Már régóta vita folyt arról, mi okozhatta az amerikai diplomáciai képviseleten dolgozók tömeges megbetegedését, valamilyen külső eszköz idézte-e elő, vagy pszichológiai természetűek voltak. Az amerikai hírszerzés szakértői testületének legújabb jelentése arra a következtetésre jut, hogy a tünetek „valódiak és meggyőzőek”, és egyes esetekben valóban valamilyen rejtett eszköz áll a háttérben.
A kubai Havannában 2016-ban figyeltek fel először az amerikai hírszerző tisztek és diplomaták tömeges megbetegedésére. Egy sor szokatlan tünetre panaszkodtak. A washingtoni kormányban kezdetben nem vették komolyan ezeket az ügyeket. Miután más külképviseleteken is többen hasonló tünetekről számoltak be, az amerikai tisztviselőket arra kérték, jelentsenek bármilyen gyanús esetet. Ez aztán ahhoz vezetett, hogy mindeddig már mintegy ezer esetben jeleztek a Havanna-szindrómához hasonló tüneteket a világ minden tájáról.
Egy januárban megjelent, az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) által készített tanulmány nem talált bizonyítékot arra, hogy külföldi állam széles körű kampánya állna a megbetegedések mögött. A dokumentumban arra a következtetésre jutottak, hogy sok esetet természetes okokkal vagy stresszel lehet magyarázni. Ugyanakkor elismerte, hogy körülbelül két tucat esetre nincs tudományos magyarázat.
A most nyilvánosságra hozott tanulmány átfogóbb ennél, több mint ezer titkos dokumentumot vett górcső alá, és egy sor tanút kérdeztek meg, hogy valamiféle törvényszerűséget állapíthassanak meg a tünetek kapcsán. Arra a következtetésre jutottak, hogy a vizsgált esetek egy része nem magyarázható környezeti okokkal, s orvosi magyarázat sincs rá, így valamilyen külső eszköz állhat a háttérben. A testület négy alapvető jellemzőt, illetve tünetet talált. Az érintettek valamilyen hangot hallottak, nyomást értékeltek az egyik fülben, illetve a fejük egyik oldalán. A szimptómák közé tartozik a szédülés, egyensúlyvesztés és fülfájás.
A vizsgálat több lehetséges ok valószínűségét vizsgálta. Arra keresték a választ, akusztikus jelek, kémiai-, vagy biológiai anyagok, ionizáló sugárzás, természeti és környezeti tényezők, vagy rádiófrekvenciás és egyéb elektromágneses energia idézhette-e elő a megbetegedéseket és a dokumentum arra is kísérletet tett, hogy megvizsgálja, valamilyen rejtett eszköz okozhatta-e a bejelentett tüneteket.
A testület megállapította, a pszichológiai vagy társadalmi tényezők önmagukban nem magyarázhatják a tüneteket, bár ezek súlyosbíthatták az érintettek problémáit. Azt is megállapította, hogy a tünetek nem magyarázhatók környezeti körülményekkel.
A tanulmány a legvalószínűbbnek azt tartja, hogy pulzáló elektromágneses energia idézheti elő a megbetegedéseket, amelyeket magas rádiófrekvenciás tartományban sugározhattak, ez hihetően magyarázná a tüneteket, bár a tanulmány szerint továbbra is hiányosak az információk.
A dokumentum szerint a nem szabványos antennák felerősíthetik a sugárzást. Ugyanakkor, mint a BBC rámutat, a jelentés nem részletezi, hogy milyen eszközről lehet szó, és azt sem firtatja, ellenséges szándék áll-e az esetek mögött. Az amerikai kormányzaton belül többen úgy vélik, hogy Oroszország lehet a felelős, ugyanakkor nem találtak meggyőző bizonyítékot ennek alátámasztására.
A tanulmány úgy véli, a tünetek másik hihető magyarázata valamiféle ultrahang lehet, bár ez kevésbé könnyen terjed az épületeken keresztül, ami azt jelenti, hogy a forrásnak közel kell lennie a célzott személyhez.
A hírszerzés további vizsgálatokat is tesz, hogy feltárja a teljes igazságot. „Folytatjuk a munkát, bármeddig is tart” – közölte Avril Haines, az amerikai Nemzeti Hírszerzés igazgatója és William J. Burns, a CIA igazgatója.