Bár egy 2018-as tanulmány állításai szerint bizonyos mennyiségű alkohol még jót is tehet a szívnek, a napokban két olyan hír is napvilágot látott, ami szerint a legkisebb mennyiségű szeszfogyasztás is szívbetegségekhez vagy különböző rákok kialakulásához vezethet. A WHF, a Szív Világszövetsége (1972-ben alapított genfi székhelyű civil szervezet) csütörtökön kiadott figyelmeztetése szerint semmilyen mennyiségű alkohol nem tesz jót a szívnek.
Az állítás azonnal vitát kavart, mert egy, a Lancet-ben 2018-ban megjelent tanulmány utal olyan kutatásokra, amelyek szerint bizonyos mennyiségű alkoholfogyasztás védelmet nyújthat szívroham, cukorbetegség és néhány más baj ellen. Igaz, a szerzők megjegyzik, hogy ezek vitatott nézetek, és ők maguk is leszögezték, nincs megfelelő mennyiségű, hasznos alkoholfogyasztás. A tanulmány akkor azt állította: a férfiak közötti halálozásoknak, súlyos betegségeknek a hetedik leggyakoribb oka az a világon az alkoholfogyasztás. Máshonnan tudható, 2019-ben globálisan 2,4 millióan haltak meg ennek tulajdoníthatóan. "Lévén, hogy a WHF ezt a tanulmányt használja referenciaként, furcsa, hogy arra jutottak, semennyi alkohol nem tesz jót a szívnek" - mondta Emmanuela Gakidou a Washingtoni Egyetem professzora. Példaként említi azt a 2020 októberében, szintén a Lancetben napvilágot cikket, amelynek címe A betegségek globális terhe.
Ez a tanulmány azt vizsgálja, hogyan alakítja 300 betegség az idő előtti elhalálozásokat és súlyos egészségügyi állapotok kialakulását a világon. Gakidou szerint az ebben megjelent tudományos bizonyítékok sem támasztják alá a genfi szervezet állítását. “Miközben kitartunk álláspontunk mellett, a megfogalmazás némely esetben adhatott félreértésekre okot. Egyértelműsítettük ezeket” - írta a WHF részéről Beatriz Champagne, a jelentést készítő bizottság vezetője, a kritikákra válaszolva a CNN-nek. A közleményükben valóban nagyon világosan, pirosan kiemelve olvasható egy mondat: ,,A népszerű véleményekkel ellentétben az alkohol nem tesz jót a szívnek”. Az Amerikai Szívtársaság, amely tagja a WHF-nek, azt mondja ,,a kulcs a visszafogottság” - egy italnál nem több naponta férfinak, nőnek, és ha valaki nem iszik, ne is kezdje el, de ha már elkezdte fogja vissza magát.
Az alkohol - bármilyen keveset is igyon valaki - segíti a különféle rákbetegségek kialakulását is - állítja az International Journal of Cancer (Nemzetközi Rák Újság) cikke, véget vetve azoknak a vitáknak, amelyek arról szóltak, bizonyos mennyiség megengedhető. Vannak ugyanis olyan valódi tudományos nézetek is, hogy a keveset ivók védettebbek a rák ellen a nagyivóknál és az absztinenseknél is. Ehhez oxfordi tudósok a nem ivók egy olyan speciális csoportját vizsgálták, ahonnan más, rákot okozó, zavaró tényezőket kizártak, a vizsgált csoportba pedig olyan kínaiakat vontak be, akiknek szervezete genetikailag képtelen az alkohol lebontására. Az ilyen génvariáció meglehetősen gyakori Ázsia bizonyos részein, az ebbe a populációba tartozó férfiaknak csak egy százaléka iszik rendszeresen. Kiderült, a nem ivó férfiaknak 14 százalékkal kisebb az esélyük, hogy rákot kapjanak, arra pedig, hogy olyan daganatuk legyen, mely különösen az ivás eredménye - vastagbél-, nyelőcső-, májrák - 31 százalékkal kevesebb. ,,Ezek a mutatók azt jelzik, hogy az alkohol közvetlenül okozza bizonyos rákfajták kialakulását, és ez a kockázat növeszik azoknál, akiknek szervezete örökletesen képtelen lebontani az alkoholt” - jelezte közleményében Pek Kei Im, az Oxfordi Egyetem kutatója.