Megawattóránként 345 eurón újból rekordot döntött hétfőn a földgáz holland tőzsdei ára. Az eleve 220 eurós rekordszintről induló jegyzés két és fél óra alatt közel 60 százalékot ugrott. A kurzus estig 262 eurón állt meg. Az Európában irányadó, Brent típusú nyersolaj hordónkénti ára reggel pillanatok alatt mintegy 9 százalékkal 133 dollárig kúszott fel, ami közel 14 éves csúcs. (A Brent egyébként a mostani, 2008. júliusi viszonyítási időszakban érte el eddigi történelmi, 143,95 dolláros rekordját.) A mutató estére 125 dolláron állt, ami önmagában szintén évtizedes csúcs.
Az olajárugrás fő oka a washingtoni adminisztráció és az Európai Bizottság közös, az orosz olaj kereskedelmi blokádját sürgető hétvégi elvi határozata – közölte megkeresésünkre Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázpiaci elemzője. Bár a nyilatkozat egyelőre nem kötelez senkit semmire, ettől függetlenül is zuhan az orosz olaj iránti világkereslet. A nagy olajmultik sorra jelentik be, hogy az Ukrajna ellen indított orosz katonai támadás miatt felfüggesztik oroszországi nyersanyagvásárlásaikat, sőt ottani befektetéseiktől is megválnak. Másrészt az olajszállító hajókat üzemeltető, jellemzően nyugati vállalatok a biztosítási kockázatok miatt szintén csak vonakodva vállalják az orosz olaj tengeri szállításait. (Háborús veszteségre a biztosító nem fizet.)
Emiatt az orosz nyersolaj ára soha nem látott mértékben elvált a Brentétől. (Ebből kisebb botrány is kerekedett: mint ugyanis kiderült, a szankciókhoz szóban csatlakozó Shell azért egy jelentősebb mennyiséget még lekötött az olcsó, Ural típusú orosz olajból. Miután a Wall Street Journal az esetet megszellőztette, a holland-brit olajcsoport megígérte, hogy az ügyleten elért hasznát az ukrán segélyalapnak utalja.) A nemzetközi döntések a vártnál is gyorsabban romba dönthetik az orosz gazdaságot, amiben Pletser Tamás kiemeltnek tartja Kína szerepét. Mindazonáltal, "némi világszintű takarékoskodással" a teljes orosz olajimportot fennakadásmentesen kizárhatónak tartja.
Az embargó kérdésében a Mol szerepe is figyelemre méltó. Abból ugyanis, hogy a magyar olajtársaság mindmáig nem csatlakozott legnagyobb versenytársai döntéséhez, valószínűsíthető, hogy még mindig vásárol Ural típusú nyersolajat. Kérdés, egyáltalán meddig érkezhet az Ukrajna felől érkező Barátság olajvezetéken az orosz nyersanyag. Nem csak a háború vagy akár egy szándékos szabotázsakció okozhat ugyanis pusztítást a rendszerben, de életbe léphet egy kötelező, uniós vásárlási tilalom, és az sem mellékes kérdés, hogy az oroszok a háború ellenére megtérítik-e az ukránoknak az olajszállítás díját. Mindazonáltal Pletser Tamás egyértelmű igennel felelt arra a kérdésünkre, hogy a hazai üzemanyagellátás fenntartható-e a Barátság-vezeték esetleges hosszú távú kiesésekor is. Bár a Barátság-vezetéken érkezik a hazai olajbehozatal kétharmada, ilyen esetben a kieső mennyiség az Adria-vezetékről teljes mértékben pótolható lenne, még ha a lefejtőállomáson "sorban is állnának a hajók". Az átállás ugyan okozna némi fennakadást, ám ennek áthidalására felhasználhatók az ország 90 napra elegendő biztonsági tartalékai. Mindazonáltal a Mol Ural-beszerzésen elért többlethaszna most még a 480 forintos kis- és nagykereskedelmi árkorláton elért tetemes veszteségüket is ellensúlyozza - vélekedett az elemző.
Az újabb gázár-rekord némiképp meglepte az elemzőt, amit az amerikai-európai olajpiaci ajánlás másodlagos hatásának tud be. Bár a gázról hasonló döntés nem született és az Európai Bizottság is csak az orosz gázbeszállítások fokozatos visszaszorítását szorgalmazta, a befektetői pánikot indokolhatja, hogy az olajjal szemben az orosz gáz nem zárható ki egyik napról a másikra az európai ellátásból. A jövőre nézve az elemző elsősorban gyors és nagyarányú árváltozásokat vár. Bár alapvetően a további drágulás valószínű, a piac tegnap az elképzelhető legrosszabb forgatókönyveket is beárazta – fogalmazott Pletser Tamás.