A rendszerváltás előtt a Vas megyeiek az osztrák tévét nézték, ma pedig tömegek járnak át innen dolgozni Ausztriába. A vasiak választói irányultságát viszont mintha nem befolyásolná az, hogy nyugaton mennyi kritika éri az Orbán-kormányt. Ez a Fidesznek kedvez a választáson.
– Nem megyünk szavazni, nem érdekel minket a választás – mondta Sárvár egyik szupermarketje előtt az autójába pakoló, Péterként bemutatkozó, 41 éves férfi, amikor arról kérdeztem, mit vár az április voksoláson. Péter szakmája festő, de évek óta Ausztriában dolgozik a feleségével, egy kertészet üvegházában. Naponta ingáznak, néha szombaton is, késő délután érnek haza, itthon 13 éves fiúk várja őket. Mindketten erős félmilliót keresnek. A házaspárt a politika nem érdekli, és szerintük Ausztriába ingázó sorstársaik közül sokan hasonlóan gondolkodnak.
A Vas megyében megszólított emberek között találkoztam még fél tucat határon túlra ingázóval, s ők is azt erősítették, hogy az odaát dolgozók nem igen szavaznak.
– Minek szavazzak? – kérdezett vissza Körmenden egy 30 éves férfi, aki egy burgenlandi benzinkútnál szolgál –, úgyis a Fidesz nyer.
– Maga nem őket ikszelné be? – próbáltam bevallásra késztetni.
– Nem szeretem őket, de látom, hogy nekik lejt a pálya, ezért minek erőlködjek?
Nincs arról pontos adat arról, hogy Vas megyéből hányan járnak Ausztriába vagy még nyugatabbra dolgozni, a helybéliek úgy tartják, hogy legalább 15-20 ezren. Márpedig, ha ez igaz, akkor a 250 ezer lelkes megye szavazópolgárainak nagyjából tizede külföldön boldogul. A naponta-hetente-havonta ingázók a vasiak véleménye szerint általában ki nem állják a Fideszt, ezért, ha ők nem voksolnak, akkor az ellenzék - amúgy se izmos – vasi esélyei tovább sorvadnak.
Vas megyében három választási körzet van, ebből kettőben – a sárváriban és a körmendiben - a Fidesz verhetetlennek látszik az ott élők szerint. A sárvári körzethez tartozó Celldömölk piacának közelében három nyugdíjas férfi is erről győzköd:
– Még csak az kéne, hogy a Gyurcsány nyerjen! – bökte ki egyikük. – Akkor megint lelövik az embereket, mint tíz éve.
– Lelövik? - kérdeztem döbbenten.
– Tíz éve Pesten lelőtte az embereket a Gyurcsány.
Szólnék, de a férfi egyik barátja ízes vasias kiejtéssel megelőz:
– Gyuri, ne beszélj má’ hüleségeket, még aszongyák, hogy ement az eszed. Senkit se öltek meg.
Gyuri nem hagyja magát:
– Te így tudod, én meg úgy tudom.
Tovább léptem, mert láttam, hogy az ellenzék jelöltje, Hencz Kornél a szimpatizánsaival körülvéve aláírásokat gyűjt. Mindjárt megosztottam vele, hogy tőle nyolc lépésre mit hallottam. A szocialistákhoz kötődő, 50 éves vállalkozó nem volt meglepve, a választókkal beszélgetve maga is találkozott hasonló véleményekkel.
– Érthető – kezdte Hencz megbocsájtó mosollyal -, a kormánypártok médiája óriási túlerőben van, százmilliárdokat költenek a mi pénzünkből a hazugságokra, és ha valaki egész nap csak ezeket hallja, akkor előbb-utóbb elhisz belőlük valamennyit. Ezért a körzet minden falujába elmegyek, bekopogok a házakba, bemegyek a kocsmákba és elmondom, mekkora hazugságokkal eteti a kormány az embereket. Hencz Kornél arról is beszél a választóknak, hogy szeretné, ha a celldömölki kórháznak újra lenne szülészete, és fontos célja a körzetben fejleszteni az otthoni idősgondozást.
Ha mindezt személyesen meg akarja osztani a választókkal, nem lesz könnyű dolga, hisz a sárvári körzethez hét kisváros és 70 – többnyire kicsi - falu tartozik. És azért sem lesz könnyű, mert a kormánypárti ellenfele, Ágh Péter „kipróbált versenyző”. A 40 esztendős fideszes politikus 2014-ben és 2018-ban biztosan nyert, előtte meg kétszer listáról jutott be a T. Házba. Szinte nincs nap, hogy Ágh ne osztana meg valamilyen, a kormányához és saját tevékenységéhez fűződő sikert az internetes térben. A körzet kormánykritikus lakói a sűrű intézményavató szalagvágások miatt „ollókezű”-ként is emlegetik. A többségnek azonban ez bejön.
