Nincs értelme a találkozónak Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, miután Oroszország katonai egységeket küldött Kelet-Ukrajnába - jelentette ki Antony Blinken amerikai külügyminiszter kedden.
A Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszterrel közösen tartott sajtótájékoztatón Antony Blinken úgy fogalmazott, most, hogy látják, az invázió elkezdődik, és Oroszország egyértelműen kinyilvánította, hogy teljesen elutasítja a diplomáciát, jelenleg nincs értelme ennek a találkozónak. Az amerikai tárcavezető elmondta: levélben értesítette orosz hivatali partnerét, hogy lemondja a találkozót.
A korábbi tervek szerint Blinken csütörtökön, Genfben találkozott volna Lavrovval.
Az amerikai tárcavezető ismét kijelentette, hogy továbbra is elkötelezett a diplomáciai megoldás mellett. Blinken szerint Oroszországnak olyan lépéseket kell tenni, amellyel meggyőzi a nemzetközi közösséget, hogy komolyan gondolja a katonai tevékenységének csökkentését és a diplomáciai megoldás megtalálását.
Az ukrán külügyminiszter a sajtótájékoztatón abszurditásnak nevezte, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök ukrán területek függetlenségét ismerte el. Valójában Putyin nem az úgynevezett Donyecki és Luhanszki Népköztársaságot ismerte el, hanem közvetlen felelősségét az Ukrajna elleni háborúért, amely egy indokolatlan háború egy európai szuverén állam ellen – fogalmazott a politikus. Üdvözölte az Egyesült Államok által bevezetett szankciókat, és további intézkedések elrendelését szorgalmazta Oroszországgal szemben.
Joe Biden amerikai elnök kedden jelentette be, hogy az Egyesült Államok súlyos pénzügyi szankciókat rendelt el orosz bankok és oligarchák ellen. Az elnök közölte, hogy két nagy orosz pénzintézettel - a Vnyesekonombankkal (VEB) és az általa „katonai banknak” nevezett Promszvjazbankkal - szemben „teljes kizáró szankciót” vezetnek be. Szankciókat vezetnek be az orosz szuverén államadóssággal szemben is, amely - mint fogalmazott - azt jelenti, hogy elzárják az orosz kormányt a nyugati finanszírozástól. Az amerikai elnök szerint az intézkedés bevezetését követően a Kreml nem kereskedhet új adósságával sem az amerikai, sem az európai piacon.
Az Egyesült Államok keményebb szankciókkal sújtja Oroszországot, mint 2014-ben a Krím elfoglalásáért