Az Európai Beruházási Bank (EBB) hétfőn felfüggesztette egy 200 millió eurós hitel folyósítását a Liszt Ferenc nemzetközi repülőtér üzemeltetőjének, miután a pénzintézet panaszmechanizmusa által végzett vizsgálat számos szabálytalanságot állapított meg mind az EBB, mind a reptér részéről a hitellel és a beruházással kapcsolatban. Az elemzés kimutatta, hogy a létesítmény utas- és teherforgalmának jelentős növekedését célzó fejlesztéshez nem készült környezeti hatásvizsgálat, és hogy a helyi lakosokkal nem konzultáltak a tervekről és a káros hatások enyhítését szolgáló intézkedésekről. Mindez sérti a bank politikáját és az uniós környezetvédelmi szabályokat egyaránt, olvasható a Magyar Természetvédők Országos Szövetsége által közzétett sajtóközleményben.
Az EBB 2018. decemberében hagyta jóvá a hitelt, amelyből egy új mólót, egy esetleges harmadik terminált, egy új Cargó Cityt építenének, és felújítanák a repülőtér földi világítását. Ezek a munkálatok az utasforgalom 50 százalékos növekedését tették volna lehetővé a következő nyolc évben. A hitelt az Európai Unió költségvetéséből nyújtott garancia is támogatja. A 200 millió euróból tavaly szeptemberig 124 millió eurót folyósítottak a projektgazdának.
Időközben két magyar civil szervezet, a Magyar Természetvédők Országos Szövetsége és a Kulturált Légi Közlekedésért Egyesület panaszt nyújtott be az európai pénzintézethez, amelyet a Közép- és Kelet-európai Bankfigyelő Hálózat is támogatott. Javasolták az EBB vezetőségének, hogy függessze fel a hitel folyósítását mindaddig, amíg a repülőtér üzemeltetője nem nyújt be legalább egy előzetes környezeti értékelést. Indítványozták a környék lakosainak az érdemi bevonását és tájékoztatását is. Az EBB vizsgálata alátámasztotta a civilek kifogásait, és megerősítette, hogy a bank nem ellenőrizte, a projekt megfelel-e a saját előírásainak. Ezért addig leállította a hitel folyósítását, amíg meg nem kapja a magyar hatóságok döntését arról, hogy szükség van-e teljeskörű környezeti hatásvizsgálatra a repülőtér bővítéséhez.
A Budapest Airport a Telex kérdésére azt közölte: szerintük az EBB a finanszírozást nem függeszti fel, hanem majd "a vizsgálatot követően eljárásjavaslatot fog megfogalmazni a repülőtéri beruházásokra vonatkozóan" A cég állítja, hogy az eljárásban végig együttműködtek, betartották a határidőket, valamennyi fejlesztésük a jogszabályoknak megfelelően valósult meg, a jelentés pedig nem tartalmi, csupán eljárásbeli kifogásokat állapított meg.
Az Európai Bizottság tavaly novemberben levélben érdeklődött a kormánytól, hogy mit kíván tenni a Budapest Airport részvényeinek esetleges eladásával kapcsolatos összeférhetetlenségek megelőzése és kezelése érdekében. Ezzel összefüggésben említette meg az Európai Beruházási Bank által folyósított és az EU büdzséje által garantált 200 milliós hitelt is, amely nyilvánvalóan növeli a létesítmény értékét, és az adásvétel kérdőjelei miatt külön aggodalmat kelt. A brüsszeli testület azon kormányzati döntések és intézkedések sorában említette a tervezett tranzakciót, amelyek miatt bevetheti a jogállamisági “furkósbotot”, vagyis pénzeket vonhat meg az uniós normák megszegése miatt.