Oroszország;USA;Szergej Lavrov;Jen Psaki;Vlagyimir Ptyin;Antony Blinken;

2022-01-19 07:17:07

A Fehér Ház szerint Oroszország most már bármikor megtámadhatja Ukrajnát

Rendkívül veszélyeket rejt magában az ukrán válság, Oroszország ugyanis bármelyik pillanatban támadást indíthat Ukrajna ellen - jelentette ki kedden a Fehér Ház szóvivője.  

Jen Psaki ismételten Vlagyimir Putyin orosz elnököt hibáztatta a helyzet elmérgesedése miatt. – Ő idézte elő ezt a válságot azzal, hogy százezer orosz katonát vont össze Ukrajna határainál - hangoztatta a szóvivő.

Egyértelműen fogalmazva: a helyzet rendkívül veszélyes. Olyan szakaszhoz érkeztünk, amelyben Oroszország bármikor elindíthatja támadását Ukrajna ellen – hangsúlyozta a szóvivő, aki közölte azt is, hogy Antony Blinken amerikai külügyminiszter pénteken Genfben tárgyal orosz hivatali partnerével, Szergej Lavrovval és világossá teszi számára, hogy van diplomáciai kiút. Súlyos gazdasági következményekkel járhat Oroszországra nézve, amennyiben Vlagyimir Putyin a katonai konfrontációt választja - szögezte le Psaki.

Az amerikai külügyminisztérium egyik magas rangú tisztségviselője a nap folyamán tartott sajtótájékoztatóján aggodalmát fejezte ki az állítólag közös hadgyakorlatra Fehéroroszországba telepítendő orosz csapatok miatt. Mint mondta, ezeket az alakulatokat akár a szomszédos Ukrajna ellen is bevethetik. Az illetékes hangsúlyozta, hogy a manőver lehetőséget teremthet egy ilyen támadáshoz.  

Orosz atomfegyverek Belaruszban?

Az amerikai tisztségviselő a belarusz alkotmány tervezett módosítása miatt is aggodalmának adott hangot. Szerinte az alaptörvény módosítása a minszki vezetés azon tervéről tanúskodhat, hogy engedélyezni kívánja Oroszország hagyományos és nukleáris erőinek telepítését területén.

Az Egyesült Államok, a NATO és az ukrán vezetés a napokban azzal vádolta meg Oroszországot, hogy Ukrajna elleni esetleges invázió céljából vonultatott fel közel százezer katonát a közös határ mentén. A Kreml cáfolja ezt, hangsúlyozva, hogy saját területén lévő csapaterősítésről van szó, és a NATO keleti bővítésének leállításával kapcsolatos biztonsági garanciákat követel.

Alekszandr Fomin orosz védelmi miniszterhelyettes kedden jelentette be, hogy az orosz és a belarusz hadsereg olyan helyzetet fog elgyakorolni februárban, amelyben a két ország teljes katonai potenciálját mozgósítani kell a biztonságuk szavatolására.