Vlagyimir Putyin orosz elnök elismeri a kelet-ukrajnai szeparatista köztársaságok függetlenségét Az orosz államfő döntéséről tájékoztatta Emmanuel Macron francia elnököt és Olaf Scholz német kancellárt is - idézi a Moscow Times a Kreml hétfői közleményét.
Macron és Scholz a közlemény szerint csalódását fejezte ki, ám jelezték, hogy a továbbiakban is kapcsolatban terveznek maradni. A két ország közvetítői szerepet lát el a kijevi vezetés és a kelet-ukrajnai oroszbarát szakadár köztársaságok között. A német kancellár az MTI szerint hétfőn telefonon tiltakozott Putyinnál, amiért Oroszország a Donyecki és a Luhanszki Népköztársaság függetlenségének elismerését tervezi, és felszólította, hogy vonja vissza az orosz egységeket az ukrán határ térségéből. Steffen Hebestreit kormányszóvivő közleménye szerint a kancellár és az orosz államfő délutáni megbeszélése az Ukrajnában és térségében kialakult helyzetről, valamint az orosz-ukrán és a fehérorosz-ukrán határon történt orosz csapatösszevonásról szólt.
Scholz elítélte az úgynevezett donyecki és luhanszki népköztársaság független államként történő elismerésére irányuló oroszországi terveket. Szerinte ez a lépés "szöges ellentétben állna a kelet-ukrajnai konfliktus békés rendezéséről szóló minszki megállapodásokkal, és Oroszország részéről a megállapodások egyoldalú megszegését jelentené". A német kormányszóvivő azt is közölte, hogy a kancellár "legközelebbi partnereivel", Macron francia és Zelenszkij ukrán elnökkel is megbeszélést folytat az ügyről.
A Nyugat többször is azt követelte Oroszországtól, hogy ne ismerje el a szeparatistákat, mert a lépés keresztbe tesz az amúgy is törékeny békefolyamatnak a régióban. Hétfőn azonban a donyecki és luganszki területek vezetői Putyinhoz fordultak, hogy ismerje el függetlenségüket.
A Kreml közlése szerint - írja a Moscow Times - a szakadárok az ukrán hatóságok által végrehajtott katonai agresszióval és Donbász területének tömeges ágyúzásával kapcsolatban nyújtották be panaszuka.
A francia elnöki hivatal közleménye szerint Macron összehívta hétfő estére a nemzeti biztonsági és védelmi tanács ülését az Ukrajna és Oroszország közötti helyzet megvitatására. Az Elysée-palota azt is jelezte, hogy miután Moszkva elismerni készül az ukrajnai szakadár területeket, a köztársasági elnök ismét egyeztetett telefonon Vlagyimir Putyin orosz és Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, valamint két alkalommal Olaf Scholz német kancellárral és az uniós vezetők közül Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével és Ursula Von der Leyennel, az Európai Bizottság vezetőjével. Párizs szerint Putyin lépésével az ukrajnai válság "új dimenzióba lép".
Közben az az Ukrajinszka Pravda nyomán az MTI azt is írta, hogy az egyesített erők parancsnoksága és az országos rendőrség szerint
újabb két ukrán katona vesztette életét, és négy megsebesült hétfőn a Donyec-medencei fegyveres konfliktus övezetében.
A parancsnokság jelentése szerint hétfőn, kijevi idő szerint délután öt óráig 54-szer sértették meg az "orosz megszálló erők" a tűzszünetet, ebből 45-ször a minszki megállapodásokban tiltott nehézfegyverekkel. A két elesett katonáról az országos rendőrség adott hírt, közleményük szerint a Donyeck megyei Zajceve települést ért tüzérségi támadásban vesztették életüket. A négy sérült katona az ukrán hadműveleti parancsnokság szerint lövedékek repeszeitől szenvedett különböző fokú sérüléseket.
A jelentések szerint a nap folyamán a tüzérségi támadások következtében a térség nyolc települése - mintegy 43 ezer lakos - maradt áram, illetve vezetékes vízellátás nélkül. A múlt hét végén a hatóságok közlése szerint két ukrán katona vesztette életét, és hét sebesült meg a támadásokban.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök hétfő estére sürgősséggel összehívta a Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) ülését, Vlagyimir Putyin pedig beszédet intézett az Oroszországi Föderáció lakosaihoz.
Reggel számolt be a Népszava arról, hogy az ukrajnai helyzetet csúcstalálkozón rendezné Vlagyimir Putyin orosz és Joe Biden amerikai elnök. A Fehér Ház azt közölte, hogy Biden elvben elfogadta a találkozót, de csak arra az esetre, ha az oroszok nem indítanak támadást Ukrajna ellen. A tervezett csúcstalálkozót Emmanuel Macron, Joe Biden, Vlagyimir Putyin, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök és Boris Johnson brit miniszterelnök közötti telefonbeszélgetések sorozatát követően jelentették be, számos részlete azonban nem volt világos. Macron hivatala és a Fehér Ház korábban azt közölte, hogy a csúcstalálkozó tartalmát Antony Blinken amerikai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter február 24-re tervezett találkozóján dolgoznák majd ki. Kérdés persze, hogy a Kreml mostani döntése hogyan befolyásolja mindezt.