Az Amnesty International igazságügyi elemzése megállapította, hogy mind Magdalena Łośko, Krzysztof Brejza lengyel képviselő korábbi asszisztense, mind Brejza édesapja, Ryszard Brejza 2019-ben olyan szöveges üzeneteket kapott, mint amikor valakik feltörik az adott készüléket a Pegasus nevű kiberfegyverrel
A lap szerint a szervezet biztonsági laboratóriuma négy gyanús szöveges üzenetet talált Łośko eszközén 2019 áprilisában, amikor Brejza európai parlamenti kampányát vezette. Édesapja mobiljára pedig 10 ilyen sms érkezett 2019 júliusa és 2019 augusztusa között. Az Amnesty International szerint ezek olyan weboldalakra irányították a címzettet, amelyeket a 2019-es támadások előtt hoztak létre. Ma már egyik url sem aktív. Azt nem lehetett a vizsgálatokból megállapítani, hogy a telefonok megfertőzése sikeres volt-e.
Korábban a Nemzeti Számvevőszék vezetője arról beszélt szenátusi meghallgatásán, hogy a lengyel Központi Korrupcióellenes Hivatal, a CBA 2017-ben vásárolta meg a Pegasust az igazságügyi minisztériumtól kapott pénzből. A lengyel különleges szolgálatok szóvivője egy régebben tett nyilatkozatában azt hangoztatta, hamisak azok az állítások, mely szerint politikai célból folytattak volna megfigyeléseket. Azt sem ismerte el, hogy a hírhedt izraeli kiberfegyver egyáltalán a rendelkezésükre áll-e.
A politikus megfigyelésére egyébként már tavaly decemberben fény derült. Az ő esetében már egy korábbi vizsgálat kimutatta a behatolás jeleit.
A Pegasus-ügy nemrégiben Lengyelországban is meglehetősen nagy belpolitikai vihart kavart. A varsói vezetés - hasonlóan Orbánékhoz - elzárkózott mindenfajta hivatalos vizsgálattól és azt hangoztatta, törvényesen folynak a megfigyelések.
Lapunk beszámolóját ide kattintva olvashatja el.