;

botrány;Boris Johnson;járványügyi intézkedések;

- Új nap, új terhelő fotó - Meddig maradhat Boris Johnson a székében?

A 2020. szeptemberében készült képen a brit kormányfő akkori menyasszonya egy barátnőjét öleli át szorosan.

Újabb tőrt döfött egykori alkalmazottja hátába a The Daily Telegraph, amikor vasárnap olyan fotót közölt Carrie Johnsonról, amelyen az megsérti a járványügyi előírásokat. A 2020. szeptemberében készült képen a kormányfő akkori menyasszonya egy barátnőjét öleli át szorosan. Ha valaki nem emlékezne, a lap segít: az adott időszakban a kormányfő, magas beosztású miniszterek és közegészségügyi vezetők is hangsúlyozták, hogy a szociális távolságtartáshoz való ragaszkodás kulcsfontosságú a Covid-19 terjedésének lassítása és egy második országos karantén elkerülése érdekében. Boris Johnson harmadik felesége, hatodik és hetedik gyermekének anyja, korábban kommunikációs és környezetvédelmi szakértő volt. Szóvivőjén keresztül most gyorsan elnézést kért, amiért "ítélőképessége egy pillanatra cserben hagyta".

A vasárnapi lapokban számos konzervatív képviselő szólalt meg, akik fokozódó aggodalommal követik az eseményeket, a napi rendszerességgel nyilvánosságra kerülő újabb bizonyítékokat a Downing Street 10.-ben kialakult partizó, alkoholizáló kultúráról. Mint kiderült, minden péntek délután sor kerül a heti feszültséget oldó bulira, amelyre rendszerint még csak nem is a múlt héten országos döbbenetet keltett kofferben, hanem megrendelésre elegáns italhűtőkben hozták be a flaskákat. Egy honatya szerint "a derék, normális toryktól beérkező posta rettenetes, óriási mennyiségű és egységesen negatív". A nevét is vállaló volt védelmi államtitkár, Tobias Ellwood elmondása szerint "mióta képviselő, azaz 2005 óta, soha nem kapott annyi e-mailt ugyanabban a témában, mint most. Egyszerű párttagok jelentkeznek és közlik, hogy sokkolják őket a történtek".

A partik híre nyomán 35-re emelkedett azon konzervatív képviselők száma, akik bizalmatlansági indítványt kezdeményeztek Boris Johnson ellen. Közülük hetet a 2019. decemberi választáson a Munkáspárttól elhódított választókerületekben választottak meg. A bizalmatlansági szavazáshoz 54 aláíró kell, majd  a frakció több mint felének, 181 honatyának kell a miniszterelnök ellen szavaznia ahhoz, hogy ki lehessen hívni a bútorszállítókat a Downing Street 10.-hez. Megsemmisítő véleményt fogalmazott meg a milliárdos Peter Hargreaves, aki egymillió fonttal támogatta a toryk legutóbbi választási kampányát:

"A pasasban semmi hazaszeretet nincs. Semmi jót nem akar, csak kormányfő akar lenni. Ez az egyetlen vezérelve. Csak azért vedlett át maradóból Brexit-pártivá, hogy ezzel esélyt szerezzen a miniszterelnökségre... Ahogy a Konzervatívok most kinéznek, nagyon vonakodnék pénzügyi segítséget adni nekik".

A sajtó már három miniszterről véli tudni, hogy megtették a kezdeti lépéseket az esetleges megüresedő kormányfői állás betöltésére: Rishi Sunak pénzügy- és Liz Truss külügyminiszter, illetve a többek között az országrészek közötti különbségek kiegyenlítéséért felelős Michael Gove már szövögeti a hálót. Ebben a politikai helyzetben jó hír, hogy hosszú idő óta először csökkent százezer alá az új koronavírusos megbetegedések száma, így január 26-tól akár meg is szűnhetnek a korlátozások, a nyilvános helyeken kötelező arcmaszk-viselés, az otthonról végzendő munka és az oltási igazolvány bemutatásának kényszere bizonyos kulturális- és sportintézményekbe való belépéskor.

Egyelőre nincs hivatalos jelentés sérültekről vagy halálesetekről.