Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken felszólította Ukrajnát, hogy üljön tárgyalóasztalhoz a Donyec-medence képviselőivel, és állapodjon meg velük politikai, katonai, gazdasági és humanitárius intézkedésekről a konfliktus befejezése érdekében – jelentette a TASZSZ orosz hírügynökség.
„Megállapítottuk Fehéroroszország elnökével, hogy az ukrajnai polgári béke helyreállításának és az ország körül kialakult feszültség enyhítésének zálogát a minszki megállapodások végrehajtása képezi. Kijevnek mindössze annyi a teendője, hogy tárgyalóasztalhoz ül a Donyec-medence képviselőivel, és megállapodik politikai, katonai, gazdasági és humanitárius intézkedésekről a konfliktus befejezése érdekében”
– jelentette ki Putyin, miután egyeztetéseket folytatott Moszkvában Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnökkel.
„Minél hamarabb megtörténik ez, annál jobb” – tette hozzá.
Az orosz elnök sajnálatát fejezte ki a helyzet súlyosbodásával kapcsolatban a Donyec-medencében. Putyin úgy vélekedett: az Ukrajnán belüli konfliktus rendezését szolgáló folyamat „továbbra is csúszik”. Szerinte
a donyec-medencei konfliktus rendezését célzó normandiai négyek – Oroszország, Ukrajna, Németország és Franciaország – vezetői tanácsadóinak szintjén tett semmilyen erőfeszítés és kapcsolattartás, illetve a külföldi partnerekkel az ügyben folytatott egyeztetések sem segítenek.
„Kijev nem tartja be a minszki megállapodásokat, és egyebek között határozottan visszautasítja a közvetlen párbeszédet Donyeckkel és Luhanszkkal, lényegében szabotálja az alkotmánymódosításokra vonatkozó megállapodásokat a Donyec-medence különleges státuszát, a helyi választásokat és az amnesztiát, a minszki megállapodások kulcsfontosságú rendelkezéseit illetően”
– jelentette ki.
Az orosz elnök szerint az emberi jogokat tömegesen és rendszeresen megsértik Ukrajnában, „a törvényhozás szintjén rögzítik az orosz ajkú lakossággal szembeni diszkriminációt”.
Mint arról a Népszava is beszámolt, egyre hevesebben lövik egymást az ukrán kormányerők és az oroszpárti szakadárok. Mind az ukrán kormányerők, mind az oroszbarát szakadárok fokozott tüzérségi tevékenységről számolnak be már a második egymást követő napon Kelet-Ukrajnában, diplomáciai források szerint péntek reggel közel 600 robbanást regisztráltak, százzal többet, mint csütörtökön. Washington és más nyugati szövetségesek szerint mindez ürügyként szolgálhat egy esetleges orosz invázióhoz, Ukrajna szerint azonban nem valószínű egy átfogó orosz támadás.