ORÖ;

- „Számomra elfogadhatatlan, amit csinált”

A Lungo Drom frakcióvezetője olyan változást szeretne előidézni az Országos Roma Önkormányzatban, hogy egy zárt ülésen készült hangfelvétel ne kerülhessen nyilvánosságra.

Csupán néhány percig tartott az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) szerda kora délutánra meghirdetett rendkívüli közgyűlése. Agócs János, az ORÖ elnöke a „megjelent sajtóhírekre, illetve az immáron birtokomban lévő hangfelvételen elhangzottakra” hivatkozva gyorsan berekesztette az ülést. Hozzátette, hogy „bűncselekmény elkövetésének alapos gyanúja” áll fenn.

Az ORÖ elnöke arra a hangfelvételre utalt, amelyet a Népszava ismertetett. A lapunkhoz eljutott, titokban rögzített hanganyag egy december végén tartott megbeszélésen készült. A találkozón Sztojka Attila romaügyi kormánybiztos, a Belügyminisztériumhoz Belügyminisztériumhoz tartozó Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság főigazgatója vett részt olyan ORÖ-s képviselők társaságában, akik a kormánypárti Lungo Drom tagjai, vagy annak szövetségesei.

A több mint két és fél órás felvételen Sztojka Attila hangsúlyozta: „Nem az a cél, hogy rosszul járjatok. Idáig, aki ebbe a körbe beült, szerintem rosszul nem járt.” A kormánybiztos – bár azt állította, hogy „senkit nem akarok megvásárolni” – szerződéseket ajánlott a „körön belül” lévő képviselőknek, és arról is biztosította a megjelenteket, hogy „még fogok hozni lehetőségeket, ebben ne legyen kétségetek”. Feltételként nem csak a szakmai, hanem a politikai teljesítményt is megjelölte.

Találgatásokra adhat okot Sztojka Attila azon megállapítása is, hogy „mindenkiről jönnek hírek”, BM-esként „mindenkiről tudok sok mindent. Azt is tudom, hogy mikor beszélt kivel, meg hogyan.”

Szerettük volna megszólaltatni a kormánybiztost. Sztojka Attila telefonon csak annyit közölt, hogy nem tud mit mondani: nem ismeri a hangfelvételt, és egyébként sem járult hozzá semmiféle felvétel készítéséhez. Kérésének eleget téve írásban elküldtük kérdéseinket, majd – még publikálás előtt – megjelenésre váró cikkünket is. A kormánybiztos munkatársától kedden este sms-ben azt az értesítést kaptuk, hogy másnap (szerda) délelőtt küldik a választ. Mindeddig ez nem történt meg.

Felidézzük: Sztojka Attila tavaly nyáron, kormánybiztosi kinevezése után lapunknak azt mondta, hogy a Fidesz 2010-es kormányra kerülése óta a romapolitika alkalmas keretet nyújt a „nemzetstabilitás” megteremtéséhez. A romák és nem romák viszonyára szerinte a „békés együttélés” a jellemző, már amennyiben önös érdekből nem gerjesztenek szándékosan feszültségeket. Amikor Orbán Viktortól átvette megbízólevelét, a miniszterelnök így biztatta: folytassa a munkát!

Az ORÖ szerdai, berekesztett rendkívüli közgyűlésén jelen volt Farkas Félix parlamenti szószóló is. Többször írtunk róla, hogy a Lungo Drom (és a Fidesz) által támogatott Farkas Félix helyett az ORÖ novemberben Agócs János elnököt választotta a roma nemzetiségi lista vezetőjévé. Agócs bejelentette, hogy nem elégszik meg a szószólói tisztséggel, a parlamenti választáson szeretne teljes jogú mandátumot szerezni az Országgyűlésben. A Lungo Drom megtámadta a döntést. A Fővárosi Törvényszék alaptalannak minősítette a panaszt, az Alkotmánybíróság viszont – nehezen értelmezhető okfejtéssel – megsemmisítette a választás eredményét. Az ORÖ-ben időközben megváltoztak az erőviszonyok, a Lungo Drom tábora többségbe került a testületben (kérdés, hogy ebben szerepet játszott-e Sztojka Attila, aki már korábban is találkozott az Agócs János ellen fellépő ORÖ-s képviselőkkel.)

A mostani közgyűlésen megkérdeztük Farkas Félixet a hangfelvételről, de ő nem akart nyilatkozni. A szószóló kezével takarta el az arcát, amikor a Népszava fotóriportere próbálta lefényképezni.

Csóka János, a Lungo Drom frakcióvezetője kérdésünkre azt a személyt bírálta, aki elkészítette és kiszivárogtatta a hangfelvételt. Az illetőt nem kívánta minősíteni, de – jelentette ki – „számomra elfogadhatatlan, amit csinált”. Csóka János nagyon reméli, „sikerül az ORÖ-ben a Lungo Drom frakciószövetségének olyan változást előidéznie, hogy a jövőben egy zárt megbeszélésről hangfelvétel és egyéb ilyenek anyagok ne kerülhessenek ki”. Mást nem fűzött hozzá, a felvétel tartalmáról ő sem nyilatkozott.

A rendkívüli közgyűlésen amúgy azokat az előző alkalommal (már a Lungo Drom többségével) hozott határozatokat tárgyalták volna újra, amelyek Agócs János szerint jogsértőek voltak. Miután az ORÖ elnöke berekesztette az ülést, a közgyűlés átalakult tanácskozássá. Roma civilek szólaltak fel: többen kifogásolták, hogy az országos önkormányzat jobbára belharcokkal foglalkozik.  

Hallgat a Belügyminisztérium isLapunk tegnap a Pintér Sándor vezette Belügyminisztériumhoz fordult a hangfelvétellel kapcsolatban, amelyen Sztojka Attila azt mondta, BM-esként „mindenkiről tudok sok mindent. Azt is tudom, hogy mikor beszélt kivel, meg hogyan.” Egyik kérdésünkre sem kaptunk választ. – Indít-e vizsgálatot a Belügyminisztérium, hogy tisztázzák: Sztojka Attila pontosan mire utalt ezzel a kijelentésével? – – Sztojka Attilának ténylegesen van pozíciójából fakadó, hivatalos hozzáférése nemzetbiztonsági lehallgatási anyagokhoz? – Sztojka "BM-esként" kezdeményezhet nemzetbiztonsági célú lehallgatást valamelyik, titkos megfigyelésre feljogosított hazai szolgálaton keresztül? – Önök szerint Sztojka miért hivatkozott a BM-re, úgy, hogy az állása kapcsán ő "mindenkiről tud sok mindent?" – Önök szerint Sztojka kijelentése felveti-e a hivatali visszaélés gyanúját? – Pintér Sándor belügyminiszter kérdőre vonja-e Sztojka Attilát arról, hogy pontosan mi alapján és miért tett ilyen kijelentéseket a BM-re hivatkozva? Lesz következménye, ha Sztojka azt a látszatot keltette, hogy a hivatali hatáskörén jóval túlnyúlóan információkkal rendelkezik másokra nézve? B.Z.

Már nincs szükség a NP Nanga Parbat 17 Tanácsadó Zrt.-re.