mentők;Győrfi Pál;

2022-01-08 13:57:40

Pénzügyminisztériumi felügyelet alá vonták az OMSZ gazdálkodását

Január közepétől költségvetési főfelügyelőt neveztek ki az Országos Mentőszolgálat gazdálkodásának kontrollálására. Információink szerint dr. Korózs Tamás határozott időre kapott megbízást. A felügyelőnek bőven van tapasztalata az egészségügyben, korábban a Dél-pesti Centrumkórház Országos Hematológiai és Infektológiai Intézetben (egykori Szent István-Szent László kórházakban), valamint a Bajcsy-Zsilinszky Kórház és Rendelőintézetben is végzett ilyen feladatot.

Érdeklődtünk az Országos Mentőszolgálatnál, hogy mi indokolta a költségvetési felügyelő kinevezését, ám konkrét válasz helyett egy péntek esti, az MTI-ben megjelent közleményt ajánlottak lapunk figyelmébe. Ebben Győrfi Pál, a mentőszolgálat kommunikációs és pr-vezetője arról írt, hogy nehéz, a koronavírus-járvány miatt pluszfeladatokkal terhelt, de stabil évet zártak a mentők. Az elmúlt évben több mint 1,2 millió esetet láttak el és ezen felül a pandémia miatt 1,3 millió járványügyi mintavételt kellett megszervezniük, illetve végrehajtaniuk, ami "komoly erőpróbát jelentett az Országos Mentőszolgálat és valamennyi mentődolgozó számára."

A mintavételezés, illetve covidos betegek szállítása során sok millió kilométert tettek meg az autók, több tízmillió védőeszközt használtak fel, a mentődolgozók jelentős mennyiségű túlórát teljesítettek. A járvány miatti többletköltségekhez szükséges fedezetet a kormány és az operatív törzs biztosítja.

A feladatok maradéktalan ellátása mellett" az OMSZ meg tudta őrizni költségvetési stabilitását is – állította Győrfi Pál. Ez - mint írta - "különösen annak tükrében nagy eredmény", hogy a koronavírus-járvánnyal összefüggésben nagyságrendileg 6,5 milliárd forint többletköltsége volt a mentőszolgálatnak. "A járvánnyal kapcsolatos többletkiadások a továbbiakban sem befolyásolhatják a mentési tevékenység zavartalan működését" - írta. Hozzátette azt is, hogy ezért a költségekhez igazodó folyamatos és stabil finanszírozást a Pénzügyminisztérium immár közvetlen módon, úgynevezett költségvetési felügyelő útján is segíti.