Mintha maga Schadl György, de legalábbis egy tanítványa tette volna rá a kezét a II. Kerületi Sport és Szabadidősport Nonprofit Kft-re, olyan vakmerően bántak a cég kasszájával – fogalmazódott meg bennünk konklúzióként, miután mélyebbre ástunk abban az ügyben, amit múlt hét végén a budai kerület polgármestere, Őrsi Gergely robbantott ki egy Facebook-poszttal.
Na, de hogy jutottunk odáig, hogy az MSZP-s politikus közpénzek elherdálásáról, luxusóra-vásárlásokról, F1-es versenybelépőről, barcelonai futballmeccs-látogatásáról és ezzel kapcsolatos milliós költésekről írjon bejegyzést?
A válasz miatt először is 2019 őszéig kell visszamennünk az időben. Őrsi ekkor nyerte meg az önkormányzati választást és vette át a helyi polgármesteri hivatalt. Ahogy ez megtörtént, nyomban a nyakába zúdult a Gyarmati Dezső Uszodából kiömlött több ezer liternyi hideg víz. Ez konkrétan azt jelenti: a kampányban futtában, de Varga Mihály pénzügyminiszter, Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Láng Zsolt akkori polgármester jelenlétében jókora csinnadrattával átadott, a Márairemetei úton felhúzott létesítményről kiderült, hogy a három medencéje közül a fedett legnagyobbnak az alapzata megrepedt, a víz belőle szivárog, az alatta lévő helyiség mennyezete repedezik, egyébként is kimaradt belőle a lift, amúgy meg állandóan díszkivilágításban pompázik, ami zavarja éjjel a helyieket, de lekapcsolni a világítását külön nem lehet.
Időmérő eszköz megnevezéssel vettek 11,5 milliós Rolex órát egy II. kerületi önkormányzati cégnélAz építkezést a kerület korábbi fideszes vezetése rendelte meg, a forrást a Magyar Vízilabda Szövetség tao-ból biztosította. A kivitelezést nyílt pályázaton a NER-közeli Híd-csoport zászlóshajója, A-Híd Zrt. nyerte. Eredetileg úgy volt, hogy a komplexum, amelyben egyébkén sem wellness, sem szauna nincs, 4,4 milliárd forintba kerül, de persze ennyiből nem jött ki, a végösszeg hétmilliárd lett. Mármost a kerület ennek az ügyletnek a lebonyolítása végett alapította meg 2015 elején a II. Kerületi Sport és Szabadidősport Nonprofit Kft-t. A fentebb taglalt problémák miatt pereskedés kezdődött az építő és a polgármesteri hivatal között. Őrsi szeretett volna tisztán látni, de hivatalba lépése óta nem jutott hozzá alapvető dokumentumokhoz, hiába kért iratokat a kft.-től, azokat nem kapta meg. Őrsiről itt kell megegyezni, hogy egyetlen kerületi cég vezetését sem fejezte le beiktatása után, mindenkivel próbált együttműködni, a volt vízilabdás Becsey Péterrel, a II. Kerületi Sport és Szabadidősport Nonprofit Kft. azóta posztjáról távozott ügyvezetőjével azonban nem értett szót.
Ezután érte el, hogy a cég felügyelő bizottsága egy független könyvvizsgáló céggel átvilágíttassa a kft-t. A munka tavaly októberben kezdődött, és az idén februárban fejeződött be, a 38 oldalas vizsgálati anyag rendkívül súlyos megállapításokat tartalmaz, miként azt egyik forrásunk jelezte: „Amit Őrsi posztolt, az csak a jéghegy csúcsa”.
Pedig az sem akármi: „az uszodaberuházásért is felelős cég korábbi vezetésének időtartama alatt valakik – a rendelkezésre álló dokumentumok, bizonylatok tanúsága szerint – 2018-ban időmérő eszközként könyveltek el egy 18 600 eurós, azaz 6 061 326 forintos Hublot Big Bang karórát, míg 2019 január elején a cég bankkártyájával vásároltak egy 11,5 millió forintos Rolex órát, ez évben keletkezett egy Gpticketshop.com számla is 1960 euró értékben, amiből kiderül: 4 fő a Forma 1-es Monacói Grand Prix versenyére vett belépőt a kerületi nonprofit Kft. pénzén.
A vizsgálat talált egy 2017-es bulgáriai utazásból származó hotelszámlát 3677 euró értékben, ami limuzinszolgáltatást is tartalmazott, vásároltak nadrágokat és kötöttárut a luxuscikkeket árusító Burberry boltban összesen több mint 2 millió forintért; egy korábbi kiküldetés alkalmával hat fő utazott Barcelonába, ahol ötcsillagos szállodában szálltak meg 5056 euróért (Hotel Arc Barcelona). Vásároltak 5 db jegyet a Barcelona–Valencia mérkőzésre fejenként 191 euróért, míg a repülés első osztályon 1 113 640 forintba került. Az utazás hivatalos célja nem ismert. Ahogyan az sem, miként kapcsolódik az utánpótlás-nevelési feladatok ellátásához egy New Yorkban keletkezett 2017-es számla a Bergdorf Goodman Hotelből 3386 dollár értékben. Hogy ki, és miért lakott ott, nem ismert, annyi viszont bizonyos, hogy a kerület tulajdonában álló nonprofit társaság fizetett. A könyvvizsgálók álláspontja szerint az okozott vagyoni hátrány összege 2015-től kezdődően minimum 450 millió forint, amelyhez hozzászámítandó még az ÁFA, illetőleg az esetlegesen felmerülő egyéb közterhek, bírságok összege”.
És akkor még egyszer: ez még csak a jéghegy csúcsa!
Mi fog itt még kiderülni?