Tavaly 7-ről 14-re emelkedve megkétszereződött a halállal végződő szén-monoxid-mérgezéses esetek száma - derül ki a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) lapunk megkeresésére küldött válaszából. Ezek során 21-en hunytak el, ami 75 százalékos emelkedés. A bejelentett esetek száma 13 százalékkal ezer fölé, 1037-re nőtt. Mindhárom mutató a felmérés elmúlt kilenc évének rekordja. Emellett ugyanakkor a szén-monoxid-mérgezés sérültjeinek száma 7 százalékkal 261-re csökkent. Szintén kedvező fejlemény, hogy a riasztások immár 84 százalékában találtak a háztartásban szén-monoxid-érzékelőt, ami minden eddiginél magasabb arány.
Ahol üzemelt szén-monoxid-érzékelő, nemcsak haláleset, komolyabb mérgezés sem történt - hívta fel lapunk figyelmét Mukics Dániel tűzoltó alezredes, a BM OKF szóvivője. Az esetszám-emelkedés egyik fő okát is az érzékelők elterjedésében látja. Tavaly negyvenhárom ember életét sikerült a gyors közbelépéssel megmenteni. A legtöbb haláleset Budapesten, Győr-Moson-Sopron és Csongrád-Csanád megyében történt.
Az esetszám-emelkedéshez hozzájárult a nagy nyári hőség, amikor szintén nő a szén-monoxid miatti riasztások száma. Ha ugyanis a kémény belső hőmérséklete alacsonyabb a külsőnél, a beszorult hideg levegő néhol nem engedi kiáramolni az égésterméket, ami a légdugó miatt visszaáramlik a vízmelegítőbe és másodpercek alatt mérgező szén-monoxid fejlődhet. Nyári tapasztalataik szerint a lakás levegőjének áramlását megváltoztató, különböző klímák szintén hozzájárulhatnak a szén-monoxid kialakulásához.
A kéményellenőrzések során az egyik leggyakrabban feltárt probléma a levegő-utánpótlás hiánya. Mukics Dániel tévhitnek tartja, hogy csak a régi, hibás gázkazánok használata vezetne szén-monoxid-mérgezéshez.
Az ilyenkor keletkező szén-monoxid nagy mennyiségben akár egy percen belül is halált okozhat. Megelőzhető a baj, ha gondoskodnak a folyamatos szellőzésről, valamint minden nyílt lánggal működő berendezés mellé beszereznek egy jó minőségű szén-monoxid-érzékelőt. Nyílt lánggal működő berendezés esetén az ablakokba résszellőzőt kell szereltetni, nem elegendő néha kiszellőztetni - szögezte le a szóvivő.
Más szakértők szerint mégis csak figyelemre méltó a halálesetek és a halálos áldozatok számának megugrása, amit a szén-monoxid-érzékelők népszerűségnövekedése csak még aggasztóbbá tesz. Eme érvelés szerint az esetszám-emelkedés sem feltétlen kedvező, hisz a jelzőberendezések örvendetes terjedésével az egyre növekvő baj is egyre inkább egyértelművé válhat. Mukics Dániel ugyanakkor ennek kapcsán elsősorban a sérültek számának két éve tartó csökkenésre hívta fel a figyelmet. Ehhez képest - bár minden egyes emberi élet elvesztése súlyos tragédia, aminek elkerüléséért a hatóságok mindent megtesznek - a halálesetek számváltozása kisebb nagyságrendű - fogalmazott.
Mukics Dániel leszögezte: mindenütt támadhat a szén-monoxid, ahol látszik a láng. Bár a lakosságot jogszabály nem kötelezi, mégis mindenkinek azt javasolja, hogy évente vizsgáltassa át fűtő- és főzőberendezéseit. (Ennek szerencsésebb „szezonon” kívül, tavasszal-nyáron szerét ejteni.) A korábbi, remélhetőleg szakszerű kivitelezések során kialakított szellőzőnyílásokat ne tömjék, a lakás átalakítása során pedig ne bontsák el. Ezek miatt télen sem hűl ki annyira a lakás, ami miatt megérné a család életét veszélyeztetni. Annál is kevésbé, mert a modern nyílászárók szigetelése bizony - hagyományos, "cúgos" elődeikhez képest - szintén növeli a veszélyt. Mindazonáltal álláspontja szerint megfelelő körülmények között a nyílt égésterű fűtőberendezések alkalmazása is biztonságos.
A szóvivő felhívta a figyelmet a megfelelő minőségű, nem lejárt szavatosságú szén-monoxid-érzékelők fontosságára, amiben az ajánlott és nem javasolt berendezések általuk folyamatosan frissített listája is segítséget nyújthat.
Miközben az OKF-szóvivő kevéssé helyezte a hangsúlyt a berendezések elavultságára, számos hazai szakértő mégis csak ebben látja a halálesetek fő okát.
A kabinet csak lakások energetikai felújításának támogatására használható, immár több százmilliárdra duzzadt szén-dioxid-kvótabevétele ellenére nem hirdet ilyen pályázatokat, igaz, az EU-tól várt, egyelőre a hazai költségvetésre terhelt, több mint kétszázmilliárdos keretből alacsony jövedelmű háztulajdonosok száz százalékos támogatást igényelhetnek napelemmel összekötött villanyfűtés kialakítására.