A miniszterelnök 1999-ben kitalált magának egy viccekkel tarkított színpadi államfői szerepet, amiben azonban már nem tud újat mutatni – vont mérleget a kormányfő szombaton tartott 23. évértékelő beszédéről Szentpéteri Nagy Richard.
Hozzátette: ezek a beszédek kiszámíthatók, „egy közepes szónok az anyanyelvén felolvas egy szöveget, amit teletűzdeltek internetről leszedett poénokkal”. Ez a vélemény nagyjából egybecseng az ellenzéki reagálásokkal, hogy mindössze egy „szórakoztató showműsor” volt a szombati évértékelő.
• Az ellenzék betépett, vezetőinek megszólalásai kínosak, lenézik a nyugdíjasokat és a nőket, de csak Gyurcsányt és Bajnait nevezte meg.
• Nálunk az emberek bizalma megerősödött a kormány kiváló járványkezelése következtében.
• 2010 óta felépítették az új magyar gazdaságot: segély helyett munkát adtak, az ország exportteljesítménye a világon a 34., 50 százalék alá szorították a külföldi tulajdont a bankszektorban, energiaszektorban és a média területén, a gazdaság újraindításához nem kellett a brüsszeli recept.
• Mindenki a háborúról beszél, de Brüsszel nem csinálhat Balkán-politikát a magyarok ellenében és nélkülünk.
• El kell kerülni a háborút az orosz-ukrán konfliktusban, mert különben akár milliónyi menekült érkezhet hozzánk Ukrajnából.
• Békemissziót vállalt, amikor Moszkvába ment.
• Dolgozni kell azon, hogy Európa katonai ereje összemérhető legyen Oroszországéval, ezért építjük a modern magyar hadiipart és hadsereget.
• Csökken a szegénység, sok program fut ennek érdekében, meghosszabbítják az üzemanyag árstopot három hónappal (Részletek a 6. oldalon.)
• Az elszabadult inflációért Brüsszel a felelős.
• Felkészültünk újabb járványokra is, átalakították az egészségügyet, a gyógyszeripart.
• Most is van migránshullám a határainknál, addig állnak a védvonalak, amíg ez a kormány van hatalmon.
• A népszavazással megvédjük a gyerekeinket: az apa férfi, az anya nő
• Nyergeljetek, a kampány elkezdődött!
Ígér, hirdet, elhallgat
Megfigyelhető egy hullámzás a miniszterelnök évértékelő beszédeiben, ha az ígéreteket vagy azok elmaradását nézzük.1999-ben, az első beszédben egy megnyert választás után 37 pontban foglalta össze a kormányzati feladatokat, a következő évben meghirdette a „három szoba, három gyerek, négy kerék” szlogent, és még a 2002-es kampány előtt is maradt elég az ígéretekből. A nagyratörő tervek nem győzték meg a szavazókat, a választást a baloldal nyerte. A következő, már ellenzékből mondott beszédben a korábbi kritikák ellenére az uniós tagság mellett foglalt állást, majd 2003-2004-ben az akkori kormány kritikája határozta meg a hangnemet. 2005-ben került szóba először a rezsicsökkentés igénye, de a 2006-os választási kampány előtt saját kormánya eredményeit sorolta és Gyurcsány „luxuskormányzásáról” beszélt, mondván, hogy a baloldal csak saját embereinek ad kiváltságokat. Ez megint kevés volt a választók meggyőzéséhez. Az újabb bukás után jött az „egy az ország, egy a zászló” jelszó, vagyis az összefogás meghirdetése a Gyurcsány-kormánnyal szemben 2007-ben, majd 2008-ban a tandíjról, vizitdíjról és kórházi napidíjról tartott márciusi népszavazás előtt már új korszak eljövetelét vizionálta.
2010-ben pedig a győzelem szinte biztos tudatában hirdette meg, hogy tíz év alatt egymillió új munkahelyet teremt a kormánya. Azóta választási években az elért sikerekről és folytatásról beszél, programokat a köztes években hirdet meg. 2018-ban az önálló magyar politika sikere volt a vezérgondolat. A következő – már nem választási – évben meghirdette a hétpontos családvédelmi akciótervet, 2020-ban a klímavédelmit. 2021-ben a járvány miatt „csak” a parlament tavaszi ülésszakának nyitányaként értékelte a szerinte sikeres magyar járványkezelést, ami viszont idén sem az évértékelőben, sem az ellenzéki kampányban nem kapott meghatározó szerepet. Ez Virág Andrea szerint nemcsak azért meglepő, mert máshol a kampányokban központi kérdés a kormányok járványkezelésének minősítése, hanem azért is, mert így válasz nélkül marad a kormányzati sikerpropaganda. A Rebublikon Intézet stratégiai igazgatója az ellenzék mulasztásának tartja, hogy a borzasztó halálozási adatok ellenére nem mutatott rá kellő erővel a kormány hibáira és csúsztatásaira.
Egyre több a kerítés Orbán körül
Minden eddiginél komolyabb biztonsági intézkedések közepette rendezték meg az évértékelőt a Várkert Bazárban. Az eseményre több száz rendőrt, biztonsági őrt, terrorelhárítót sorakoztattak fel, pedig egyetlen ellenzéki ellentüntető sem jelent meg a környéken. A főbejárat elé üres buszokat állítottak szorosan egymás mellé. Ahol a buszsor véget ért, onnantól fekete paravánokkal fedték el a területet, hogy a beléptető kaputól a bejáratig tartó tízméteres szakaszon se zavarhassa semmi az érkezőket. A befolyásosabb politikusok, közszereplők közül többen egyenesen a mélygarázsba hajthattak. Ezt tette Pintér Sándor belügyminiszter, Csányi Sándor OTP-vezér, de Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is.
A nézők sorában Mészáros Lőrinctől Rogán Antalig ott voltak a NER meghatározó szereplői. Ott volt a korrupciógyanús ügyletekbe keveredő fideszes képviselő, Farkas Flórián is, akiről még Sztojka Attila romaügyi kormánybiztos, a Belügyminisztériumhoz tartozó Társadalmi Esélyteremtési Főigazgatóság főigazgatója is azt mondta egy decemberi beszélgetésen: „Az egyértelműen látszik, hogy Farkas Flóriánnal nem tudunk mit kezdeni.” De kapott meghívót Farkas Félix is, akiről lapunk írta meg nemrég: hűtlen kezelés gyanúja miatt ismeretlen tettes ellent tett feljelentést az Országos Roma Önkormányzat, de a vádhatóság már nevesítette az iratokban a Fidesz-barát politikust. - Batka Zoltán