Hétfő délutánra volt időzítve a westminsteri parlamentben Boris Johnson bejelentése a koronavírussal kapcsolatos restrikciók angliai feloldásáról. A kormányfő ezúttal sem tudott ellenállni a kísértésnek, hogy a médiában előbb ismertesse terveit, mint a képviselők előtt, így a közvélemény már fel volt készülve az új koncepcióra. A tory vezető egészségügyi döntései csak Angliára vonatkoznak, a részleges autonómiával rendelkező tartományok saját jogkörükben intézkednek, a tapasztalatok alapján Westminsternél komolyabban véve a közel két éve bevezetett szigorításokat.
A napirend némileg módosult, a tévékamerák megörökítették, amint az intézkedéseket jóváhagyni készülő kabinetülésre érkező miniszterek nem sokkal később ki is vonultak a Downing Street 10.-ből, miután Boris Johnsont egy biztonsági tájékoztató és a korlátozások megszüntetésével kapcsolatos ellentétek is késleltették. A kormányfő a "nemzeti büszkeség pillanatának" tartja, hogy Anglia maga mögé utasíthatja "történelme egyik legnehezebb fejezetét és megkezdi a Coviddal való együttélést". Johnson szerint a "vívmány mögött sokak erőfeszítése áll: világhírű tudósoké és szakértőké, az NHS egészségbiztosítóé, amely fenomenális sebességgel hajtotta végre az életmentő oltási programot. Dicséretet kapott a lakosság maga is, amiért elkötelezetten óvta magát és szeretteit".
Az eddig még megmaradt, most eltörlésre ítélt járványügyi intézkedések közül különösen az okoz megrökönyödést, hogy csütörtöktől nem kell többé karanténba vonulnia annak, aki pozitív vírustesztet produkál. Ahogy az "egyszerű" influenza esetében, az emberek saját ítélőképességére lesz bízva, elszigetelik- e magukat. Vége a kontaktkövetésnek is. Boris Johnson közelebb akarja hozni a "normalitáshoz" a lakosságot, de határozottan figyelmezteti: a pandémiának nincs vége, meg kell őrizni az óvatosságot. A számok csak aláhúzzák a körültekintés szükségességét: a rendelkezésre álló legfrissebb adatok szerint közel 12 ezer embert kezelnek Covid-tünetekkel a kórházakban, több mint háromszázan szorulnak lélegeztetőgépre, és a legutóbbi héten napi átlagban 144-en vesztik életüket a pozitív tesztjüket követő 28 napon belül. A "Coviddal való együttélés" víziója azon a tényen alapszik, hogy az Egyesült Királyság lakosságának 78 százaléka, legalább egy, 57 százaléka pedig három oltásban részesült. Tavasztól a 75 éven felülieket és a veszélyeztetetteket negyedszer is "megszúrják". Johnson azt szeretné, ha az emberek végre elég magabiztosak lennének ahhoz, hogy visszatérjenek irodáikba. Ellentmondásos lépés az eddig ingyen hozzáférhető gyorsteszt kedvezményének április 1-től érvényes leépítése, már a közeli jövőtől csak az idősebb korosztály, a problematikus egészségi állapotban lévők és az egészségügyben, illetve a szociális ellátásban dolgozók jutnak hozzá.
A könnyítések fogadtatása már előzetesen is vegyes volt. Chaand Nagpaul, a Brit Orvosi Szövetség elnöke figyelmeztetett, hogy a "korlátozások mellőzése és a fertőzés minden ellenőrzés nélküli terjedésének lehetősége milliók egészségét veszélyezteti". A Kelet-Angliai Egyetem orvosprofesszora, Paul Hunter viszont elismerte, hogy a "restrikciók előnyei és költségei közötti egyensúly eltolódik". A lakosság érzelmeit a legtalálóbban Dr. Saleyha Ahsan, egy kórház intenzív osztályán dolgozó orvos fejezte ki, aki a Sky News reggeli adásában feltette a kérdést, "vajon miért ez a sietség, amikor jelenleg minden huszadik ember covidos, többek között Őfelsége, a királynő? Nem tudok másra gondolni, mint arra, hogy Boris Johnson esetében minden döntésénél meg kell fontolni, politikai lépésről van- e szó saját bőre mentésének érdekében?" A Buckingham-palota hétfőn bejelentette, hogy II. Erzsébet a héten virtuálisan tesz eleget kötelezettségeinek. Ez nyilván a szokásos szerdai kormányfői audienciára is vonatkozik.
Ami Johnson politikai jövőjét illeti, a Downing Street megerősítette, hogy múlt pénteken, határidőre visszaküldte a rendőrségnek a pandémia idején rendezett illegális partik ügyében folytatott eljáráshoz szükséges kérdőívet. A rezidencia lakója vasárnapi BBC-interjújában ismételten visszautasította a konkrét választ a felvetésre, lemond- e tisztségéről, ha a Metropolitan Police pénzbírságot ró ki rá? A The Times napilap információi szerint a tory vezető ebben az esetben sem távozna önkéntesen, de legalább két minisztere megvonná tőle a támogatását, jelezve, ha törvényt sértett, mennie kell.