Az alapvető élelmiszerek közül kiragadott néhány termék - lényegében a kiskereskedőkre bízott - fogyasztói árának ideiglenes befagyasztása aligha segít észrevehetően azon, hogy Magyarország a pandémia okozta, szerencsére átmenetinek tekinthető gazdasági sokkot követően a vágtató infláció korszakába lépett.
A közgazdaság szabályai, és az eddigi tapasztalatok szerint a gazdaságpolitika egészének újragondolása nélkül ez a folyamat kontrollálhatatlanná válik; minden, a pénzromlás ütemére vonatkozó prognózist a valóság nagy mértékben felülír. A KSH tegnapi inflációs számai ugyanis elriasztóak: 2021. decemberben az árak átlagosan 7,4 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbinál, s a hazai statisztikusok állítása szerint a múlt évben átlagosan 5,1 százalékkal növekedtek.
A miniszterelnök idei első rádiószózatában elsődlegesen külső hatásoknak tudta be az árak általános, zabolátlan elszabadulásának az okát, szemben Surányi Györggyel. A közgazdász professzor, aki a jegybankot két alkalommal is vezette, ezt egyértelműen - még a novemberi adatok ismeretében - megcáfolta: „Az infláció fő oka a kormány elhibázott politikája. Ha nagyon megengedően számolunk, a 7,5 százalékos inflációnak akkor is maximum csak harmadáról tehetnek külső hatások, a többi ok egyértelműen a nem megfelelő gazdaságpolitikai lépésekben keresendő. A fiskális, a jövedelem- és a monetáris politika kölcsönösen felelős, vagyis a kormány mellett az MNB azonosan hibás politikája vezet a magas inflációhoz."
Szavait mi sem igazolja jobban, minthogy az üzemanyagok ársapkáját 2021 utolsó hat hetében már alkalmazták, s a fogyasztói kosárban mintegy 6 százalékot kitevő termék árának maximálása semmilyen hatással nem volt az árindex növekedésének megfékezésére. (Az év egészében átlagosan 25 százalékkal drágultak a benzinfajták.) Arra pedig ritkán szoktak emlékeztetni, hogy az általános áremelkedés egyik zászlóshajójának tekintett dohányáruknak is évek óta hatósági áruk van . igaz, ezek drágulását az egészségtudatos életet folytatók korántsem bánják.
A magyar kormány a mintául szolgáló államok kiválasztásában egyre alacsonyabbra helyezi a mércét. A gazdasági növekedésben, és igaz, csak átmenetileg, a járvány kezelésében is, Ausztria volt az elérendő cél. A néhány alapvető élelmiszer árának befagyasztásakor a kormányfő vigyázó szemét már Szerbiára vetette, amit mi sem bizonyít jobban, mint hogy a nálunk frissen árstoppossá váló áruk listája a balkáni országéval azonos. S az újdonsült mintaállam kiválasztása valóban fényesen sikerült, hiszen éves inflációjuk mértéke már a nyolc százalékot súrolja.
Az infláció kifejezés orvosi eredetű, felfúvódásra utal. Kezelése többé-kevésbé megoldott. A pénzügyi eredetűnek azonban NER nem találja a módját.