Noam Chomsky, világhírű nyelvész és filozófus interjút adott a Süddeutsche Zeitungnak. Ebben elmondta, hogy Trump egy nagyzási mániában szenvedő szociopata, ugyanakkor zseni. A 93 éves amerikai tudós, a világhírű MIT, a Massachussetts Institute of Technology tiszteletbeli professzora, akit a New York Times már 1979-ben a legnagyobb élő értelmiségiek közé sorolt, azt mondta, hogy az előző elnök csak saját magával foglalkozik, de roppant éles elméjű. Tudja, mitől döglik a légy, ebben nincs párja. Számára két dolog számít: egyrészt hogy biztosítsa a gazdagokat és a vállalatokat: csak ne izguljanak, az ő érdekeiket jeleníti meg.
Másrészt pedig szavazóbázist kell teremtenie. A republikánusok Nixon óta tisztában vannak azzal, hogy politikájukkal képtelenek bárkit is mozgósítani. Nem mondhatják azt a polgároknak, hogy én ugyan a tehetőseket és a nagy konszerneket képviselem, de ettől még voksoljatok rám. Más témákat kell találnia, hogy senki se figyeljen oda a saját helyzetére. Ilyen pótlék a fehér faj állítólagos hanyatlása.
A világ ugyan civilizáltabb, mint 60 éve, ám ha az eddigi irányzatok folytatódnak, akkor dicstelen véget ér az amerikai demokrácia. Az USA több államában most éppen olyan törvények születnek, amelyek segítségével a Republikánus Párt megvétózhatja a választások eredményét, ha azt nem tartja elfogadhatónak a maga szempontjából. A szélsőjobb egyre több helyen veszi kézbe a választási rendszer ellenőrzését.
Chomsky ebben a helyzetben azt tartja irányadónak, amit egykor Antonio Gramsci olasz író és filozófus tanácsolt, vagyis az elme pesszimizmusát, az akarat optimizmusát. Ez azt jelenti, hogy harcolunk tovább, mert tudjuk, hogy lehet nyerni, még ha nem is könnyen.