pedagógusok;teszt;

- Teszt nélkül

A teszt nem váltja ki a védőoltást - hallhattuk, olvashattuk többször is a kormányzati érvelést arra a kérdésre, miért nem ingyenesek a koronavírus-tesztek, vagy hogy miért nincs rendszeres(ebb) szűrés például az oktatási, nevelési intézményekben. És igazuk is van: a teszt tényleg nem váltja ki, nem helyettesíti az oltást. Merthogy nem is arra való. Akit tesztelnek, ettől még nem lesz védett, azt pedig valószínűleg senki sem kérte, hogy egy teszt alapján kapjon mentesítét az oltás alól. A kormányzati érv tehát már itt elbukott. Reménykedjünk, nem is gondolták komolyan, csak mással nem tudták magyarázni a nemleges válaszokat.

Nem is nagyon volt más lehetőségük, mint hülyeségeket beszélni. Egyrészt teszt van bőven, nemrég égettek el ötmilliárd forint értékű bontatlan csomagot, mert lejárt a szavatosságuk. Másrészt rendszeresebb, ingyenes szűréssel gyorsabban meg lehetne találni a fertőzötteket, így intézkedni is rövidebb idő alatt lehetne. Például az iskolában nem kellene napokat várni arra, hogy kiderüljön, Pistikének vagy Kati néninek azért folyik-e az orra, mert kicsit megfázott, vagy azért, mert épp össze-vissza terjeszti a deltát vagy most már az omikront.

De ugyanígy lehetne – kellene – tesztelni azokat is, akik felelősségteljesen oltatni szeretnék magukat. Mert mi van, ha épp fertőzött, csak nincsenek tünetei? Vagy néhány hete átesett a fertőzésen, de nem is tudott róla? A protokoll szerint számukra nem javasolt rögtön az oltás. Mégis, ez jelen pillanatban sem a döntéshozókat, sem az egészségügyet nem érdekli.

Lenne tehát helyük azoknak a teszteknek a kukán kívül is. Arról nem is beszélve, hogy az oltottak is lehetnek tünetmentes terjesztők. Így ha megfordítjuk a kormányzati érvet, talán a valósághoz is közelebb kerülünk: a védőoltás nem váltja ki a tesztelést.