közoktatás;Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete;Pedagógusok Szakszervezete;Emberi Erőforrások Minisztériuma;

Egymást lövi az EMMI és a szakszervezetek a tanársztrájk miatt

A tárca szerint a baloldal kampányát szolgálják az érdekvédelmi vezetők. Ők viszont úgy vélik, a kormány politikai tőkét kíván kovácsolni „az oktatásban dolgozó tízezrek egyre átütőbb nyomorából”.

Egyértelmű, hogy a január 31-re tervezett pedagógussztrájk a baloldal kampányakciója - olvasható az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) keddi közleményében.

A humántárca állásfoglalása szerint 

”közeledik a választás, a baloldal ismét kampányakciókra akarja felhasználni a pedagógusokat, és a pedagógus szakszervezetek vezetői sajnálatos módon erre hajlandóak is a gyermekek és szülők kárára. A három hónapja zajló sztrájktárgyalások előtt Gyurcsánynéval egyeztettek, és nem a megegyezés, hanem a politikai hangulatkeltés a céljuk.”

Álláspontjuk szerint a hétfőre meghirdetett sztrájk nem törvényes, nincs erről jogerős bírósági döntés, a gyermekeket nyugodtan lehet vinni az iskolába. „A baloldal kampányát szolgáló szakszervezeti vezetők ismét a megbetegedések és iskolai karanténok miatt eleve nehéz helyzetben lévő dolgozó szülőket hoznák nehéz helyzetbe” - értékelt a minisztérium.

„A közleményben a minisztérium olyan súlyosan jogsértő kijelentéseket tesz, amelyek alkalmasak arra, hogy a sztrájkolókat félrevezessék, akadályozzák alkotmányos joguk, a sztrájkjog gyakorlásában, a sztrájkolni szándékozó munkavállalókat megfélemlítsék, az intézményvezetőket és más, a sztrájk szervezésében együttműködő feleket elbizonytalanítsák, ezáltal kockáztassák a sztrájk lebonyolítását” - utóbbit pedig már a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) írta lapunkhoz is eljuttatott közleményében. Úgy vélik, a tárca nem foglalhat állást a sztrájk törvényességét illetően, ezt csak a bíróság teheti meg. Egyúttal sajnálatosnak tartják, hogy a kormány politikai tőkét kíván kovácsolni 

„az oktatásban dolgozó tízezrek egyre átütőbb nyomorából”.

Felszólítjuk a kormányt, hogy sárdobálás helyett térjenek vissza valós ajánlattal a tárgyalóasztalhoz! - zárul a két érdekvédelmi szervezet közös reakciója.   

Egy kutatás szerint egyébként nemzetközi összehasonlításban is magas a magyarországi pedagógusok munkaterhelése, a fizetésük is jóval a diplomás átlagbér alatt van, a szakma ezért sem vonzó, így a fiatal tanárok aránya is alacsony. Mint lapunk is beszámolt róla, jelentős hiány van matematikatanárokból: az iskolák 43 százaléka jelezte, hogy bár van ilyen státuszuk, az nincs feltöltve vagy nincs rá elég szakképzett tanár. Hasonló a helyzet a szakmai elméleti tantárgyakat oktatóknál is, itt 39 százalékos a betöltetlen státuszok aránya.