2022;CES;

- Okos kütyük a sivatagban

Las Vegas-ban ez évben, ha fékezett habzással is, de megtartották az elektronikus termékek fogyasztói vásárát. Az újdonságok mint mindig, figyelem felkeltők voltak.

A járványra való tekintettel szigorították a látogatók belépési feltételeit és egy nappal hamarabb zárt a tervezettnél, de a tavalyi kiállítás után - amely teljesen a virtuális térbe költözött - idén fizikai valójukban is megtekinthetők voltak az elektronikus világ legújabb csodái. A nevadai sivatagi Consumer Electronics Show (CES) Las Vegas-ban már több mint ötven éves, de a Covid-teszt, az oltási igazolás bemutatásának kötelezettsége és a maszkviselés a megszokotthoz képest jelentősen visszavetette a látogatók számát. Martin DeBono, GAF Energy elnöke szerint bizarr látvány fogadta a nézők nélküli kiállításon. De nem csak a látogatók, egyes kiállítók is távol maradtak személyesen, csak videókon, virtuális módon mutatkoztak be, így a General Motors CES-indító eseménye is felvételről volt csak követhető. Olyan cégek indokolták egészségügyi megfontolásokkal ott létük hiányát, mint az Amazon, a Meta (Facebook), a T-Mobile, a Twitter vagy a Pinterest. Egyes médiapiaci szereplők is tartózkodtak a valóságos látogatástól, mint a The Verge, vagy a CNN, de érdekesség így is bőven akadt a végül 2022. január 5. és 8. között megrendezett eseményen, amelyről ha csak virtuális megtekintés révén is, de éppen a CNN és The Verge számolt be a legátfogóbban.

Az idei show-n az egyik központi téma a metaverzum volt, amely az elterjedt hiedelmekkel ellentétben nem csak a Meta (Facebook) üzlete és üzenete, bár a virtuális és a kiterjesztett valóság egyesítésében egy új online világ megteremtése céljából valóban a Meta cég jár elöl. Oculus, azaz virtuálisvalóság(VR)-szemüvegük, illetve az a belépőjegy, amit ez a szerkezet az online játékok világába biztosít, valóban piacvezető. De nem tétlenkedik a Sony sem: most mutatták be PlayStation VR2 szemüvegüket, amely a játék közbeni finom szem- fejmozgásokat is érzékeli. De jelentkezett csuklóra szerelhető, a karmozgásokat érzékelő és a virtuláis játékost irányító egységgel - amely a Vive Focus 3 szemüveghez kapcsolódik - a tajvani HTC is.

Az autók is fontos helyet foglalnak el a kiállításon, most a legnagyobb figyelmet a BMW színváltoztató autója és a John Deere önvezető traktora keltette. A BMW SUV-jának külső fényezése - vagyis inkább időjárásálló elektronikus paneljei - a szürke megannyi árnyalatát képesek felvenni: a bemutatón másodpercek alatt változtak feketéről fehérre. (A sorozatgyártást egyelőre nem tervezik.) A gyártók általában azon dolgoznak, hogy egyre elfogadhatóbb árú elektromos meghajtású járművek kerüljenek ki üzemeikből. Erre is figyelmet fordítva a legjobb újdonság a Verge szerint a Chevy Equinox lett, a maga 30 ezer dolláros (9 millió forint) árcédulájával. (A legolcsóbb Tesla Model 3-ért 45 ezret kérnek.)

Persze voltak a színváltó autónál hasznosabb újdonságok is Las Vegas-ban, bár mivel élenjáró technológiákat alkalmaznak, egyelőre ezek sem olcsók. A Verge úgy látta, a showt - nem csak a maga területén, hanem az egész kiállítást tekintve - a Samsung Odyssey Ark számítógépes monitora vitte el, 140 centiméteres képátlójával, 16:9-es oldalarányával, 4K-s felbontásával, hajlított képernyőjével. A legbrutálisabb, leginkább játékra alkalmas laptopot az ASUS állította ki, a Zephyrus G14 14 colos képernyőjével, AMD Radeon 6800S videokártyájával és Ryzen 9 6900HS processzorával, hihetetlneül hosszú akkumulátor feltöltöttségi idejével ismét a legjobbnak bizonyult, csakúgy mint elődei az elmúlt években, megérdemli a Legjobb Laptop címet. A Legjobb Tévé a Sony A95K QD-OLED 4K nevű készüléke volt a vásáron, ez, bár nem olyan drága, mint a legfejlettebb technológiát képviselő mikro-OLED tévék, jóval többe kerül, mint a hagyományos 4K OLED rendszert alkalmazók. (Organic LED: olyan LED, ahol a fénykibocsátásért szerves vegyület felel.) A Legjobb Robot címet a Labrador Retriever nyerte el, leginkább egy szekrénynek néz ki, tud sört hozni a hűtőből (de csak akkor, ha előtte motort szerelünk az ajtajára és elérhető helyre tesszük a palackot.) Kicsit lassan mozog, de készítői alapvetően arra a feladatra szánták, hogy mozgásukban korlátozott embereket segítsen a házban és a körül. Elismerték a szakírók a Masonite M-Pwr okosajtót is, videós csengő, okos zár, mozgásérzékelős világítás, és érzékelő - amely figyelmezteti a tulajdonost, ha nyitva felejtette - jellemzik. Ráadásul a ház hálózatáról kapja az áramot, nem kell saját akkujait töltögetni félévente.

A Legjobb Dolog Ha Az Ára Elfogadható Lenne kategóriában a L’Oreal Colorsonic nevű hajszínező szerkezete győzött, amely egyébként a CES Innovációs Díjainak egyikét is besöpörte. Nagyjából úgy néz ki, mint más hajformázó, csavaró, szárító eszközök: felső részében van a szórófej és a tüskék, az alsó részében a festéktartály. A tüskék percenként 300-szor rezegnek és a megfelelelő szögben bocsátják ki a festéket. Több más háztartási okoseszköz is bemutatkozott, bár ezek között sem feltétlenül a forradalmi újdonságok, inkább csak fejlesztések jellemzők. Volt telefonos alkalmazáson keresztül a megfelelő hőfokú és menyniségű vízzel feltölthető kád, amelynek már végre a csapja is teljesen automatikus; a testünk megannyi jellemzőjét kimutató mérleg; okoságy, amely ha kell változtatja hőmérsékletét, ha kell, úgy alakítja a matrac formáját, hogy a legjobb legyen a gerincnek, de ha kell, még a horkolást is érzékeli és a fejet elmozdítja; voltak intelligens mosó- és szárítógépek, hagyományos és mikrohullámú sütők, csaptelepek, porszívók, stb. Folytatás jövőre.

Egy bizar játékNem lenne CES-szezon legalább néhány különleges robot felbukkanása nélkül. A Yukai Engineering bemutatott egy puha robotot, amely a felhasználó ujjbegyét rágcsálja. A vállalat azt reméli, hogy a "kissé kellemes érzés" feldobja a napot. Az Amagami Ham Ham rendelkezik egy algoritmussal, ami két tucat rágcsálási minta közül véletlenül választ egyet, így a felhasználó soha nem lehet biztos benne, hogy pontosan mit fog érezni, amikor a robot szájába dugja az ujját. A Yukai úgy tervezte meg a mintákat, hogy egy csecsemű vagy egy háziállat ujját rágcsáló érzést utánozza.

A gyártók már elkezdték az omikronhoz igazított vakcinák fejlesztését.