botrány;Egyesült Királyság;Boris Johnson;bulizás;

- Boris Johnson: Meghallottam az üzenetet és kész vagyok a korrekcióra

Ha egyelőre rövidített és hígított formában is, de napvilágot látott a brit miniszterelnök politikai jövőjét befolyásoló Sue Gray-jelentés.

Hétfőn helyi idő szerint röviddel negyed 12 óra után landolt Boris Johnson asztalán a közvélemény által nagyon várt, de az előzetes hírek alapján csak egy helyzetjelentést tartalmazó akta. Amikor az eminens közszolga már majdnem kész volt a 16 bulizásra kiterjedő vizsgálat összegzésével, a felelősök azonosításával, korábbi ellenkezését felülírva a Scotland Yard is nyomozást indított, a jelek szerint tizenkettő notórius buli ügyében, jelentősen korlátozva a nyilvánosságra hozható anyag volumenét.

A kormányfőnek a politikai jövőjét erősen befolyásoló jelentés nélkül is nehéz napja volt, hiszen többek között az ukrán válság megoldása érdekében telefonbeszélgetésre készült Vlagyimir Putyinnal. A jelentés megérkezése után röviddel nyilvánosságra került, hogy a tory vezető parlamenti állásfoglalása után az esti órákban találkozik frakciójának tagjaival, támogatásukat és az eltávolítását célzó bizalmatlansági indítványtól való eltekintésüket kérve.

A szigetország lakosságának érdeklődése már alaposan fel volt csigázva, mire a 12 oldalra sűrített verdikt hozzáférhetővé vált. A 70 érintettel lefolytatott meghallgatáson alapuló összefoglaló rögtön az elején megállapítja, hogy "a pandémia közepette, amikor a kormány az életüket lényegesen korlátozó intézkedések elfogadására késztette az állampolgárokat, nehéz igazolni bizonyos, a Downing Street-i összejöveteleken tapasztalt magatartásokat". Gray úgy találta, hogy a "találkozások közül legalábbis néhány nemhogy azokat a magas erkölcsi normákat nem követte, amelyek a kormány szívében dolgozóktól elvárhatók, hanem az adott időben a teljes brit lakosságra vonatkozó sztenderdeket is megsértette". Az események részvevői "látszólag figyelmen kívül hagyták, mi történik országszerte, mennyire helyénvalóak ezek a rendezvények". Megjegyzi, hogy "hol a Downing Street 10., hol a kabinetiroda követett el vezetési hibákat és mérte fel rosszul a helyzetet. Miközben Sue Gray leszögezi:

"Míg az ország felnőtt a kihívásokhoz, de miniszterek, tanácsadók és a Köztisztviselői Kar, - melynek maga is büszke tagja, - kulcsfontosságú részei voltak az országos erőfeszítéseknek, egyes összejöveteleknek egyáltalán nem kellett volna sorra kerülniük, mások esetében nem lett volna szabad megengedni, hogy rossz irányba kanyarodjanak el".

Sue Gray jelzi, hogy tudja, a Metropolitan Police közbeavatkozása miatt jelentésének érdemi része igencsak korlátozott. Hangsúlyozza mégis: "Nagyon sok tanulságot lehet levonni és ezekkel a kormánynak azonnal kell foglalkoznia. Nem szükséges megvárni a rendőrségi nyomozás eredményét". A vezető köztisztviselő a lehetséges időpontban minden információját meg kívánja osztani a közvéleménnyel.

A szikár, visszafogott hangnem ellenére is megsemmisítő kijelentésekben gazdag összefoglalóból bizonyosodik be először a britek számára, hogy 2020. november 13-án a Downing Street 10. megünnepelte az aznap menesztett stratégiai főtanácsadó, Dominic Cummings távozását.

Boris Johnson "bocsánatkéréssel" kezdte parlamenti állásfoglalását, "amiért nem jártak el helyesen és ahogy az ügyet kezelték". "Resign", - mondj le - bekiabálások közepette biztosította a választópolgárokat, hogy "megérti felháborodásukat". Az elnézést kérést maga is keveselve hozzátette: "Ez az a pillanat, amikor tükörbe kell néznünk és meg kell tanulnunk a leckét". A kormányfő a rendőrségi vizsgálat befejezése előtt is kész megreformálni a miniszterelnöki hivatal bonyolult struktúráját és biztosítani a köztisztviselőkre vonatkozó etikai kódexhez való ragaszkodást. 

Johnson hangoztatta: "Meghallotta az üzenetet és kész a korrekcióra".

Válaszában az ellenzék vezére kétségtelenné tette, hogy a kormányfő jelenleg bűnügyi nyomozás tárgya és helyes lenne, ha lemondana. Ellentétben az ország lakosságával semmibe vette a szabályokat és bebizonyította, alkalmatlan a kormányzásra. Margaret Thatchert idézve Sir Keir Starmer a "törvény betartásának fontosságára" figyelmeztetett, "mert ha a kormány annak kijátszásán mesterkedik, a kormányzottak is így fognak viselkedni". A tory képviselőkhöz fordulva a munkáspárti politikus hozzáfűzte, "megítélésük döntésükön fog alapulni". Sir Keir után Johnson ritkán megszólaló elődje, Theresa May tett fel költői, megválaszolatlanul maradt kérdést: "Nem olvasta a szabályokat, nem értette meg őket, vagy nem gondolta, hogy rá is vonatkoznak"? A leghatásosabb a Skót Nemzeti Párt frakcióvezetőjének hozzászólása volt. Ian Blackford többször is a Ház félrevezetésével, szavahihetetlenséggel, bizalomvesztéssel vádolta a kormányfőt. Elfogadhatatlan stílusa miatt a házelnök kitessékelte az ülésteremből, ahonnan egy kardot viselő őr kíséretében távozott.

A külügyminiszter hosszasan ecsetelte a kormány kétkulacsos külpolitikájának lényegét. Már tavasszal építenék Paks 2-t.