;

azonosítás;nyelvészet;QAnon;

- Egy titokkal megint kevesebb

Számítógépes algoritmusokat használó nyelvészek fejtették meg, kik álltak a fél világot összezavaró internetes bejegyzések mögött. Az eredmény nem nagy meglepetés.

Két, kezdetben külön dolgozó, majd együttműködő nyelvész-csoportnak minden valószínűség szerint sikerült bebizonyítania, hogy ki – vagy inkább kik – az a bizonyos „Q”, akinek rejtélyes megszólalásai nyomán bonyolult, az amerikai politikát évek óta befolyásoló összeesküvés-elmélet keletkezett. Az egyik csapat Franciaországban, a másik Svájcban jutott ugyanarra az eredményre: Q egyáltalán nem az, akinek kiadja magát vagy akinek követői vélik. Nem magas beosztású katona vagy Pentagon-tisztviselő, nem fér hozzá a kormányzat bizalmas irataihoz és Donald Trumppal sem áll titkos kapcsolatban. A New York Times által megszólaltatott kutatók 93, illetve 98-99 százalékos biztonsággal azonosították a szerzőket, legalábbis az általuk használt számítógépes programok ilyen hatékonysággal tudják felismerni a Q nevében irkáló személyek egyéb szövegeit.

A történet persze úgy teljes, ha rögtön az elején leszögezzük, hogy az érintettek mindent tagadnak. Nevük eddig sem volt ismeretlen a QAnon jelenséget vizsgáló újságírók és társadalomtudósok előtt. Azok közé tartoztak, akik a kezdetektől a legaktívabban népszerűsítették a lényegét tekintve meghökkentően ostoba téveszmét, miszerint Donald Trump titkos háborút folytat az amerikai politika legfelső köreit megfertőző, liberális politikusokból és hollywoodi sztárokból álló sátánista pedofil összeesküvés ellen. A kulcsnevek: Hillary Clinton, George Soros és a Rothschildok.

A 2017 októberében kezdődött bejegyzés-folyam szerzője által használt Q az atomtitkokat is kezelő energiaügyi minisztérium irataihoz való legmagasabb szintű hozzáférési kategóriára utal. A mozgalom nevében szereplő Anon pedig az Anonymus, azaz a Névtelen rövidítése. A gyakran nehezen értelmezhető, olykor kérdésekként megfogalmazott vagy dodonai jóslatokat tartalmazó szövegek azt sejttették, hogy Trump minden cselekedete mögött valamilyen rejtett, csak a beavatottak számára ismert logika húzódik meg, amiről azért nem beszélhet, mert ellenfelei túlságosan is erősek és mélyen beágyazódtak a kormányzatba. A legendában még mindig milliók hisznek, akiket az sem ingatott meg, hogy a Q által megjósolt események nem következtek be, a tisztító „vihar” kezdetének megjósolt dátumok sorra úgy múltak el, hogy nem történt semmi. 2021 január 6-án például a hadsereg nem tartóztatta le a pedofil hálózat vélt tagjait és nem hirdette ki Donald Trumpot az elnökválasztás győztesének. A Capitoliumra támadó tömegben azonban sokan voltak a QAnon-hívők, akiknek ikonikus figurája, a QAnon Sámán, Jake Angeli volt. Az arizonai férfi, akinek képe bejárta a világsajtót, novemberben 41 havi börtönt kapott, amiért a rendőrségi kordonon áttörve behatolt a törvényhozás épületébe.

Q kilétéről elsőként a svájci Claude-Alain Roten és Lionel Pousaz publikált egy előzetes tanulmányt, ezt követően lépett velük kapcsolatba a hasonló módszerekkel ugyanezen dolgozó francia Florian Cafiero és Jean-Baptiste Camps. A két csapat által használt algoritmusok nem a szóhasználatra, hanem annál szűkebb, mindössze három betűből álló egységekre keresnek rá. A módszert stylometrynek (stílusmetriának) hívják. Segítségével a svájciak 93, a franciák 98-99 százalékos pontossággal tudják azonosítani egy szöveg szerzőjét.

Mindkét páros arra a következtetésre jutott, hogy Q bejegyzései kezdetben egy Paul Furber nevű dél-afrikai programozótól és számítástechnikai újságírótól származtak. A Johannesburgban élő 55 éves férfi a New York Timesnak nyilatkozva nem tagadta, hogy lehetnek stiláris hasonlóságok Q és az ő szövegei között, de ezt annak tulajdonította, hogy tudat alatt ő kezdett úgy írni, mint a titokzatos ismeretlen. Ezt a nyelvészek valószerűtlennek mondják és felhívják a figyelmet arra, hogy Furber ellenpróbaként használt szögei gyakorlatilag Q felbukkanásának pillanatáig nyúlnak vissza.

Q irományai 2018-tól az 8chan – ma 8kun – nevű internetes üzenőfalon jelentek meg. Az antiszemita, fehér felsőbbrendűségi és nyíltan fasiszta nézeteknek, összeesküvés-elméleteknek is helyet adó honlap alapítója és üzemeltetője Jim Watkins, a stílusmetriai elemzés pedig azt mutatja, hogy Q itteni bejegyzéseinek szerzője az ő most 33-34 éves, Ron nevű fia. Utóbbi az interneten gyakran a CodeMonkeyZ azonosítót használja és éppen a Republikánus Párt képviselő-jelöltségére pályázik Arizonában. A lapnak azt mondta, hogy nem ő Q, de annak írásaiban „több a jó cucc, mint a rossz”.

A kutatók nem zárják ki, hogy Furberen és Ron Watkinson kívül átmenetileg mások is felölthették Q szerepét. Azt azonban biztosra veszik, hogy 2018 elején Watkins vette át a bejegyzéseket Furbertől, aki addigra megalkotta Q figuráját és felépítette az összeesküvés-elmélet alapját. Az amerikai képviselőháznak jelenleg két republikánus tagja van, aki hisz a Qanonban. Q 2020 decemberében elhallgatott.

Szijjártó Péter Sophie Wilmes belga külügyminiszterrel közösen avatott emléktáblát.