;;

blokklánc;token;NFT;

- A tokenek és a többiek

NFT, azaz a nem helyettesíthető, csak digitális formában létező, egyedi dolgok az egyik legújabb kifejezés, amelyet a virtuális valóság bedobott a köztudatba. De mi is ez valójában?

Tavaly jelentek meg az NFT-k, azaz a nem helyettesíthető tokenek, és bár több millió dollárt is érhetnek, még mindig magyarázni kell - az egész világon -, hogyan is működik. A token egyik jelentése lehet zseton, de érdemes megtartani az ősi angol eredetű szót, amelynek legfőbb jelentése a valamit helyettesítő jel, jelzés, hiszen virtuálisan létező dologról van szó. A helyettesíthető vagyontárgy régóta létező gazdasági fogalom, olyan dolgot jelöl, amely meghatározott egységekre bontható és ezek felcserélhetők egymással. Például a pénz esetében egy tízezer forintos bankjegy helyettesíthető két ötezressel - tudható meg a BBC cikkéből. Nem helyettesíthető vagyontárgy viszont lehet egy ház, vagy Leonardo Mona Lisája. Képek, fotók, másolatok készülhetnek róluk, de igazi értéket csak az eredeti képvisel.

Az NFT-k a digitális világban töltenek be hasonló szerepet: olyan eredeti, virtuális vagyontárgyak, amelyekből csak egy létezik a maguk nemében. Ezeket ugyanúgy lehet adni-venni, mint a valóságos vagyontárgyakat, miközben megfogható formában nem léteznek. A digitális, nem helyettesíthető tokenek bizonyítványnak tekinthetők egyrészt arról, hogy egy virtuális vagyontárgy eredeti példányának birtokosai vagyunk, ami azért lényeges, mert ezek vég nélkül sokszorosíthatók, gyakorlatilag azonos megjelenésben, vagy lehetnek egy fizikai valóságban létező vagyontárgy tulajdonjogát digitális formában őrző iratok is.

Az NFT-k révén egy műalkotás tokenizálható, digitális bizonyítvány állítható ki tulajdonjogáról, amely értéket képvisel, és adható, vehető. Ez a tulajdonjog hasonlóan a kriptovalutákhoz, a virtuális pénzekhez, mint a bitcoin, ethereum, a virtuális hálózaton, a blokkláncon van nyilvántartva, és gyakorlatilag hamisíthatatlan. Így érthető például, hogyan adhatta el tavaly márciusában Jack Dorsey, a Twitter alapítója a világ első, 2006-os tweet-posztját, amelyre 2,5 millió dollár értékű ajánlat is érkezett természetesen kriptovalutában. Az NFT-ként értékesített üzenet továbbra is elérhető nyilvánosan a Twitteren, de a vevő bizonyítványt kapott Dorsey digitális aláírásával és igazolásával a tulajdonjogról, valamint megkapta a poszt metaadatait is: a közzététel idejét és a szöveg tartalmát. Vagyis nem csak művészeti alkotások adhatók el.

Bennfentesek szerint amúgy nem túl bonyolult ügy az NFT biznisz. Egy digitális pénztárca kell hozzá, kis böngészéssel a világhálón ajánlatok tömegében lehet válogatni, és egy piactér, ahol NFT-t adnak-vesznek. Erre kell rákapcsolni az elektronikus bukszát, és feltölteni a művet, legyen az fénykép, irka-firka, Maradona játékosigazolása, dobszóló, sportcipő, vagy akár egy valódi műalkotás. A platformokon okos algoritmusok kezelik a digitalizált „akármit”, a hozzájuk tartozó egyedi információkat, és az így összeálló token számára egyfajta raktárként is szolgálnak. Persze nem ingyen, a kriptopénzzel feltöltött pénztárcáról leszedik késlekedés nélkül az akár több száz dollárra rúgó kezelési költséget. Igaz, ha eladják a portékát bekerül a pénz is, ami felett rendelkezhet az eladó. 

