Novák Katalin;

- „Még Ádernél is alkalmatlanabb”

Megbízható pártembert jelöl a Fidesz az államfői tisztségre. Az ellenzék szerint Novák Katalin a nemzet megosztottságát fejezi ki.

Megadta a választ Novák Katalin arra a – korábban általa feltett – kérdésére, miszerint „hogyan lehet sikeres egy nő?” Orbán Viktor kormányfő a tegnapi kormányinfón bejelentette, hogy a Fidesz-frakció a családokért felelős tárca nélküli minisztert (aki nemrég még a Fidesz alelnöke is volt) jelöli az államfői posztra. Vagyis a párt- és kormányzati pozícióból kerülhet át az államfői székbe, pedig a köztársasági elnök még a fideszes alaptörvény elvárása szerint is „kifejezi a nemzet egységét, és őrködik az államszervezet demokratikus működése felett”.

Ami a női sikerességet illeti, jókora felháborodást váltott ki Novák Katalin korábbi videója, amiben azt fejtegette, hogy „nekem, mint nőnek nem szabad elhinnem, hogy folyamatosan versenyeznem kell a férfiakkal, és össze kell mérnem magam velük”, és azt sem, hogy "legalább olyan beosztással, legalább akkora fizetéssel kell rendelkezzek, mint ők”. Ezt a „megfejtést” mára kissé árnyalta az élet, Novák ugyanis időközben fizetésben és versenyben jócskán lehagyta a magyar férfiak zömét – közöttük egynémely harcostársát is. Sikerének titka a szorgalma mellett az, hogy nem kifejezetten karrierista, így Orbán Viktor soha sem gondolt rá lehetséges trónkövetelőként. Tény, hogy Novák Katalinról ellenzéki sorokból sem állítják, hogy a hatalom megszállottja lenne, a mára kommunikációs harci droidok gyülekezetévé alakított párt kevés higgadt, tárgyalóképes figuráinak egyike.

A szegedi értelmiségi családból származó, négy nyelven beszélő, két diplomás Novák Katalin nem hajtotta különösebben a sikert, így a közgazdasági egyetem és a jogi kiegészítő után a Külügyminisztériumban kezdett mint referens, majd 2004-től 2010-ig itthon volt, ekkor született meg három gyermeke. (Igaz, a magyar nőknek ajánlott életformamodellje ismertetésekor arról elfelejtkezett beszámolni, hogy az ő példája igencsak kilóg a magyar átlagból, neki nem jelenthetett különösebb anyagi megterhelést a háztartásbeli lét: Novák Katalin férje a Magyar Nemzeti Bank pénz és devizapiaci igazgatója, Novák vagyonnyilatkozata szerint pedig a házaspár összesen nyolc ingatlannal rendelkezik a fővárosban, Szegeden és a Balatonnál.)

Novák 2010-ben az akkor Martonyi János vezette külügyben folytatta, majd 2012-ben Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter kabinetfőnöke lett. A 2014-ben család és ifjúságügyért felelős államtitkárrá előléptetett Novák Katalin eleve egy olyan területet kapott, ahol nehéz lett volna veszítenie: a Fidesz kommunikációs gépezete rá osztotta az örök mosolygós, pozitív üzeneteket megfogalmazó beszélő szerepét, ő lett a Fidesz politikájának alappillérét jelentő családtámogatási rendszer kirakatarca. A „demográfiai kormányzás” jegyében 2020-tól önálló miniszteri poszttá emelt családügy ugyanakkor Novák alatt sem tudott eddig különösebb eredményeket felmutatni, így a demográfiai csökkenés megállítása nem látszik, ahogy a házasságkötések száma is időlegesen, a babaváró hitel bevezetésével ugrott meg és a Novák arcával „eladott” családvédelmi intézkedések is jobbára a Fidesz fő bázisát adó felső középosztály felé lejtenek. Az egyetlen, igazi eredmény, hogy a Fidesz a támogatói szemében megőrizte a „családbarát” párt képét.

A miniszter kimaradt a Fidesz legsúlyosabb kommunikációs balhéiból; a 2016-tól bedurrantott, erősen antiszemita ízű Soros-kampány alól is felmentést kapott. Míg parlamenti harcostársai a magyar vidéket lerohanó muszlim tömegek rémképével riogattak, addig Novák Katalin a családtámogatás és családvédelem fontosságáról szóló elmélkedéseivel egészítette ki a társait. Visszaszólhatott a lombikbébiprogramot kifogásoló Veres András püspöknek, elhatárolódhatott Parragh László kijelentésétől, aki száműzte volna a homoszexuális tornatanárokat az oktatásból, de a napokban Novák Katalin volt az, aki odamondott a magáról megfeletkezett NER-influencer Rákay Philipnek, miután az leszólta Fekete-Győr András babahordós fotóját. Ugyanakkor Novák mindenkor fegyelmezett pártkatonaként beállt a Fidesz fősodor mögé, így sűrűn hangsúlyozza az időközben alkotmányba is belevésett alaptételt, miszerint a családot egy férfi és egy nő alkotja (az anyag nő, az apa férfi), vagy azt sugallja, hogy a Fidesz azért szorult ki az Európai Néppártból, mivel Brüsszel a melegjogokat támogatja.

