árnyékkormány;Márki-Zay Péter;Egységben Magyarországért;

- Csak egy név számít a választóknak

Hamarosan tovább bővül az Egységben Magyarországért szakmai csapata - értesült a Népszava.

– Nincs arra bizonyíték, hogy a választók döntését befolyásolná egy árnyékkormány tagjainak megnevezése. A hazai politikában és politikai kommunikációban ugyanakkor berögződött az a vélemény, hogy egy ilyen lépés a felkészültség bizonyítéka, ami képes mobilizálni a szavazókat – így vélekedett lapunknak Böcskei Balázs politikai elemző arról, hogy elkezdtek kiszivárogni Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt szakértői csapatának témafelelősei.

Az elsőként a Magyar Hang által közölt lista szerint az önkormányzatokkal kapcsolatos kérdésekre Wittinghof Tamás budaörsi polgármester válaszol majd. Az építőmérnöki diplomával rendelkező városvezető 1991 óta irányítja a fővárossal mára szinte egybeépült települést. Karácsony Gergely főpolgármesterrel és Márki-Zay Péter hódmezővásárhelyi polgármesterrel együtt dolgozik a Magyar Önkormányzatok Szövetsége (MÖSZ) elnökségében.

Az egészségügyi terület szakértője Komáromi Zoltán XII. kerületi háziorvos lett. A doktor 2019 óta a DK politikusa, a már megszűnt Együttben kezdett politizálni. Évtizedeken át dolgozott országos orvosszakmai szervezetekben.

A munkavállalók jogainak érvényesítéséért az MSZP elnökhelyettese, Komjáthi Imre harcol tovább, immár az árnyékkormány tagjaként is. A korábban a BorsodChemben dolgozó, Edelényben élő politikus két éhségmenetet is szervezett az Orbán-kormány szociális érzéketlensége miatt, társelnöke a Közmunkás Szakszervezetnek, egyik vezetője volt a „rabszolgatörvény” elleni tüntetéseknek 2018-2019 fordulóján.

A rendvédelem feladataival Márki-Zay csapatában Siófok független polgármestere foglalkozik mostantól. Lengyel Róbert 2014 óta vezeti városát, előtte 24 évig volt rendőr, majd saját kérésére távozott a szervezetből és 2012 után jogtanácsosként és biztonsági szakértőként tevékenykedett. Az ellenzéki miniszterelnök-jelölt Mindenki Magyarországa Mozgalmának elnökségi tagja.

Egy közgazdász-szociológus, a momentumos Tóth Endre lett az oktatási ügyek felelőse. A Budafokon önkormányzati képviselőként dolgozó oktatáspolitikus 2017-ben kezdett politizálni, jelenleg a Momentum Mozgalom elnökségi tagja.

A gazdasággal kapcsolatos kérdések az ellenzéki összefogás árnyékkormányában Király Júliához, a jegybank egykori alelnökéhez tartoznak. A közgazdász ősszel lemondott egy nemzetközi bank igazgatósági tagságáról és hangsúlyozottan civilként nyíltan kiállt Márki-Zay Péter mellett.

Az alkotmányozással összefüggő kérdésekkel hónapok óta foglalkozik egy nagyobb szakértői csapat tagjaként Fleck Zoltán jogász-szociológus, egyetemi tanár, az ELTE egyik tanszékvezetője. A terület felelőseként most őt nevezték meg. A szociális ügyeket az LMP kapta, a párt társelnöke, Kanász-Nagy Máté szociálpolitikus a terület felelőse. 2010 óta politizál, pártjában végig járta a ranglétrát, 2019-ben fideszes ellenfelét legyőzve megnyerte újpesti körzetét, jelenleg a IV. kerület népjóléti alpolgármestere.

Az egyházakkal kapcsolatos ügyekért Lukácsi Katalin egykori MDF-es, majd KDNP-s politikus felel, aki a Népszabadság és a CEU bezárása ellen tiltakozva kilépett pártjából és ma a Mindenki Magyarországa Mozgalom alelnöke.

A kétszeres olimpiai bajnok vízilabdázó Steinmetz Ádám foglalkozik a sporttal kapcsolatos kérdésekkel. A sportmenedzseri és jogi diplomával rendelkező egykori vízilabdázó ma képviselő a Jobbik frakciójában. Az Egységben Magyarországért sajtófőnöke Péterfi Judit televíziós újságíró lett.

– A lista itt nem ér véget, hamarosan újabb nevekkel egészül ki – jelentette be a Népszavának Simon András. Márki-Zay csapatának kommunikációs vezetője hozzátette, hogy több terület, így a kultúra vagy például a környezetvédelem felelőseivel még nem fejeződtek be a tárgyalások, de amint minden részletet tisztáznak, a nyilvánosság elé lépnek az újabb szakértők is.

Böcskei Balázs hangsúlyozta, egy ilyen kampány középpontjában mindig a miniszterelnök-jelölt személye áll, a szakmai stáb tagjait a választók nem is tudják megnevezni. Azt ugyanakkor a szakértő elismerte, hogy az egyes területekre kompetens szakembereket sikerült megnyerni az ellenzéknek. 

Újabb fideszes politikus kerülhet vezető pozícióba a választások előtt.