Több százezer ember haláláért felelős az a nemzetközi kampány, amely az az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca brit-svéd gyógyszeripari vállalat által közösen előállított vakcina ellen indult – kockáztatta meg a BBC-nek adott interjúban a fejlesztésben részt vevő egyik kutató.
Sir John Bell, az Oxfordi Egyetem professzora nyíltan kimondta a kutatók és a politikusok „rossz magatartása” százezrek életébe kerülhetett,
Bár az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca brit-svéd gyógyszeripari vállalat által közösen előállított védőoltás igazi brit sikersztorinak számított az oltási kampány kezdetén, a londoni kormány tanácsadói később más típusú vakcina beadását javasolták a 40 évesnél fiatalabbaknak a rendkívül ritkán fellépő vérrögképződéses esetek miatt. Azután, hogy ezek az aggályok nyilvánosságra kerültek, több országban – köztük Németországban, Franciaországban, Spanyolországban, Olaszországban, Hollandiában, Írországban, Dániában, Norvégiában, Bulgáriában, Izlandon és Thaiföldön –felfüggesztették a vakcina alkalmazását.
Mindez annak ellenére történt, hogy az Európai Gyógyszerügynökség hangsúlyozta, hogy az AstraZeneca vakcinájának az előnyei messze felülmúlják az esetleges kockázatokat, a kampány pedig hatásosnak bizonyult. Ékesszólóan árulkodik erről, hogy az Egyesült Királyság felnőtt lakóinak csaknem a fele AstraZeneca-vakcinából kapott két dózist, vagyis több életet mentett meg a szigetországban, mint a két amerikai gyógyszergyártóé, Pfizeré és a Modernáé együttvéve. Aztán jöttek a vérrögképződés miatti aggályok, és a brit állami egészségügyben elkezdték hanyagolni a saját fejlesztésű vakcinát. Így történhetett, hogy az összesen 37 millió ember közül, aki beadatta magának az emlékeztető oltást, az AstraZenecáét mindössze 48 ezren kapták meg.