;

kutatás;bolygó;tudományok;Horizon;

- Bolygóvédelem és nanovakcinák

Ahogy az várható is volt, 2022-ben is a Covid-19 uralja majd a tudományos híreket. Az új védőoltások és terápiás technológiák áttörést hoznak más betegségek kezelésében.

Annak ellenére, hogy a világjárvány életünk oly sok területét fenekestül felforgatta, a tudósok bizakodóan tekintenek a 2022-es évre, amelytől ígéretes tudományos előrelépésekre számítanak a különböző kutatási területeken.

EGÉSZSÉGÜGY

2022-ben is a Covid-19 fogja uralni a tudományos híreket

A covid-pandémia valószínűleg egymást követő hullámokban továbbra is érinti a világ minden részét, és a vírussal kapcsolatos kutatások várhatóan idén is dominálni fogják a híreket. Idetartozik a vakcinák hatékonyságának vizsgálata, a eredményesebb terápiák kidolgozása, és remélhetőleg az egyszerű, megfizethető diagnosztika. Valamint a vírus terjedésének társadalomtudományi vizsgálata, illetve az azt előmozdító emberi magatartásformák elemzése – kiegészítve a védőoltásokkal szembeni bizalmatlansággal, illetve a tudományos döntésekbe vetett bizalom jobb megértésével. Több adat áll rendelkezésre a világjárványnak az alacsony jövedelmű országokra gyakorolt hatásáról és az arra adott válaszról, valamint a „hosszú covid” patogeneziséről és kezeléséről is. Várhatóan más területeken is megjelenik a covidhoz kapcsolódó kutatások járulékos haszna, mint például mRNS-vakcinák kifejlesztése más fertőző betegségek ellen is.

Rák elleni nanovakcinák: megelőző, terápiás, személyre szabott kezelés

Miután tavaly emberek milliárdjai kapták meg a nanotechnológia által lehetővé tett mRNS Covid-19 oltást, 2022 új generációs rákterápiákat fog hozni, amelyek előmozdítják a rák immunterápiáját. A világ tudósai nanotechnológiai eszközöket fejlesztenek ki személyre szabott tumorvakcinákhoz, amelyek képesek megelőzni a rák újbóli megjelenését és az áttétekkel kapcsolatos kihívásokat. A rák elleni nanovakcina megtanítja az immunrendszert arra, hogy a rákos sejteket a betegség korai szakaszában felismerje, és így elpusztíthassa őket. Ezek a nanovakcinák jellemzően a méhnyakrák, a HPV-hez kapcsolódó anális részekt érintő rák, valamint a HBV-vel összefüggő májrák, hólyag- és vastagbélrák megelőzésében működnek a legjobban.

Új kutyamodellek segítenek a humán öregedés és kognitív betegségek azonosításában

A kutyás biobankok elterjedésére számítunk. A társállatként tartott kutyák új modellekként szolgálnak az öregedés és a kapcsolódó betegségek, mint például a demencia tanulmányozására, amelyek eredményei jobban átültethetők az emberre, mint a laboratóriumi állatok esetében. A biológiai minták beszerzése azonban kihívást jelent. Kívánatos lenne egy kutya agy- és -szövetbank létrejötte, amely az emberi biobankhoz hasonlóan adományokra alapulna. A mintákon végzett vizsgálatok számos, az összetett jelenségek mögött megbúvó mechanizmust fognak feltárni. Bölcsészettudományi szempontból is egyre nagyobb az érdeklődés a kutyatartási gyakorlatok és a gazdik jóléte közötti összefüggések iránt.

