szökőár;vulkánkitörés;Tonga;

- Emberéleteket is követelt a második tongai vulkánkitörés

A hullámok ezúttal jóval nagyobbak voltak, mint korábban.

Másodjára is kitört a Csendes-óceán déli részén fekvő Tonga közelében található tenger alatti vulkán. A kitörést azóta az ausztrál cunamimegfigyelő-központ is megerősítette azzal a megjegyzéssel, hogy a természeti katasztrófa most nagyobb hullámokat gerjesztett, mint amikor először szombat hajnalban kitört.  

Reuters jelentése szerint Tonga kisebb, külső szigetein a cunami jelentős károkat okozott. Tonga ausztráliai misszióvezető-helyettese azt mondta, az emberek pánikba esve menekültek. 

Kormányzati közlések szerint eddig három halálos áldozata van a természeti katasztrófának – két tongai és egy brit állampolgár – vesztette életét, de a pontos számot nem tudni. A miniszterelnöki hivatal 10-15 méteresre becsült hullámokról tett bejelentést.

Az ötvenéves brit Angela Glover akkor veszítette életét, amikor menhelyi kutyákat akart kimenteni a cunami elől.Rakta kívül egy 63 éves tongai férfi és egy 49 éves tongai nő halt meg.

Internet Tongán jelenleg nincs, néhány helyi telefonszolgáltató a mobilkommunikáció hellyel-közzel működik, a The Guardian arról ír, hogy a kommunikáció teljes körű helyreállítása még heteket vehet igénybe, ugyanis a nagy hullámok akadályozzák azt a hajót, amely a szigetországot a világgal összekötő egyetlen kábelen végezné a javítást. Tongán most a műholdas kommunikáció működik egyedül, de ez is akadozik a hatalmas vulkáni hamufelhő miatt. Műholdas telefonon tartja a kapcsolatot az Egészségügyi Világszervezettel egy tongai kormányzati tisztségviselő is.

A BBC-nek a természeti katasztrófáról írt cikkében van egy előtte-utána fotó arról, hogyan borotválta le a cunami két nap alatt a házakat Tonga központi szigete, Tongatapu északi részén.  Ötvenhat lakóépület vált a földdel egyenlővé, lakóikat evakuációs központokba költöztették.

Noha Tonga szó szerint a világ másik felén van, Magyarországon is éreztette hatását a vulkánkitörés. Mint lapunk is beszámolt róla, 15 órával a kitörést követően érte el hazánkat annak nyomáshulláma. Az Időkép légnyomásmérőin szombat este 8 és 9 között egy gyors, 1-1,5 hPa-os légnyomásnövekedés és süllyedés, majd ezt követően még kisebb nyomásingadozásokat lehetett megfigyelni. Éjjel 2 óra után érkezett a második nyomáshullám, ami egy átmeneti 1 hPa csökkenésként jelent meg a grafikonokon.