakkal sem vagyunk tisztában, ezért kell ezt egy független szakembernek végeznie, aki biztosítja a vizsgálat törvényi megfelelősségét és teljeskörűségét.
Szóval nem Bátorfiéknak falaz?
Miért kéne falazni bárkinek? Egyrészt mindenkinek felelni kell a tetteiért, másrészt itt nem lehet falazni: valami vagy jogszerű vagy nem, ezért vannak a szakértők, akik ezt majd megállapítják. Nézze! 1986-ban ismerkedtem meg a triatlonnal, egyből beleszerettem. A szövetség 1989-ben alakult meg, már abban az évben tagja voltam a válogatottnak. Szerepeltem a sportág legelső világbajnokságán, 2014-ben Ironman vb-n, az egész életemet meghatározta ez a sportág. Barátaim unszolásárra vállaltam ezt a tisztséget, mert hiszek abban, hogy a triatlon a ma és a jövő sportja. Rengeteg fiatal tehetséget vonz és még több amatőrt, szenzációs eredményeink vannak és óriási lehetőség van előttünk a következő olimpiát nézve. Én ezeknek a szereplőknek a támogatását vállaltam azzal, hogy megteremtek egy minden tekintetben transzparens és jogszerűen működő szervezetet, ami képes támogatni ezt a munkát nem csak anyagi, hanem erkölcsi oldalról is. Vállalati pénzügyek szakon végeztem a Budapesti Közgazdaságtudományi Egyetemen, 30 éves tapasztalatom van szervezetépítésben is, így pontosan tudom, hogy miként lehet a szövetségben is egy szakmai menedzsmentet kialakítani, ami ezt a jogi és anyagi biztonságot megadja a tagszervezeteknek, a versenyzőknek, az edzőknek és minden közösségi tagnak. Kinevezésem óta teljesen váratlan kihívásokkal is szembesültem, és most a szervezet erőforrásait ezek a jogsértő, igazságtalan vádak és egyéni sérelmek miatti bosszúvágy vezérelte méltánytalan ámokfutások kezelése viszi el.
Mit gondol, mi lehet a motivációjuk?
Ha elzárják a csapot, az nem mindenkinek tetszik. Ha ragaszkodunk a törvényesség betartásához, azt nem mindenki érti és fogadja el, mondjuk mert „eddig nem így volt”, vagy az sem evidens néhány sporttársunknak, hogy a tetteinknek következménye van, amit vállalni kell. Ne értsen félre, nem az a baj, ha valaki részt kíván venni a munkában vagy információt kér akármiről. Hajrá, van feladat! Az ajtó mindig nyitva áll. A gond azzal van, ha ezt a saját elképzelése szerint folytatja, nem pedig a közösség szabályai szerint. Az alapszabályt annak etikai vonatkozásait belépéskor mindenki önként elfogadta és ezek után magára nézve kötelezőnek kell tartsa. Ebből nem engedek.
Tiszta lapot kellene nyitni, ehhez viszont elengedhetetlen a múlttal való szembenézés.
Így van! Ezért megbíztunk egy független igazságügyi könyvszakértőt és csapatát, mert ennek ez a törvényes módja. Az elvem, hogy mindenki végezze azt, amihez ért és amihez van szakmai, jogi felhatalmazása. A szövetség a triatlonhoz ért, biztosít minden feltételt egy vizsgálathoz, de nem hatóság, nem rendőrség, nem ügyészség, pláne nem bíróság. Van olyan sporttársunk, aki mindez egyszemélyben szeretne lenni. És még valami: ne mossuk össze a múltat a jelennel! Mindenki azon dolgozik, hogy elszámolhassunk, és ha visszaélés volt, elszámoltathassunk. Nagyon sokan károsultjai a múltnak, sokan várják, hogy ha voltak visszaélések, azok bebizonyosodjanak. De ezt csak törvényesen lehet megtenni, nem pedig mekk mesterként, mert az értelmetlen, ráadásul kiöntjük a kád vízzel a gyereket is.
Csőgör Péter a gazdaságvédelmi nyomozóra gondol, aki korábban az Ellenőrző Egyesület elnöke volt?
