választás;Hongkong;demokrácia;

- Mélyponton a hongkongi demokrácia

Rekordalacsony, 30 százalékos részvételi aránnyal zárult a vasárnapi hongkongi parlamenti választás, amelyen most először kizárólag a kínai kommunista állampárthoz hűséges “hazafiak” indulhattak.

A szavazópolgárok távolmaradásukkal vélhetően a fennálló rendszerrel szembeni elégedetlenségüket fejezték ki, mivel - valódi ellenzéki jelöltek híján - más lehetőségük nem volt erre. A megváltoztatott szabályok miatt előre borítékolható volt a Peking-barát pártok győzelme, egyetlen kisebb meglepetés, hogy a 90 fős törvényhozásba a 89 lojalista mellé Tik Chi-yuen személyében egy rendszerhű díszellenzéki is beülhet.

Az apátiába süllyedt választás újabb mélypontnak számít a hongkongi demokrácia szempontjából, ami két éve még virágzott. A kínai metropoliszban 2019-ben rendkívül eleven volt a közélet, hatalmas tömegek vonultak fel a pekingi vezetés által erőltetett kiadatási törvényjavaslat ellen. A regnáló hatalommal szembeni ellenérzések a 2019 novemberi helyhatósági választásokon teljesedtek ki, amely a demokráciapárti ellenzék fölényes győzelmét hozta, rekordmagas, 71 százalékos részvétel mellett.

A kínai apparatcsikok azonban komoly erőfeszítéseket tettek azért, hogy letörjék a Hongkong utcáin és az urnáknál egyaránt megmutatkozó szabadságvágyat. A hongkongi hatóságok eljárást indítottak prominens ellenzéki vezetőkkel szemben, amihez hatékony eszközt biztosított a tavaly júliusban érvénybe lépett nemzetbiztonsági törvény. Politikusokat, aktivistákat börtönöztek be, valamint ellehetetlenítették a legnagyobb kormánykritikus lap, az Apple Daily működését. A koronavírus-járványra hivatkozva elhalasztották az eredetileg tavaly szeptemberben esedékes parlamenti választást, amelyen a demokráciapárti ellenzék eséllyel indulhatott volna. Idén májusban aztán olyan választási reformokat vezettek be, amelyek garantálják a rendszerhű “hazafiak” győzelmét. Tekintettel a jelöltek előzetes szűrésére a demokráciapárti erők nem is próbáltak meg versenybe szállni, ám bojkottot sem hirdettek, miután egy Peking-barát képviselő arra figyelmeztette őket, hogy egy ilyen nyilatkozat akár a nemzetbiztonsági törvény megsértéseként értelmezhető. Az öntudatos ellenzéki szavazók azonban így is tisztában voltak azzal, hogy részvételükkel csak legitimálták volna a hongkongi választási színházat.  

Az egy évtized baloldali diákvezérként feltűnt, a 35 éves Gabriel Boric nyrte a chilei elnökválasztást. Európai típusú szociáldemokráciát építene ki a latin-amerikai országban.