Lojális ember és bűntárs– Novák Katalin még Áder Jánosnál is alkalmatlanabb arra, hogy ellent tartson Orbán Viktornak. Novák Katalin a Fidesz nemrég leköszönt alelnöke, Orbán Viktor-os fülbevalót hord, a Fidesz elnökéhez végletekig lojális, az ország nagyobbik fele által nem támogatott jelölt, akit személyes felelősség is terhel a jogállam lebontásáért, az ország megosztásáért, a gyűlöletkampányok szervezéséért, és a tomboló korrupcióért. (Márki-Zay Péter, az ellenzék közös miniszterelnök-jelöltje) – A Fidesz megölte a remény utolsó szikráját is, hogy a haza első polgára valamennyi magyar képviselője lehet. Párttitkár-helyettes lesz az államfő egy pártállami kísérletben. Megalázzák az államfői hivatást ismét. (Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke) – A bukásra készülő Orbán Viktor most egy újabb alkalmatlan köztársaságielnök-jelölttel próbálja átmenteni hatalmának egy részét a 2022 tavasza utáni időszakra. Novák azonban nem lehet az állam elnöke, hiszen még a magyar családokat sem tudta képviselni: tétlenül nézte, hogy a családi pótlék, a gyes, a gyet és az anyasági támogatás összege 13 éve változatlan, vagyis jelentős szerepe van abban, hogy a Fidesz rárobbantotta a szegénységet a magyar családokra. (MSZP) – Ha Orbán nyer, nemváltó műtétet továbbra sem akarnak majd a gyerekek, az életszínvonal pedig marad olyan, mint most. Egy változás lesz: Áder János helyett Novák Katalin fog őrködni a nemzet megosztottsága felett. (Jakab Péter, a Jobbik elnöke) – Novák Katalin nemcsak Orbán Viktor bábja, de egyben a kormányfő bűntársa is, akiknek a lelkén a nemzeti egység megteremtése helyett a nemzet végletes megosztása, az állam demokratikus működtetése helyett pedig a magyar állam autoriter elfoglalása szárad. (Fekete-Győr András, Momentum).
Szűrt kérdések, kitérő válaszokKülönleges fellépővel zárta idei évadát a kormányinfó: Orbán Viktor válaszolt az újságírók kérdéseire – már akiére. A Magyar Hangot szokás szerint be sem engedték a rendezvényre, ám a “szerencsések” közül sem mindenkinek adtak szó, holott Kovács Zoltán azt ígérte, minden jelenlévő lehetőséget kap. Így lapunk a Klubrádióval és a Privát Bankárral együtt már nem tehette fel kérdéseit a három és negyed órás sajtótájékoztatón. – A kormány továbbra is az oltásalapú védekezésben hisz, ezért nincs szükség olyan szigorításokra, mint például Nyugat-Európában – mondta a kormányfő. Arról is beszélt, hogy szerinte a kínai vakcina a legjobb (ennek ellentmond például a Magyar Orvosi Kamara adatsora, amelyet az intenzíven ápolt oltottakról és oltatlanokról adtak ki nemrég). Habár „kézenfekvő lenne a harmadik oltás elrendelése”, Orbán Viktor nem támogatja a kötelező oltást, mert mint mondta, a magyar “ösztönvilág” nagyobb ellenállást fejtene ki, így továbbra is meggyőzésben hisz. Ausztria viszont már nem a “laborunk”, mint korábban, mert ők egy vegyes – lezárás és oltás – rendszert vezettek be, mi pedig oltásalapú védekezést választottuk – mondta. A sok kérdésben kitérő válaszokat adó vagy épp a kormányzati paneleket ismételgető kormányfő szerint a jövő a bevándorlás és „az LMBTQ-mozgalmak által javasolt gyereknevelés és társadalomfelfogás” elleni küzdelemről fog szólni. A vesztegetéssel vádolt Völner Pállal kapcsolatban sem volt túl bőbeszédű, azt mondta, a politikai felelősség felvetésével meg kell várni a bírósági ítéletet. Arra, hogy a képviselői mandátumáról miért nem mond le, Orbán Viktor azt válaszolta: ezt a frakció dolga eldönteni. FEKETE NORBERT

Hatalmasat nőtt a sajátos nevelési igényű tanulók aránya az iskolákban a járvány és a kötelező beiskolázás következtében.