Nagy-Britannia;Boris Johnson;Sir Keir Starmer;

Sir Keir Starmer

- Boris Johnson pedofíliát emlegetett, rendőrök mentették meg az ellenzéki Munkáspárt vezérét

A feldühödött tömeg a brit kormányfő durva támadását megismételve pedofíliával gyanúsította Sir Keir Starmert, aki nem számíthat hivatalos bocsánatkérésre.

Alig kezdődött el, máris megakadt Boris Johnson előremenekülési kísérlete a harmadik hónapja tartó partygate-botrányból. A tory vezető és hívei abban reménykedtek, hogy a Downing Street 10. gyors átszervezése, új hivatalvezető, politikai és kommunikációs igazgató kinevezésével időt nyer. BoJo szövetségesei abban bíztak, ha péntekig sikerül újabb balhé nélkül kihúzniuk az időt a parlamentben, békében telhet el a jövő heti szünet, nem érkeznek be újabb, a kormányfő elleni bizalmatlansági szavazásra felszólító levelek az illetékes 1922-es bizottsághoz.

Az „aki időt nyer, életet nyer”-terv már hétfő késő délután gellert kapott. Sir Keir Starmer az ukrán válságról a védelmi tárcánál tartott fejtágítóról tartott a Portcullis House képviselői irodaházba, amikor megtámadta őt egy a még megmaradt járványellenes intézkedések ellen tüntető csoport. Tévéfelvételeken jól lehetett hallani a „Pedofil!”, „Jimmy Saville-t védted, ugye?” és „Áruló!” kiáltásokat, Boris Johnson múlt hétfői durva beszólását szajkózva a partygate-ről szóló jelentés vitája során, amikor Sir Keir Starmert, volt legfőbb ügyészt a gyermekeket molesztáló néhai rádiós műsorvezető, Jimmy Saville felelősségre vonásának elmulasztásával vádolta. Sir Keir Starmer 2008 és 2013 között töltötte be a legfőbb ügyész tisztségét, és nem játszott közvetlen szerepet a döntésben, de később az intézmény nevében bocsánatot kért a mulasztásért. A lincshangulatban a rendőrség mentette ki és tuszkolta be egy rendőrautóba a politikust. Két tüntetőt őrizetbe vettek.

Az incidens után a kormányfő a parlamenti patkó mindkét oldaláról kapott hideget-meleget, bocsánatkérésre, múlt heti sértésétől való határozott eltávolodásra vonatkozó felszólításokat. Johnson még hétfő este „abszolút szégyenteljesnek” nyilvánította a történteket, elfogadhatatlannak nevezve választott képviselők zaklatását. Tory oldalról Julian Knight Észak-Írországért felelős volt miniszter a "téves állítás azonnali és teljes visszavonását" követelte. Tobias Ellwood, a védelmi bizottság elnöke a következő Twitter-üzenetet küldte: „Miniszterelnök úr, kérjen bocsánatot! Állítsuk le a Trump-stílusú politizálás felé való csúszást! Mi jobbak vagyunk ennél!” Chris Bryant, az alsóház etikai bizottságának munkáspárti elnöke szerint „ez történik, amikor a kormányfő szélsőjobb konspirációk újrahasznosítására vetemedik”. A Downing Street kedden jelezte, nem várható bocsánatkérés. A kormányt a kedd reggeli média-interjúkban képviselő Chris Philp technológiai miniszter viszont védelmébe vette főnökét, mint aki nem sáros a Starmer elleni inzultusban.

Több figyelmet érdemelne Észak-Írország, ahol a múlt héten Paul Givan első miniszter lemondása miatt működésképtelenné vált a kormány, de május 5-e előtt nem kerülhet sor választásra. Csütörtöktől visszatérnek az északír utcákra a jelenleg érvényben lévő északír protokoll elleni tüntetések. 

A Kreml azt közölte, hogy a hadgyakorlatot követően a hat hadihajó visszatér oroszországi bázisaikra, bár ennek pontos dátumáról nem esett szó.