korrupció;

- Schadl-ügy: Pécsen sem találtak semmilyen szabálytalanságot

Lezárult a Pécsi Tudományegyetemen (PTE) az a január 19-én elindított belső vizsgálat, amit az intézmény vezetése azért rendelt el, mert a sajtóban megjelent cikkek alapján felmerült annak a gyanúja, hogy befolyásos emberek, illetve az ő ismerőseik, hozzátartozóik érdemi vizsga, sőt, néha megjelenés nélkül tudtak egy-egy tantárgyból félévet lezárni a jogi karon.

A PTE pénteken rövid közleményt adott ki az öt héten át tartó vizsgálatról, aminek lényege ennyi: „A feltárt adatok alapján nem volt megállapítható az egyetemi vizsgákkal kapcsolatos visszaélés, vagy egyéb szabálytalanság”. Ugyanakkor a vizsgáló bizottság „ajánlásokat fogalmazott meg a vizsgák lebonyolításának rendjére vonatkozó szabályok és hivatásetikai normák szigorú betartására, valamint szükség szerinti felülvizsgálatára”. Arra nem tértek ki, hogy ha nem tudtak megállapítani visszaélést, akkor miért kellene változtatni a vonatkozó szabályokon.

A PTE vezetése a közleményen túl nem kívánt többet mondani a vizsgálatról, így azt se tudjuk hány embert hallgattak meg az ügyben, és a bizottság milyen jellegű ajánlásokat tett munkája végén.

A közlemény éles ellentmondásban van azzal az eddig nem cáfolt lehallgatási jegyzőkönyvvel, amit a 444 osztott meg január közepén a nyilvánossággal. Mint arról írtunk, a bírósági végrehajtói kar letartóztatott elnöke, Schadl György ellen hivatali vesztegetés elfogadásának gyanújával folyó vizsgálat során olyan hangfelvételek készültek, amelyek újabb bűncselekményeket tártak fel. Ennek eredményeképp merült fel a gyanú, hogy Völner Pál, fideszes parlamenti képviselő, még igazságügyi államtitkárként rendszeresen milliókat fogadott el Schadltól, illetve a felvételek arról is tanúskodnak: Schadl gyakran kérte több egyetem jogi karán, hogy a vele jó kapcsolatot ápolók vizsga nélkül kapjanak érdemjegyet. Az egyik ilyen ügy az volt a jegyzőkönyv szerint, amikor – Schadl közreműködésével – Rogán Antal kabinetfőnöke, Nagy Ádám számára intézhettek könnyített jogi vizsgát a PTE-n. A 444.hu által közölt lehallgatási jegyzőkönyvek szerint az egyetemről ketten is közvetítő szerepet játszhattak abban, hogy a „befolyásos” hallgatók érdemi vizsga nélkül jussanak túl tanulmányaik egy részén.

A gyanús pécsi vizsgák ügyében közokirathamisítás gyanújával nyomozás indult a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányságon. Hogy ez a vizsgálat hol tart, vannak-e már gyanúsítottak, arról a rendőrség egyelőre nem beszél.

A lehallgatási anyag szerint Schadl a Szegedi Tudományegyetemen és a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen is kért vizsgakönnyítést ismerőseinek. Szegeden egy nap alatt lezárták a belső vizsgálatot, és nem találtak szabálytalanságokat. A Pázmányon is folyt belső vizsgálat, aminek eredményéről azt írták: „Bebizonyosodott, hogy a befolyásolási kísérlet a szóban forgó vizsgák kimenetelére semmilyen hatással nem volt. A vizsgák a hatályos szabályoknak megfelelően zajlottak, szabályszegés nem történt, az érdemjegyek valós teljesítményt igazolnak.”

A PPKE közleményéből viszont akár az is kiolvasható, hogy volt ugyan kísérlet a vizsgák befolyásolására, ám ezek a próbálkozások nem jártak sikerrel. A pécsi vizsgálat eredménye is kétértelműnek tűnhet, hisz nem azt jelentik ki, hogy nem történt szabálytalanság, csak azt, hogy azok megtörténte nem volt megállapítható. Az egyetem közleménye nem oldja fel azt az ellentmondást sem: a jogi kar vezetése korábban azt közölte lapunkkal, hogy volt olyan munkatársuk, aki azt mondta, segített az ügy egyik szereplőjének.

Az LMP-s képviselő arra is kíváncsi volt, kellett-e jelentést tegyen az MTVA vezérigazgatója az orosz nagykövetség valamelyik alkalmazottjának.