Elon Musk;Starlink;

A SpaceX már 2000 Starlink műholdat lőtt fel, és összesen 12 000 felküldésére kapott engedélyt az amerikai hatóságoktól

- Geomágneses vihar söpörte el Elon Musk műholdjait

A múlt héten felbocsátott Starlink műholdak 80 százaléka várhatóan a Föld légkörébe érve kiég, ahelyett, hogy pályára jutna.

A SpaceX a múlt héten indított 49 Starlink műholdból akár 40-et is elveszíthetett a geomágneses vihar miatt - jelentette be a vállalat. Elon Musk cége február 3-án bocsátotta alacsony Föld körüli pályára a műholdakat a floridai Kennedy Űrközpontból, de mostanra várhatóan 80 százalékuk kiég, ahelyett, hogy elérné tervezett pályáját. Ezek a viharok a légkör felmelegedését és a légkör sűrűségének növekedését okozzák alacsonyabb Föld körüli pályán is. A műholdak GPS-jelei azt mutatják, hogy a vihar miatt a légköri ellenállás akár 50 százalékkal is megnőtt, mint a korábbi küldetéseknél.

A Starlink SpaceX űripari cég világméretű műholdas projektje, amelyet a globális internetszolgáltatás céljára indított el.

Irányítócsapata biztonsági módba helyezte a műholdakat, amik ilyenkor "papírlapszerűen" az "élükön" repülnek, hogy minimálisra csökkentsék a légellenállást, és hogy "fedezékbe" vonuljanak a vihar elől. Az előzetes elemzések azt mutatják, hogy a megnövekedett légellenállás megakadályozta, hogy a műholdak kilépjenek a biztonsági módból, és hogy megkezdhessék a pályaemelési manővereket. A műholdak közül legfeljebb 40 fog visszatérni, vagy már be is lépett a Föld légkörébe és elégett. A visszatérő műholdak nem jelentenek kockázatot más űreszközök számára - olvasható a SpaceX közleményében.

A cég már 2000 Starlink műholdat lőtt fel, és összesen 12 ezer felküldésére kapott engedélyt az amerikai hatóságoktól. 

A hálózat egyre nagyobb aggodalmat kelt a csillagászokban, akik attól tartanak, hogy egy több tízezer műholdból álló „megakonstelláció” megrongálhatja az éjszakai eget, és akadályozhatja a kutatókat a távoli univerzum tanulmányozásában.

Josef Aschbacher, az Európai Űrügynökség vezetője decemberben összehangolt fellépésre szólította fel az Európai Uniót annak biztosítására, hogy a SpaceX műholdas internet-konstellációja ne akadályozza meg más országokat saját műholdaik felbocsátásában. Ugyanebben a hónapban Kína azzal vádolta meg az Egyesült Államokat, hogy figyelmen kívül hagyta a nemzetközi szerződésben vállalt kötelezettségeket , miután két „közeli találkozás” során a kínai űrállomás kénytelen volt manőverezni, hogy elkerülje a Starlink műholdakkal való ütközést. 

Merre járhat Elon Musk cseresznyepiros Teslája?Február 6-án volt négy éve, hogy Elon Musk - egy látványos show keretében - kilőtte az űrbe a SpaceX vezér cseresznyepiros Tesla roadsterét egy Falcon Heavy rakétán. De vajon hol járhat jelenleg a piros autó, és annak „utasa”, a szkafanderbe öltöztetett bábu, Starman? A válasz a Where is Roadster nevű weboldalon található - írja a raketa.hu. A NASA adataira szerint a jármű a bolygónktól körülbelül 377 millió km-re található, és jelenleg nagyjából 5600 km/h sebességgel távolodik a Földtől. Az autó épp a Mars felé tart, a vörös égitesttől mért távolsága 320 millió km. Eddig kicsit több, mint két és félszer kerülte meg a Napot. Egy, a CNN-nek nyilatkozó szakember szerint a kocsi még jó eséllyel egyben van, bár meteorok okozhattak benne kisebb sérüléseket. 22 százalék az esélye, hogy becsapódik bolygónkba az elkövetkező 15 millió évben, és 12 százalékos esélye van, hogy a Napba vagy a Vénuszba csapódik.

Úgy tűnik, semmilyen miniszterelnök-jelölti vagy pártvezetői vita nem lesz a parlamenti választás előtt.