 

ŰRKUTATÁS ÉS REPÜLÉS

A küldetések során bolygóvédelmi rendszerek elméleteinek tesztelésére is sor kerül

A Psyche küldetés egy olyan kisbolygó felfedezésére indul, amelyről úgy vélik, hogy egy bolygómag töredéke és a feltételezések szerint tele van nemesfémekkel. Ez az első olyan küldetés, amelyben nem kő vagy jég, hanem fém alkotta világot fedezünk fel. Érdemes figyelemmel követni a DART becsapódását is 2022 szeptember végén: ezen NASA-küldetés során egy űrszonda egy nagyjából a római Colosseum méretének megfelelő aszteroidába csapódik, és megpróbálja megváltoztatni azt a sebességet, amellyel egy nagyobb aszteroida körül kering. Ez apró (másodpercenként néhány centiméteres) változás lesz, de ennyi éppen elég lehet, ha egy napon arra ébrednénk, hogy egy aszteroida tart a Föld felé. A DART becsapódását követő néhány héten belül földi távcsövek segítségével észlelni fogjuk, hogy az emberiség bolygóvédelmi rendszerének próbaüzeme sikeres volt-e.Naomi Murdoch, bolygókutató, aki az ESA Hera és a NASA DART küldetésében is részt vesz A tisztább légi közlekedés első jelei 2022-ben indul az európai partnerség a tiszta légi közlekedésért közös vállalkozás. Az európai repüléstechnikai kutatás a fenntarthatóbb légi közlekedési rendszerre fog összpontosítani, tovább dolgozva a szükséges technológiákon, digitális eszközökön és módszertanokon, és az évtized későbbi részében a tényleges bemutatást célozva meg. Az általános légi közlekedési piaci szegmensben egyre több, teljes mértékben elektromos repülőgépprogram szerez majd tanúsítást, és ezzel egy időben számos hibrid elektromos koncepciót készítenek elő a sikeres bemutatóra.

KÖRNYEZET

A biológiai sokféleség előtérbe helyezése

Az elmúlt években felhalmozódó tudományos eredmények azt mutatják, hogy az emberi jólét elválaszthatatlanul összekapcsolódik azzal, ahogyan a természettel és a biológiai sokféleséggel bánunk. Az éghajlati szélsőségek, valamint a fajok kihalása és az ökoszisztéma összeomlása kockázatainak előrejelzésére szolgáló modellek, a biodiverzitás csökkenésének az emberi egészségre gyakorolt közvetlen számszerűsítése, jelentős betegségek természetalapú terápiái, valamint az erőforrás-hatékony és karbonsemleges élelmiszer-termelés azon áttörések közé tartoznak, amelyek a biodiverzitást helyezik előtérbe, és várhatóan az idei év tudományos hírei között lesznek.

Méltányosabb és ellenállóbb élelmiszerrendszerek létrehozása

A Covid-19 az éghajlatváltozás, a biológiai sokféleség csökkenése és a globális egyenlőtlenségek mellett 2022-ben is hatással lesz az élelmezésbiztonságra és a fenntarthatóságra. A több tudományterületet érintő kutatások bővülésére számíthatunk annak érdekében, hogy az emberek és a bolygó számára méltányosabb és ellenállóbb élelmiszerrendszereket tervezzenek és valósítsanak meg közösen.

DIGITÁLIS TECHNOLÓGIA ÉS IT

A digitális és a csúcstechnológia elmélyíti a tudományágak közötti együttműködést

Fokozott figyelmet fordítunk az esélyegyenlőségre és az innovatív segítő technológiák fejlesztésére. Jobb digitális erőforrásokat, tapintásalapú kommunikációt és érzékelős technológiát vezetnek be az idősek és a fogyatékossággal élők segítésére, valamint az olyan környezeti vészhelyzetek kezelésére, mint az éghajlatváltozás és az erdőtüzek.  

BIOGAZDASÁG ÉS KÖRFORGÁSOS GAZDASÁG

A biohulladék és agráripari maradékanyagok átalakítása megújuló üzemanyaggá

Felszabadulnak a biofinomítókban rejlő lehetőségek Európa körforgásos biogazdasága számára: a szerveshulladék-gazdálkodás mindennapi tevékenységeink szerves részévé válik, és példátlan mértékű anyag-újrahasznosítást és újrafelhasználást biztosít az uniós országokban. Az eddigi, az eredeti helytől távol végzett tevékenység helyett a megújításra helyeződik a hangsúly, amely új bioárukat, biokémiai anyagokat és bioüzemanyagokat állít elő szerte Európában.

A cikk eredetileg a Horizon magazinban, az Európai Unió Kutatási és Innovációs Magazinjában jelent meg.  

Napközben is fagypont körül alakul a hőmérséklet.