Lengyelország;tüntetés;médiatörvény;

- Dacol a világgal Kaczynski

Legfontosabb stratégiai szövetségese, az Egyesült Államok támogatását is kockáztatja a lengyel kormányzat a médiaszabadság látványos megnyirbálásával. Az államfő vétója lehetne a megoldás.

Több ezren vonultak utcára vasárnap Lengyelország –szerte a sajtószabadság védelmében, miután pénteken, váratlan gyorsasággal elfogadta a parlament a nagyobbik kormánypárt, a konzervatív populista PiS (Jog és Igazságosság) által kezdeményezett médiatörvényt.

Ugyanarról a törvényről van szó, amely idén egyszer már romba döntötte a varsói kormánykoalíciót. A Lex TVN24-ként is emlegetett jogszabály azon túlmenően, hogy nyilvánvalóan korlátozza a lengyelországi médiaszabadságot, amerikai érdekeket is sért, ami mellett Washington nem is ment el szó nélkül.

A pénteken véglegesen elfogadott jogszabály megakadályozza, hogy az Európai Gazdasági Térségen kívüli vállalatok többségi részesedést szerezzenek a lengyel médiában. A törvényt kezdeményező PiS és a kormányzat érvelése szerint erre azért van szükség, hogy "megvédjék a lengyel médiát az olyan potenciálisan ellenséges szereplőkkel szemben, mint Oroszország". Csakhogy ezzel nem valamely orosz adót, hanem az amerikai Discovery csoportot kényszerítik arra, hogy eladja többségi részesedését a TVN-ben, az ország egyik legnagyobb magán televíziós hálózatában. Lengyelország legnézettebb hírtévéje, a független és kormánykritikus TVN24 ennek a trösztnek a hírcsatornája.   

A törvény miatt "mélységesen felháborodott" Egyesült Államok, akárcsak a lengyel tüntetők arra szólította fel Andrzej Duda köztársasági elnököt, hogy akadályozza meg a médiatörvény hatályba lépését, azaz vétózza meg azt. Ez azonban aligha valószínű. Duda ugyan korábban nem zárta ki a vétó lehetőségét, ámde igencsak függ az őt elnöki székbe juttató, Jaroslaw Kaczynski vezette PiS-től. Az államfő ugyan második mandátumát tölti, ám ha a Kaczynski párt támogatását elveszíti, az elnökséggel együtt politikai pályafutásának is befellegzett.

Az Európai Unióval, „Brüsszellel” évek óta nyílt konfliktusban álló lengyel kormány a TVN24 felszámolásával azt kockáztatja, hogy az egyre nyilvánvalóbb orosz agresszió és katonai fenyegetettség árnyékában Washington jóakaratát is elveszíti.  Az Európai Bizottság álláspontja szerint az új lengyel médiatörvénnyel a varsói kormányzat aláássa a jogállamiságot és a demokratikus értékeket. , ezért hatálybalépése esetén a Lengyelországban. Vera Jourova, az európai értékekért és átláthatóságért felelős uniós biztos jelezte, amennyiben hatályba lép a törvény, az Európai Bizottség fel fognak lépni ellene.

Hogy mit lép az Egyesült Államok, az kérdéses, ámbár katonáit és haditechnikáját biztosan nem vonja ki az országból a növekvő orosz fenyegetés miatt. A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint a PiS elszámolhatta magát. Kaczynskiék abban reménykedhettek a médiatörvény gyors parlamenti elfogadásakor, hogy a regionális háborús veszély és a belarusz határon zajló menekültdráma elvonja a NATO és az Egyesült Államok figyelmét a sajtószabadságot ért támadásról. Ebben azonban nyilvánvalóan tévedett a lengyel kormány, amely Duda elnök esetleges vétójával tud kimenekülni arcvesztés nélkül az önmaga állította csapdából.       

Kéz a kézben  A lengyel média helyzete is évről-évre romlik, Lengyeloroszág, akárcsak Magyarország folyamatosan zuhan a Riporterek Határok Nélkül éves sajtószabadság ranglistáján. Bár hazánknál,- amely a 150 vizsgált országból a 92- helyre került – Lengyelország valamivel jobb helyezést ért el 2021-ben, a 64. hely is aggasztó képet fest a lengyel sajtószabadságról. A jelentés azt is kiemeli, hogy a varsói kormányzat a média „lengyelesítése” érdekében sok esetben a magyar mintát követve módosította a reklámbevételek adóztatását, állami szervekkel vásároltatta fel a helyi médiát, a közösségi média politikai szabályozására törekszik. Ugyanakkor a rendőri brutalitás is számottevő az újságírókkal szemben Lengyelországban. Számos médiamunkást bántalmaztak vagy letartóztattak kormányellenes tüntetéseken az elmúlt évben.     

Ez lehet az ötödik, mely megkapja a brüsszeli hatóság engedélyét.