Bezárt az egyik utolsó, prominens Peking-kritikus hongkongi sajtóorgánum, a Stand News hírportál - kevesebb mint tíz órával azután, hogy a hatóságok nagy erőkkel rajtaütöttek irodáján, illetve hat egykori és jelenlegi munkatársának az otthonán. A nagyjából 60 fős szerkesztőséggel szembeni szerdai akcióhoz mintegy 200 rendőr vonult ki. “Lázító tartalmak közzétételére irányuló összeesküvés” gyanújával őrizetbe vették Patrick Lam ügyvezető főszerkesztőt, novemberben lemondott elődjét, Chung Pui-kuent, illetve 5 másik embert, továbbá nemzetbiztonsági okokra hivatkozva befagyasztották a kiadóvállalat számláit, valamint számítógépeket, telefonokat és dokumentumokat foglaltak le.
A Stand News az olvasói támogatásokból működő non-profitként alakult meg 2014 decemberében, a demokráciapárti esernyős tiltakozásokat követően. A kínai metropolisz egyik leghitelesebb sajtóorgánummá nőtte ki magát, a Hongkongi Kínai Egyetem (CHUK) öt éve, valamint a két éve készített felmérései szerint a lakosság körében ez számított a legmegbízhatóbb internetes hírszolgáltatónak.
A Stand News és más médiumok helyzete azonban bizonytalanná vált azután, hogy a 2019-es kiadatási törvénytervezettel szembeni tömegtüntetésekre reagálva a kínai rezsim hadat üzent a Hongkong által élvezett viszonylagos szabadságnak. A város utolsó Peking-kritikus napilapja, az Apple Daily a hatósági vegzálások következtében idén júniusban működése beszüntetésére kényszerült. Ekkor már sejteni lehetett, hogy ugyanez várhat a Stand Newsra, amely felfüggesztette az olvasói adományok fogadását, nehogy a támogatások kárba vesszenek, illetve törölte a véleményrovatot, megelőzendő, hogy - a csődbe kergetett újsághoz hasonlóan - a publicisztikáik miatt eljárás induljon ellenük. A hírportál azonban így sem tudta elkerülni végzetét.
A Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi érdekvédelmi szervezet illetékese a sajtószabadság elleni támadásnak minősítette a Stand News elleni fellépést. Cédric Alviani, az RSF kelet-ázsiai irodájának vezetője a The Guardiannek elmondta: világosan látható, hogy a hongkongi vezetés meg akar szabadulni minden olyan médiumtól, ami nem támogatja a hivatalos narratívát. Szerinte az a cél, hogy a kontinentális Kínára jellemző elnyomást és cenzúrát honosítanak meg a városban.
John Lee, a hongkongi kormányzat második embere azonban tagadta, hogy a Stand News elleni akció bármilyen szabadságjogot csorbított volna. A politikus a kínai kommunista állampártot idéző stílusban kifejtette, hogy valójában a magukat médiamunkásoknak álcázó “gonosz elemek” szennyezik és károsítják a sajtószabadságot. Lee arra figyelmeztette a professzionális újságírókat, hogy tartsanak a távolságot az ilyen emberektől.