polgármester;költségvetési csalás;munkásszálló;Csongrád-Csanád megye;

- Súlyosan túlárazott munkásszállóépítés - többszázmilliós költségvetési csalás miatt kerülhet rács mögé a polgármester

Az ügyészség szerint egy Szeged környéki település önkormányzatánál trükköztek pályázati pénzekkel, összejátszva egy fiktíven számlázó céggel.

Egy polgármester, egy önkormányzati alkalmazott és egy építőipari cég vezetőjének letartóztatását indítványozta a Szegedi Járási Ügyészség: a három férfit különösen nagy vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás, valamint hűtlen kezelés bűntettével gyanúsítják – írja szerdán az ügyészségi portál. Csongrád-Csanád Megyei Főügyészség sajtóközleménye szerint a gyanúsítottak egy munkásszálló építése során 222 millió forint vagyoni hátrányt okoztak az állami költségvetésnek.

A gyanú szerint egy Szeged környéki település polgármestere 2017. júliusában nyújtott be támogatási kérelmet a Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatalhoz, melynek alapján még ugyanezen év októberében 222 millió forint vissza nem térítendő támogatást kapott a község a Nemzeti Foglalkoztatási Alaptól.

A pályázattal összefüggésben kapcsolattartóként az önkormányzat egy alkalmazottját jelölték meg. A pályázatban a projekt teljes bekerülési költségét 371 millió forintban jelölték meg, 149 millió forint saját forrás megléte mellett. A polgármester a támogatási kérelemben a beruházás teljes költségét valótlanul túlárazta az eljáró kormányhivatali alkalmazottakat megtévesztve.

A közbeszerzésbe egy, a polgármester ismeretségi körébe tartozó budapesti építőipari céget vontak be, melyre azért volt szükség, hogy a túlárazott kivitelezéssel összefüggésben számlák kibocsátásával a támogatási összeg lehívását biztosítsák. A valóságban a kivitelezést a polgármester által kijelölt cégek végezték, az általa irányított önkormányzati alkalmazott közvetítésével.

A munkásszálló kulcsrakészen 258 millió forintból megvalósult, a fennmaradó 113 millió forintból a budapesti cég vezetőjével a polgármester mintegy 70 millió forintot a saját cégének utaltatott, majd abból társasházakat épített, ingatlant vásárolt. A fenti összegből 10 millió forintot még egy szociális szövetkezetnek utaltak, míg a további összeg sorsa egyelőre ismeretlen.

Az ügyészség a szökés, elrejtőzés, a bűnismétlés, valamint az eljárás meghiúsításának veszélye miatt kezdeményezte a polgármester és két társa letartóztatását, hozzátéve: a polgármester és munkatársa többször próbáltak tanúkat befolyásolni. Az ügyészi indítványról még szerdán dönt a Kecskeméti Járásbíróság nyomozási bírója.

Az rtl.hu keddi értesülései szerint a büntetőeljárásban a Szeged melletti község, Újszentiván polgármestere, Putnik Lázár érintett, akit aznap nyomozók vittek el otthonából. Ezt az információt a portálnak megerősítette Juhász Tibor, a település alpolgármestere. Az rtl.hu úgy tudja, több ügyben indítottak nyomozást a Nemzeti Adó- És Vámhivatal nyomozói, egyebek mellett „egy munkásszálló súlyosan túlárazott építése” miatt. 

A polgármester őrizetbe vétele és a kirobbant botrány miatt, a „közbizalom” visszaszerzése érdekében az újszentiváni képviselő-testület szerdai rendkívüli ülésén a feloszlásáról döntött. Juhász Tibor (független) alpolgármester indítványát a hétfős testület jelenlévő tagjai közül négyen támogatták, egy képviselő nemmel szavazott. 

Szerdától engedélyezték az önellenőrzési célú antigén gyorstesztek árusítását a gyógyszertáron kívüli gyógyszerforgalmazásra engedéllyel rendelkező vállalkozásoknál, például a kiskereskedelmi láncoknál, a drogériáknál és a benzinkutaknál.