Szilveszter éjjel átlagosan ötven olyan tűzesethez riasztják a tűzoltókat, amelyet tűzijáték okozott: többnyire kisebb tüzek keletkeznek, de minden évben előfordul két-három nagyobb, akár többmilliós kárt okozó tűz is. A leggyakrabban fenyők, tuják és szeméttárolók gyulladnak ki, de nem ritka az sem, hogy egy rakéta erkélyen landol, vagy egy szoba ablakán berepül, és ott tüzet okoz – figyelmeztet a Népszavához eljuttatott közleményében Mukics Dániel tűzoltó alezredes.
A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője emlékeztet arra, hogy a szilveszteri tűzijátékokat december 28. és 31. között lehet megvásárolni az erre kijelölt árusítóhelyeken, jellemzően plázák vagy nagy üzletek parkolóiban felállított konténerekben.
A szóvivő összegyűjtötte a katasztrófavédelem további jótanácsait, amelyek betartásával elkerülhetők a tüzek, balesetek. Egyik legfontosabb – írja –, hogy annyi tűzijátékot vegyünk, amennyit szilveszterkor elhasználunk, ugyanis csak december 31-én este hattól január 1-jén reggel hatig szabad azokat felhasználni.
A szállításnál vigyázni kell arra, hogy a kanóc vagy gyújtóhely védősapkája a helyén legyen, és ne hagyja senki a tűzijátékot az autóban, elkerülve, hogy akár kiégjen a jármű. Csapadéktól, víztől és párától is óvni kell ezeket az eszközöket, de ha eláztak, meg se próbálják fűtés, netán hősugárző mellett szárítani.
Mukics Dániel szerint erős szélben, alkoholfogyasztás után ne használjon senki tűzijátékot, és mivel egy társasházi ablak vagy erkély nem számít közterületnek, ezért ilyen helyekről se indítson senki pirotechnikai eszközt. Felhívja a figyelmet a háziállatok megóvására, valamint arra is: