olimpia;szánkó;Málta;

A szánkóversenyen állna rajthoz a februárban kezdődő pekingi játékokon

- Jég veled, Málta!

Kétségbeesetten keres támogatót Shannon Galea, hogy valóra válthassa élete álmát: indulhasson a téli olimpián, méghozzá Málta színeiben. Ám szponzora az utolsó pillanatban kihátrált mögüle.

Galea története emlékeztet a jamaicai bobosokéra, akiket a Jég veled! című filmvígjáték tett világhírűvé. A kicsiny földközi-tengeri szigetországban nem sűrűn látnak havat. Ha sok évente mégis szállingózik néhány pehely, abból garantáltan vezető hír lesz úgy is, hogy a talajra érve szempillantás alatt elolvad. A reménybeli olimpikon nem is a Mediterráneumban vette a fejébe, hogy valóra váltja a (majdnem) lehetetlent. Kanadában született, máltai kivándorlók lányaként. Gyerekkorában a szülei tréfásan mondogatták, hogy ha ügyes a téli sportokban, egy napon ő lehet a leghíresebb máltai a jégen – ő viszont komolyan vette. Éveken át profi volt egy másik – jégmentes – sportágban, a softballban, amely az Amerikában és Ázsiában népszerű baseball változata, sokhelyütt koedukáltan játsszák. Rövid ideig olimpiai szám is volt, de Galeának nem sikerült eljutnia a játékokra. Ekkor határozta el, hogy szánkóversenyzőként vívja ki a részvétel jogát. Kanadai színekben aligha lett volna esélye erre, ezért megalapította a Máltai Bob- és Szánkószövetséget. Máig ő az egyetlen versenyzője, egy személyben a hivatali-adminisztrációs feladatokat is intézi.

Szinte az egész vállalkozást saját zsebből finanszírozza, a Máltai Olimpiai Bizottság csak jelképes összeggel segíti. Sok ezer dollárt költ a felkészülésre, eszközökre, utazásra. Éppen Németországban edzett az utolsó kvalifikációs versenyekre, amikor derült égből villámcsapásként sújtotta a hír, hogy egyik szponzora váratlanul megvonta tőle a támogatást. A Times of Malta napilapnak elmondta, két civil állásban dolgozik, plusz még edzősködik is, de így sem képes előteremteni annyi pénzt, amennyi a pekingi részvételhez szükséges. Most a vallettai kormányhoz fordult tőkeinjekcióért, egyelőre a válaszra vár.

S hogy mi hasznuk lenne ebből a máltaiaknak, ha szánkózni ezután sem tudnak majd az enyhe télben? Shannon Galea szerint fontos példát mutatna a gyerekeknek, segítene a mozgás, a testkultúra népszerűsítésében. A helyiek nagy sportrajongók ugyan, de inkább a képernyő előtt ülve, sörrel és cigarettával a kézben szurkolnak kedvenc focicsapataiknak. A mozgásszegény életforma miatt gyakori a kóros elhízás. A lehangoló helyzetről Galea személyes tapasztalatokat szerzett, amikor softball-táborokat szervezett gyerekeknek. Pekingi rajthoz állása önmagában is fantasztikus eredmény lenne a szigetországban, amelyet eddig elkerültek az olimpiai sikerek.

Érem nélkül94 éve hiába várnak olimpiai éremre a máltaiak. Az apró, nem egészen félmillió lakosú szigetország sportolói először az amszterdami játékokon álltak rajthoz (1928), azóta összesen 17 nyári olimpián szerepeltek, de még egyikük sem állhatott a dobogóra. William Chetcuti sportlövő az ezredforduló óta háromszor is az első tíz között végzett koronglövészetben, a londoni megnyitóünnepségen ő vitte az ország fehér-piros zászlaját az öttagú küldöttségből. A téli játékokon Szocsiban debütáltak a máltaiak, Élise Pellegrin révén (2014). A franciaországi születésű alpesi síző négy évvel később, a dél-koreai Pjöngcsangban ismét indulhatott. Legjobb eredménye egy 42. helyezés, műlesiklásban.

Az együttest eddig irányító Köves Gábor szerződése lejárt.