A megye 3-as számú körzetében induló kormánypárti jelölt, V. Németh Zsolt is rutinos harcos, az 58 éves, üzemmérnök végzettségű politikus 1998 óta mindig simán győzte le ellenfeleit, legutóbb a voksok 64 százaléka volt az övé. Kihívója – immár negyedik alkalommal – Bana Tibor, aki korábban a Jobbik színeiben indulva mindig a második helyen ért célba, és 2018-ban 27 százalékig jutott. A 36 éves közgazdász-politológus saját városában, Szentgotthárdon már legyőzte ellenfelét, ám az 5 kisvárost és 122 községet integráló körzet aprófalvaiban a Fidesz eddig besöpörte a szavazatok 60-80 százalékát. Mivel a kistérségben élők a rendszerváltás előtt osztrák tévéadáson szocializálódtak, nem könnyű megfejteni, mitől ennyire népszerű körükben a nyugati társadalmak által olyannyira bírált Fidesz. Bana Tibor adott egy megfejtést:
– Az emberek azért nézték az osztrák tévét, mert ki nem állták a kommunistákat. Ma is konzervatívak, és elhiszik a kormánynak meg a kormány médiájának, hogy a Fidesz testesíti meg a jobboldalt. Nem veszik észre, hogy nálunk már valójában a Fidesz a kommunista párt.
A szentgotthárdi református egyházközség presbitereként is szolgáló Bana Tibor is végig akarja járni falvait, és mindezt elmondani a választóknak, emellett arról beszél nekik, hogy nélkülözhetetlen a körzet néhol gyalázatos útjainak felújítása, miképp az is, hogy minden faluban legyen megoldott a szennyvízkezelés.
Az ellenzéknek igazán az 1-es, szombathelyi központú választókerületben van sansza a győzelemre. A körzet választóinak 92 százaléka a megyeszékhelyen él, és a 2019-es helyhatósági választáson az összefogó ellenzék Szombathelyen nagy győzelmet aratott. Akkor az Éljen Szombathely! Egyesület jelöltje, Nemény András nyerte a polgármesteri párharcot, és az ellenzék 10-4-re hozta az egyéni körzeteket. Az elmúlt 28 hónapban az ellenzéki vezetés jól bírt a kormányzati ellenszéllel és a pandémia okozta nehézségekkel, és a 78 ezer lelkes városban – a riportban faggatott – helybéliek többsége azt prognosztizálta, hogy a körzetben a DK-s Czeglédy Csaba az esélyes. Igaz, a körzet jelenlegi képviselője, Hende Csaba kemény ellenfél. A 62 esztendős ügyvédet négyszer is megválasztották itt, öt évig honvédelmi miniszterként szolgált, ám azóta népszerűsége megkopott. Megítélését tovább rontotta, amikor a 19-es önkormányzati választás egyik kampányrendezvényén arra vette rá a fideszes közönséget, hogy kórusban hazaárulózzák az ellenzék polgármesterjelöltjét. A hírhedt történetre még a fideszesek is röstellkedve emlékeznek.
Czeglédytől érezhetően nagyon tartanak kormánypárti oldalon. A 45 éves jogász ellen költségvetési csalás gyanújával évek óta büntetőeljárás folyik, Czeglédy biztos benne, hogy felmentik, s az egész procedúra csakis az ő politikai ellehetetlenítését célozza. Amúgy az ügyészség úgy véli (érdemi bizonyítékok nélkül), hogy ő azonos az Ördög Ügyvédjével, aki a győri fideszes polgármester, Borkai Zsolt bukását okozta. Czeglédy nem titkolja: büszke lenne rá, ha ő lenne a titokzatos kiszivárogtató, ám állítja, hogy nem ő az. A szombathelyi jogász eddig 113 pert nyert meg a kormánypolitikusok és -médiumok ellen, mivel azok hazugságokat hirdettek róla.
Magyar és ukrán ugyanott költ
Miközben az ambiciózus vasiak nyugaton találnak munkát, a megyében a vállalkozások munkaerőhiánnyal küszködnek. Az ingázókat főleg ukrán munkaerő pótolja, ők még beállnak dolgozni havi 180-200 ezer forintért, a magyarok viszont nem - tudtam meg az egyik sárvári nagyüzemben alkalmazott, ölbői férfitól. Bár az ezernél több ukrán vendégmunkás közül néhánnyal a helybelieknek időnként vannak afférjaik, a megye gazdasága számára bevétel hoz jelenlétük, hisz nálunk költik el – főleg szállásra és élelemre – a pénzük jelentős részét. De az Ausztriába ingázók is itt költik el az ottani bérük javát, így ez is bevételt hoz sokaknak. S aki ezen keres, az elégedett a helyzetével, és gyakran a kormánnyal is – mondta az egyik sárvári boltos.
Kormánypárti / Ellenzéki
1-es választókerület (Szombathely)
Hende Csaba / Czeglédy Csaba
2-es körzet (Sárvár)
Ágh Péter / Hencz Kornél
3-as körzet (Körmend)
V. Németh Zsolt / Bana Tibor