Nagy-Britannia;Ukrajna;Boris Johnson;

- Újabb orosz oligarchák a szankciós listán

A szigetország nem nyújthat "biztonságos védelmet" Putyin cinkosainak.

Liz Truss brit külügyminiszter bejelentése szerint hét, a Kremlhez szorosan kötődő orosz oligarcha került fel az eddig lassan bővülő brit szankciós listára. Az intézkedés célja Putyin elnök és környezete elszigetelése, a vele összefonódó, vagyonát részben neki köszönhető klikk ellehetetlenítése. A listára felkerültek nagy-britanniai vagyonát befagyasztják, nem kereskedhetnek brit magánszemélyekkel és vállalkozásokkal, nem utazhatnak be a szigetországba, de nem is maradhatnak ott. Az érintettek összvagyona 15 milliárd font.

A szankcionált hetek csoportjába tartozik Roman Abramovics, a Chelsea tulajdonosa, Oleg Gyeripaszka, Abramovics korábbi üzlettársa, az En+ Csoport részvényese, Igor Szecsin, a Rosznyeft vezérigazgatója, Andrej Kosztyin, a VTB Bank elnöke, Alekszej Miller, a Gazprom vezérigazgatója, Nyikolaj Tokarev, az orosz állami tulajdonban lévő Transznyeft csővezeték elnöke és Dmitrij Lebegyev, a Rosszija Bank igazgatóságának elnöke. A döntés kapcsán Boris Johnson kijelentette: "Putyin Ukrajna elleni elvetemült támadásának támogatói nem élvezhetnek biztonságos menedéket. A szankciók újabb bizonyítékai annak a rendíthetetlen támogatásnak, amit Egyesült Királyság az ukrán népnek nyújt. Könyörtelenek leszünk mindazokkal szemben, akik lehetővé teszik a polgári lakosság meggyilkolását, kórházak lerombolását és szuverén szövetségesek törvénytelen megszállását". Liz Truss külügyminiszter megerősítette, hogy "oligarcháknak és kleptokratáknak nincs helyük a brit gazdaságban és társadalomban. Putyin közvetlen környezete cinkos az általa elkövetett agresszióban".

Grant Shapps közlekedési miniszter már a hét elején megszigorította a repülési törvényt. Ennek jegyében Oroszországhoz köthető repülőgépek nem hatolhatnak be az Egyesült Királyság légterébe. A Polgári Légiközlekedési Hatóság felhatalmazást kapott a kormánytól, hogy tegye rá a kezét az e kategóriába sorolható, akár az ötvenet is kitevő magángépekre. Egy Eugene Shvidler olajmágnáshoz köthető Bombardier Global 6500 jetet már le is foglaltak Farnborough repülőterén, még mielőtt az felszállhatott volna Dubaj felé.  

Súlyos csapás a Chelsea-reA 9 milliárd fontot érő Roman Abramovics elleni szankciók egyelőre beláthatatlan következményekkel járnak a Chelsea és szurkolói számára. Az iparmágnás 2003 óta tulajdonosa a délnyugat-londoni csapatnak, melybe vagyonokat ölt, a háború kitörését követően pedig nagyvonalú feltételek mellett, másfél milliárd fontos kölcsönének visszafizetéséről is lemondva jelentette be tervezett eladását. A kormány egy frissen kibocsátott, május 31-ig érvényes működési engedélyben foglalta össze a "kékekre" vonatkozó drákói feltételeket. Ennek szellemében a klub nem lehetne másra átruházható, de a Telegraph értesülése szerint ez alól felmentést adhat a kormány, ha a befolyt pénzből Abramovics nem húzhat hasznot. A csapat mérkőzéseit meg lehet tartani, de az ezekkel kapcsolatos költségeket limitálják. Egy meccs biztonsági és ellátási igényei legfeljebb félmillió font értékben elégíthetők ki. Az utazásra biztosított 20 ezer font nem elégséges bérelt repülők kifizetésére. A licenc lényegében átigazolási embargót ró ki a csapatra és munkaerőstopot a személyzetre. Ha viszont az együttes nem tudja teljesíteni szerződéses kötelezettségeit és nem áll ki meccsekre, a Premier League, a Football Association és az UEFA is alaposan megbüntetheti. A már eladottakon kívül nem lehet újabb jegyeket értékesíteni, azaz a kb. 28 ezer bérlettulajdonos sem lehet ott a következő FA kupa és BL meccseken és üresen maradnak a vendég szurkolók padsorai is. Frissítőket árusítanak majd Stamford Bridge-en, de a megastore bezár. A szponzorok közül a Three telefontársaság máris jelezte: "felülvizsgálja" 40 millió fontos szerződését a klubbal. R. H. V. 

Az Egyesült Államok 159 millió dollárt fordított humanitárius segítségnyújtásra Ukrajnában 2020 októbere óta, ebből 107 milliót csak az elmúlt két hétben.