Többek között. Sajnos minden igyekezetünk ellenére sem tudjuk őket a szabályok betartására rábírni. Nem az a baj, ha bárki önszorgalomból vagy igazságérzettől vezérelve felhívja a figyelmet dolgokra. Az a baj, ha a megismert információkból levon következtetéseket és összeesküvés elméleteket tényként közöl, nagy nyilvánosság előtt hamisan vádolva a közösség tagjait. Minden sporttárstól azt kértük, hogy ha bármilyen kérdés van, amit kiemelt figyelemmel kezeljünk jelezze azt. Külön munkacsoportot hoztunk erre létre, van egy email cím is, ahova írhat ([email protected]). Péterrel hosszú éveken át baráti viszonyban voltam. Nagyon örültem, hogy együtt dolgozhatunk, de sajnos óriási csalódás számomra, hogy most pont ő az, aki, jogszerűtlen és szabályzatainkkal ellentétes tevékenységet végez és másokat is szabályszegésre buzdít. Gazdaságvédelmi nyomozóként ez nagyon kellemetlen…Összességében megdöbbentő és sokaknak visszatetsző Csőgör Péter viselkedése, nekem különösen, hiszen barátok voltunk. Egyszerűen nem értjük, miért nem a törvényes utat akarja járni, miért nem segíti a könyvszakértő munkáját. Sokakat hátba szúrt.
Hogyan?
Hamis váddal illet több sporttársát, valótlanságokat tesz közzé, ET vezetőjeként megszerzett dokumentumokat adott ki újságíróknak. Ahelyett, hogy az alapszabály szerint eljárva kezelte volna a helyzetet, ezeket a papírokat magánpereiben használta fel, teljesen alaptalan feljelentést téve. És még hosszasan sorolhatnám.
Bírósági végzés van arról, hogy a szövetségnek közérdekű adatokat kellene neki bemutatnia. Ez fél éve nem történt meg. Miért?
Ezt ön tényként közli, pedig konkrétan nem igaz. Nincs ilyen bírósági ítélet vagy végzés. Nyomatékosan szeretném ezen a csatornán is kiemelni: az én vezetésem alatt bárki bármilyen adatba betekintést kaphat, mert ez törvényi kötelesség, amit maradéktalanul betartok és betartatok minden kollégámmal. Csőgör Péternek is biztosítottuk a lehetőséget. Ő ezzel élt is. Több találkozója volt a főtitkárral, beszélt a könyvszakértővel, sőt iratok tömkelegét másolta ki, fényképezte le.
A személyes konfliktusoknak jelentős szerepe van az MTSZ jelenlegi helyzetében?
Részemről nem beszélhetünk személyes konfliktusról, sem Péterrel, sem egyéb más szereplővel. Mindenkinek a jogszabályok és a közösen kialakított belső szabályaink szerint kell részt vennie a szövetség életében. Vezetőként arra kaptam felhatalmazást, hogy úgy irányítsam a szervezetet, ami a jogszabályoknak megfelelő, törvényes és a közösség többségének érdekét szolgálja. Magánemberként és sportolóként mélyen elítélem ezt a magatartást, mert a sport a korrektségről, őszinteségről és példamutatásról kell szóljon. Csak kérdezem, vajon ezek a belső harcok, megérik azt a presztízsveszteséget, amelyet a sárdobálás közben a triatlon sportág egésze és a magyar sport elszenved?
A legismertebb magyar triatlonozó, Kropkó Péter nevével fémjelzett nagy nemzetközi versenye volt Budapestnek. Kropkó most Svájcban él, a versenyt Bátorfiék hazavágták.
Kropkó Péternek vitathatatlan érdemei vannak a sportág népszerűsítésében. Reméljük, hogy a jövőben is számíthatunk szakmai munkájára. Kiemelt célunk, hogy hazánk ismét egy nagy nemzetközi verseny házigazdája legyen. A jövő évet illetően is folytatunk tárgyalásokat, de egyelőre még nincsenek abban a fázisban, hogy teljes biztonsággal megoszthatóak legyenek. Amint konkrétumokról számolhatok be, arról is nagyon szívesen beszélgetek Önökkel, bízva abban, hogy a sportszerető közönség kíváncsi az MTSZ szakmai programjára és jövőbeni terveire is. Triatlonosaink kiemelkedő eredményei, legutóbbi olimpiai szereplésünk nagyon sok magyar szurkolónak okozott felejthetetlen pillanatokat. Hiszünk a triatlonban és hiszünk magunkban, abban, hogy a sport a legjobbat hozza ki mindenkiből, és képesek leszünk ismét világraszóló eredményeket felmutatni.