A francia jobboldali populista Nemzeti Front a napokban visszahívta 1,2 millió példányban nyomott elnökválasztási brosúráját, „nyomdahibára” hivatkozva. De mindenki tudja a valódi okot: benne volt a pártelnök, Marine Le Pen és Vlagyimir Putyin 2017-es kézfogóját ábrázoló nagy fénykép, amivel most, az oroszok Ukrajna elleni inváziója után kampányolni nem túl szerencsés ötlet. A fennmaradó példányok Le Pen súlyos geopolitikai baklövésének örökbecsű emlékei lesznek.
Az internet még inkább megőriz mindent. Még ma is fellelhető, amint 2019 januárjában Ivica Dacic, a Szerb Szocialista Párt (SPS), illetve a szerb törvényhozás elnöke bizarr táncot lejtve, átszellemült mosollyal az arcán énekelte el a Kalinkát egy fogadáson az akkor Belgrádban járó Putyin tiszteletére. Ezek után nem lepődhetünk meg azon, hogy Dacicot nagyon felbosszantotta Aleksandar Vucic, mert a szerb elnök kifejezett utasítására szavazta meg szerdán Szerbia az ENSZ Közgyűlésben az Ukrajna elleni orosz agressziót elítélő, nem kötelező érvényű határozatot.
A mostani események minden földrészen éreztetik a hatásukat – egyes afrikai, ázsiai és latin-amerikai államokkal is jó viszonyt ápolt Putyin –, de a Balkánon különösen. Milorad Dodik, a boszniai államelnökség szerb tagja például annak köszönhetően tehetett szecesszionista lépéseket, mert ott állt mögötte Putyin és Orbán Viktor. A Kreml elszigetelése miatt azonban mentorok nélkül marad. Sőt, hamarosan Belgrád is támogathatja az Oroszország elleni szankciókat, mert a mostani vezetés kénytelen belátni: Oroszországtól – Koszovó el nem ismerésén kívül – alig számíthat bármire.
Olyan geopolitikai változások történnek a háború és a szankciók hatására a világban és térségünkben, hogy a hosszabb távú következményeket fel sem lehet mérni. De ezt sokan még mindig nem képesek belátni.