Váratlan fordulatot vett a nagy érdeklődéssel várt maffiaper Máltán. Bankrablásban való részvételért, illegális fegyvertartásért és más, kisebb bűncselekménykért tíz és fél év börtönbüntetésre, továbbá 18 ezer eurós pénzbírságra ítélte a bíróság az első rendű vádlott Darren Debonót. Az alvilágban It-Topo néven ismert gengszter az utolsó pillanatban, csütörtökre virradóra vádalkut kötött az államügyésszel, így olcsón megúszta. Bűnösnek vallotta magát egy tíz év előtti bankrablásban, és terhelő vallomást tett bűntársaira is, cserébe ejtették ellene az emberölési kísérlet vádját, amelyért akár harminc évet is kaphatott volna.
Az ellenzéki Nemzeti Párt (PN) és a Repubblika civilszervezet felszólította Victoria Buttigieg főügyészt, adjon magyarázatot a furcsa vádalkura. Sokak szerint szükségtelen volt az engedmény, mert lett volna elegendő bizonyíték, hogy enélkül, tárgyaláson is elítéljék a tetteseket. Az ügyészi „nagyvonalúság” feldühítette az MPU rendőrszakszervezetet, tekintve hogy a bankrablók menekülés közben 65 lövést adtak le üldözőikre. Pénteki közleményük szerint a főügyész súlyosan hibázott, tiszteletlen a rendőri munka iránt, és cserben hagyja azokat, akik vásárra viszik a bőrüket. „Jöjjön, és legközelebb szálljon be a tűzharcba a bűnözők ellen ő maga” – írták.
Debono és társai 2010 júniusában hajtották végre a vakmerő támadást egy olyan napon, amikor az olasz köztársasági elnök hivatalos látogatása és egy szabadtéri koncert lekötötte a parányi földközi-tengeri szigetország rendőri erőit. Felfegyverkezve, álszakállal, parókában lepték meg a HSBC bank központját Qormi városában. Ám a gyors riasztásnak köszönhetően mégis tetten érték őket, ekkor tüzet nyitottak a rendőrökre, és két hamis rendszámú autóval elmenekültek. Bottal ütötték a nyomukat, csak évekkel később, a nemzetközi botránnyá dagadó újságíró-gyilkosság következményeibe buktak bele.
A Daphne Caruana Galizia oknyomozó riportert 2017-ben felrobbantó bérgyilkosok egyike, Vincent Muscat – szintén vádalku keretében – tavaly feltáró vallomást tett korábbi bűncselekményekről is. Így tartóztatták le az alvilági nagymenő Agius fivéreket, akik Szicíliáról beszerezték a merénylethez használt pokolgépet. A testvérpárt korábban rendre felmentették különféle bűnügyekben, például heroincsempészet vádja alól, egy furcsa eljárási baklövés miatt. Sajtóhírek szerint olasz, albán, román és líbiai alvilági csoportokkal dolgoztak együtt, egyik üzlettársuk pedig évekkel ezelőtt nyomtalanul eltűnt.
A leporolt régi ügyek között került elő a megoldatlan bankrablás is, méghozzá pikáns részletekkel. Kiderült, a nyomozók kezdettől feltételezték, hogy a támadók belső információkat kaptak a pénzintézet biztonsági rendszeréről. Ki is hallgatták a HSBC akkori gyanús vezető menedzserét. Az illető, Carmelo Abela azóta fényes politikusi pályát futott be a Munkáspártban, 2014 óta volt bel- és külügyminiszter, jelenleg éppen a Miniszterelnöki Hivatalt felügyeli. Neve már szerepelt több kellemetlen ügyben, etikai vétségért el is marasztalták, de mindez nem ártott a karrierjének. Bízik benne a jelenlegi miniszterelnök, Robert Abela is (csupán névrokonok: családnevük gyakori Máltán.)
A gyanúba került miniszter tavaly májusban nyilvánosan elismerte, hogy a nyomozók kihallgatták a bankrablással kapcsolatban, de tagadja a cinkosságot. Hogy a kép még bonyolultabb legyen, a Daphne-gyilkosság végrehajtásának két további vádlottja összefüggésbe hozott a bankrablással egy másik, korrupciós botrányokból elhíresült politikust is, Chris Cardona volt gazdasági miniszter azonban szintén tagad. Mellékszál csupán, de nem érdektelen, hogy Robert Abela kormányfő, még hivatalba lépése előtt, gyakorló ügyvédként, a maffiózó Agius fivérek jogi képviseletét is ellátta, egészen 2016-ig.
Az elmúlt három év, jórészt nemzetközi nyomásra lefolytatott nyomozásainak hatására letartóztatták a kormányközeli milliomos Yorgen Fenechet. A „Kaszinókirályt” vádolják azzal, hogy megrendelte a korrupciós ügyeket leleplező újságíró megsemmisítését. A szerteágazó botrányba belebukott Joseph Muscat miniszterelnök (szintén csak névrokona a bérgyilkosnak), a helyettes rendőrfőnök és több más politikus, illetve köztisztviselő. Tavaly a hivatalos vizsgálóbizottság megállapította, hogy az államnak felelőssége van Daphne Caruana Galicia halálában. Összeérnek korrupciós ügyek is: a sokszor elképesztő összefonódások azt a benyomást keltik, hogy Máltán minden mindennel összefügg a politikában, a bizniszben, a bűnüldözésben és az alvilágban.