Magyarország;Orbán Viktor;Nyugat-Balkán;Bosznia-Hercegovina;

- Szabad szemmel: hatalmas a feszültség, Orbán Viktor veszélyes játékot folytat a Nyugat-Balkánon

Die Welt

A magyar miniszterelnök veszedelmes játékot folytat a Nyugat-Balkánon. Nagy felzúdulást váltott ki, amikor novemberben meglátogatta a bosznia-hercegovinai szerb országrész leválásán ügyködő Milorad Dodikot. Az elnök munkatársa úgy értékelte a tárgyalásokat, hogy terveik élvezik Orbán Viktor teljes támogatását. A térség már jó ideje geopolitikai beavatkozási próbálkozások színtere, ám Magyarország EU-tagként áll a Republika Srpska elszakadási törekvései mögé. Egy helyi elemző azonban kétli, hogy akár az EU, akár a NATO megkockáztatna egy újabb biztonsági válságot.

A jelek szerint azonban ezek az aggályokat Budapesten figyelembe sem veszik. Orbán Viktor bejelentette, hogy megvétóz minden szankciót a bosznia-hercegovinai Szerb Köztársaság és a vezetője ellen. Sőt, 100 millió eurós hitelt ad neki, amiről a már idézett szakértő úgy véli: a magyar fél finanszírozza a kísérletet a soknemzetiségű állam szétverésére. Továbbá, hogy a magyar miniszterelnök számára Milorad Dodik újabb szövetséges az illiberális rezsimek láncolatában. Ugyanilyen megfontolásokból szorgalmazza az Aleksandar Vucic fémjelezte Szerbia mielőbbi felvételét is az Euróópai Unióba.

Szándékaiban a jelek szerint segíti Várhelyi Olivér magyar bővítési biztos, akiről Romeo Franz német zöldpárti EP-képviselő, az EP Bosznia-munkacsoportjának vezetője úgy látja: eddigi munkájával igazolta a személyével kapcsolatos fenntartásokat., ezért kétséges, hogy alkalmas-e feladata ellátására.

 Le Monde

   

Vezércikkben foglalkozik a bosznia-hercegovinai politikai válsággal a francia lap is, amely úgy értékeli, hogy igencsak kockázatos, amit a nacionalista szerbek művelnek. Milorad Dodik elképzelése, amit pártol Belgrád, Zágráb, Moszkva, Peking és Budapest, azzal fenyeget, hogy újra belobban a lőporos hordó a Nyugat-Balkánon. Azaz az ország ismét csak ott tart, ahol az egykori Jugoszlávia tartott a három évtizeddel ezelőtt kitörő háborúk idején.

A Szerb Köztársaság erős embere olyan határozatot fogadtatott el a múlt hónapban a kisebbségi törvényhozással, amely előirányozza, hogy a szerbek kiválnak több köztársasági intézményből és önálló hadsereget hoznak létre. A szakadár törekvés önmagában nem sokban különbözik attól, amit Radovan Karadzic akart, és amely háborúhoz vezetett, benne Szarajevó ostromával, a százezer halottal és a kétmillió menekülttel. Viszont arra hivatkozik, hogy a szándékai békések.

A feszültség hatalmas. Milorad Dodik ugyanakkor számíthat többek között Vlagyimir Putyin, Hszi Csing Ping , valamint az EU-tagországok közül a nacionalista Magyarország, Lengyelország és Szlovénia támogatására. Már csak öt hónap maradt, hogy el lehessen kerülni az új válságot. Megkezdődött a visszaszámlálás. Boszniában azonban attól félnek, hogy bármelyik pillanatban történhet olyan erőszakcselekmény, amely beindítja a végzetes tűzvészt.

A 17 éves japán fiú egyik áldozatát sem ismerte.