Minden idős embernek, aki ledolgozott egy életet, jár a megélhetés, az anyagi biztonság – szögezte le az összellenzék szerdai online sajtótájékoztatóján Schmuck Erzsébet országgyűlési képviselő, az LMP társelnöke.
Az Egységben Magyarországért pártjai szerint ugyanis nyugdíjasoknak nem választási ajándékokra, hanem méltó időskorra van szükségük. Ezért az LMP társelnöke kijelentette:
Szerinte azonban a méltó és aktív időskor, a létbiztonság nem lehet csak anyagi és nyugdíj-kérdés, ahhoz hozzátartoznak a kulturális, a közösségi szolgáltatások, az időskori tanulás, amit az ellenzék támogatna a jövőben.
Az LMP-s politikus azonban megjegyezte, ma a magyar társadalom legveszélyeztetettebb korosztály az időseké, a nyugdíjasoké. Nagyon sok „kisnyugdíjas” van, sokan élnek egyik hónapról a másikra, és nagyon sokan élnek egyedül.
Schmuck Erzsébet szerint az Orbán-kormány azt hiszi, hogy az idősek, a nyugdíjasok megvásárolhatók a 13. havi nyugdíj februári kifizetésével vagy a tavalyi 80 ezer forintos nyugdíjprémiummal. Mint azonban felidézte, 12 éves ígéret maradt az inflációkövető nyugdíjemelés, és most is, amikor jóval 7 százalék fölött járhat már az infláció, csak öt százalékos emelésről döntöttek. Kitért arra is, hogy korábban a gazdasági növekedés hasznából is alig-alig részesültek az idősek, ráadásul a nyugdíjak emelése rendkívüli módon elmaradt a béremelések üteméből.
Konczer Erik, a DK elnökhelyettese szerint az idősek elszegényedését okozta, hogy a kormány megszüntette a nyugdíjak „svájci indexálását” és a nyugdíjas vásárlási kosár figyelembevételét. Hozzátette, hogy most, a választás előtt csak az idősektől elvettek töredékét adnák vissza, azonban a nyugdíjasoknak nem könyöradományokra van szükségük. Leszögezte:
Korózs Lajos, a parlamenti Népjóléti bizottság MSZP-s elnöke több programpontot is ismertetett. Ezek között említette, hogy új érdekképviseleti rendszert dolgoznának, és a jelenlegi Idősek Tanácsa helyett, a valóságosan működő, tagsággal rendelkező civil szervezetek véleményét kérnék ki. A társadalmi integráció érdekében, a digitális tudás, a hozzátartozókkal az internetes kapcsolattartás javítása érdekében új programokat indítanának az időseknek.
Megjegyezte, hogy a társadalom elöregedése ellenére házi segítségnyújtásban az idősek alig 7 százaléka, szakellátásban pedig 3 százaléka részesül, sokan állnak sorban, de ma ez reménytelen, a gondozási deficitet a szolgáltatások, férőhelyek növelésével érnék el.