FogalmakBITCOIN Olyan digitális fizetőeszköz, amelyet elektronikus úton hoznak létre és tárolnak. A bitcoin decentralizált eszköz, nincs mögötte sem központi bank, sem kormány, sem pedig egy kibocsátó vállalat. A bitcoin új pénzügyi szektort hozott létre, a kripto- és blokkláncipart. A bitcoinnak köszönhetően rengeteg kriptovaluta látott napvilágot és a mögötte működő blokklánc-technológiát már számos iparág, köztük a bank- és biztosítási szektor, illetve a mezőgazdaság is aktívan használja. NFT Az elsődlegesen fontos tulajdonsága az egyediség. A létrehozás során minden NFT esetében egyedileg meg kell határozni, hogy pontosan mi a célja, mitől lesz az adott digitális eszköz különleges - olvasható a hu.coincash.eu oldalon. Olyan ez, mint egy festményhez tartozó igazolás, amelyben leírják, hogy honnan származik, ki az alkotó. Egy NFT esetében ezt metaadatoknak nevezik: permanens, megváltoztathatatlan adatokról van szó, amelyek nélkül nem létezhet egy token. Az NFT-k másik fontos tulajdonsága, hogy korlátozott mennyiségben érhetők el, mivel a fejlesztőknek lehetősége van arra, hogy erősen korlátozott, például néhány tucatos darabszámmal indítsanak útjára egy tokent. Számos dologból lehet NFT, lehet ez egy digitális művészeti alkotás, egy belépőjegy egy koncertre, videojátékban elhelyezett tárgy, például egy egyedi fegyver, vagy a karakter öltözete. Ami igazán nagy értéke lehet az NFT világának az az, hogy akár egy fizikai tárgy, például egy festmény, vagy egy ingatlan is tokenizálható. Bármiből lehet egyedi, digitális érték, ami azonosítható, átadható, de nem másolható, és nem osztható.  BLOKKLÁNC Egy olyan adatbázis, ahol az adatok egy hálózaton tárolják. A világ első blokklánca a Bitcoiné volt. A hagyományos valuták legnagyobb problémája, hogy bizalomra van szükség a mögöttük álló pénzügyi rendszer működtetéséhez: meg kell bíznunk a központi bankban, hogy nem rontja le a valutánk értékét, mint ahogy ez a nemzeti valuták esetében már sokszor megtörtént és a bizalom megtört, olvasható a hu.coincash.eu oldalán. A blokklánc esetében az információk az elosztott hálózatok csomópontjain működő több ezer számítógépre vannak letöltve, amelyek működését előre megírt, megváltoztathatatlan, korrumpálhatatlan, hamisíthatatlan szoftver biztosítja. Ha változás történik az adatbázisban, például lezajlik egy tranzakció, azt a hálózatban résztvevő összes számítógépen futó szoftver ellenőrzi, majd frissíti az adatbázisát.

Amikor egy Michelangelóból NFT lesz

A Hiscox Online Art Trade Report szerint tavaly az év első 9 hónapjában 3,5 milliárd dollár értékű művészeti NFT fordult meg a piacon.

Nyan Cat gifje (képfájl) 590 ezer dollárt (185 millió forint) ért tavaly februárban valakinek. Még 2011 áprilisában töltötte fel alkotója - ami azután internetes szenzációvá vált - és végül ez év elején internetes árverésen adta el NFT-ként.

A Christie’s aukciósház is adott már el digitális alkotást, a Beeple nevű művész kollázsa 69 millió dollárt ért ez év márciusában valakinek. Beeple - Mike Winkelmann - 13 éve mindennap készít egy digitális képet, így 13 év alatt ötezer munkája gyűlt össze.

