Európai Unió;felmérés;demokrácia;Eurobarométer;

- Eurobarométer: a magyarok számára a demokrácia és az emberi jogok védelme a legfontosabb

A magyarok óriási többsége továbbra is előnyösnek tartja az EU-tagságot, de sokan kíváncsiak rá, hogy a kormány konkrétan mire költi az uniós pénzt.

A magyarok 79 százaléka szerint az európai uniós tagság előnyös az országnak, főként a külföldi munkavállalás lehetősége és a gazdasági növekedéshez való hozzájárulása miatt. Az Eurobarométer legfrissebb, a Népszavához eljuttatott felméréséből az is kiderül, hogy az EU átlagának megfelelően honfitársaink 62 százaléka tartja jó dolognak az EU-tagságot. A luxemburgiak (88 százalék) és az írek (86 százalék) elégedettek vele a leginkább, míg a szlovákok (39) és az osztrákok (41) a legkevésbé.

Arra a kérdésre, hogy mi az, amit a leginkább tudni szeretnének az EU-ról, a magyarok 41 százaléka azt válaszolta: több információt az uniós források konkrét elköltéséről. Ezzel az aránnyal az EU27-ek középmezőnyéhez tartozunk, a legtöbben Cipruson, Görögországban, Lettországban és Szlovéniában kíváncsiak erre, míg a legkevesebben Lengyelországban és Luxemburgban.

A tavaly év végén elvégzett közvéleménykutatásban a szakértők az unió 27 tagállamának több mint 25 ezer 15 éven felüli lakosát kérdezték egyebek között az európai uniós tagságról, az integráció prioritásairól és a demokrácia működéséről. Magyarországon 1017 ember vett részt a felmérésben.

A vizsgálat eredménye szerint az európaiak - és a magyarok - több mint a fele meg van elégedve azzal, ahogyan a demokrácia működik az országukban. A leginkább a luxemburgiak (88 százalék) a dánok (87 százalék), az írek és a svédek (86 százalék) elégedettek, a legkevésbé a szlovénok (32 százalék), a görögök (33 százalék) és a bolgárok (35 százalék). Ugyanakkor a magyar válaszadóknak csak 43 százaléka nyilatkozott úgy, hogy számít a hangja az országban, miközben az EU átlaga 58 százalék.

Egy másik kérdésre válaszolva honfitársaink 45 százaléka úgy vélekedett, hogy jól mennek a dolgok az országban, szemben az EU 33 százalékos átlagával. Ez az arány a hetedik helyre volt elég a fejlődés irányával legelégedettebb tagállami polgárok sorában, közvetlenül a luxemburgiak, az írek, a dánok, a finnek, a máltaiak és a németek után.

A felmérés szerint az európaiak és a magyarok a demokráciát tartják a legfontosabb értéknek, amelyet az Európai Parlamentnek védelmeznie kellene. Honfitársaink a csehekkel egyetemben ugyanilyen jelentőséget tulajdonítanak az emberi jogok védelmének is.

Arra a kérdésre, hogy az EP-nek mely ügyeket kellene a leginkább felkarolnia, az EU27-ek lakói egységesen az egészségügyet, az éghajlatváltozás elleni küzdelmet, a munkahelyteremtést és a szegénység elleni fellépést nevezték meg.

A korábbi utasítás alapján sokuknak könyvelhettek volna el mulasztást, de az e-napló meghamisítását végül az oktatásirányítás is rizikósnak érezhette.