Az év utolsó hónapjában egy Pak nevű alkotó, vagy alkotócsoport projektjét, a The Merge című kompozíciót a Nifty Gateway kínálták fel eladásra. Élő művész alkotásáért soha nem fizettek annyit, mint a 266 445 elemből összeálló digitális „masszáért”, 28 ezer fanatikus alkudozott, átlag 575 dollárt ígértek darabonként, végül 91,8 millió dollár került az eladó pénztárcájába.

Beszálltak az üzletbe a tekintélyes művészeti intézmények is, amelyek rászorultak a járvány által megtépázott bevételeiknek gyarapítására. A firenzei Uffizi Galéria - elsőként a nagy múzeumok között - NFT-ket kezdett értékesíteni tavaly tavasszal. A Cinello nevű olasz vállalkozás bevonásával elkészítették a galéria több gyöngyszemének digitális változatát, a hozzá tartozó eredetet és tulajdonlást igazoló kódsorral. Az első, Michelangelo „Doni Tondo”, a szent család című festménye. Egy római gyűjtő 170 ezer dollárt adott a tokenért, és a galéria igazgatója úgy nyilatkozott, a lehetőséget használni fogják az intézmény jövedelmének kiegészítéséhez. Az Ermitázs is benézett a metaverzum világába. Leonardo da Vinci, van Gogh, Claude Monet, Vasszilij Kandinszkij alkotások kerültek fel a digitális eladótérbe. Szeptember végén a Binance nevű platformon 440 ezer dollárért árusították ki az NFT-ket. Késő ősszel a British Museum NFT-k eladásával turbózta fel aktuális, Hokusai műveit bemutató tárlatát. 200 mű került a kínálatba, közülük a legismertebbért, a „Great Wave off Kanagawa” címűért 45 000 dollárnak megfelelő 10,6 ethereumot (kriptopénz) fizetett egy gyűjtő.

Weiler Péter megtervezte a legdrágább magyar NFT díszpárnákatA neves képzőművész, Weiler Péter 100 darabos párna kollekciót tervezett a Müüska dizájnbrand felkérésére. Az egyedi darabok sorszámozottak, és különlegességük, hogy mindegyik megfeleltethető a blokkláncon tárolt NFT-jével. Jelenleg a világon nincs még olyan, fizikailag is létező lakberendezési termék, amelynek a digitális verzióját is megkapja a vásárlója. A színes sorozat neve ZERO, és mindegyik párnán egyetlen nagyméretű szám található csupán, a hátoldalon pedig egy egyedi QR-kód, amelyet beolvasva azonosítható maga az NFT. Weiler Péter 2021 márciusában értékesítette az első magyar NFT képzőművészeti alkotást. A Bitcoinbánya az Alföldön című képe körülbelül 1,4 millió forintért kelt el.  
Beindultak az újkori műtárgypiaci bűnözőkA napokban 2,2 millió dollár értékű NFT-t loptak el Tod Kramer, ismert New York-i galériás kollekciójából. Elektronikus tárhelyéről 15 NFT-t, köztük az egyik leghíresebbet, a Bored Ape Yacht Club című alkotást szerezték meg az újkori műtárgypiaci bűnözők. A hírek szerint a legtekintélyesebb NFT kereskedelmi platform, az OpenSea megtette a szükséges lépéseket az értékek további forgalmának blokkolása érdekében, de ez még nem biztosíték arra, hogy a bűnözők más platformokon ne járnának sikerrel. A terület ugyanis szabályozatlan, és az alig egy éve működő piacon máris számos esemény bizonyítja, hogy mennyire sérülékeny. Ezt megelőzően már eltűnt a 2,7 millió dollárt érő, Evil Ape sorozat, novemberben pedig három Bored Ape tokentől szabadították meg tulajdonosát. Egy „kedves csaló” nemrég 336 ezer dollárt fizetett vissza egy Pranksy néven ismert digitális műtárgy-gyűjtőnek, aki hamis Bansky NFT-t vásárolt.   

A szabályszegők a helyszínen akár 50 ezer forintos, eljárás esetén 150 ezer forintos bírságot is kockáztatnak.