;

Európai Unió;Oroszország;szankciók;Josep Borrell;orosz-ukrán háború;

- Josep Borrell: az EU kész további szankciók elfogadására Oroszországgal szemben

„Ami Ukrajnában történik, amit az orosz hadsereg követ el az ukrán emberek ellen, az háborús bűnnek számít, ami nem maradhat megválaszolatlanul.”

Az Európai Unió kész további szankciókat bevezetni Oroszországgal szemben az ukrajnai inváziója miatt - jelentette ki Josep Borrell uniós kül- és biztonságpolitikai főképviselő Brüsszelben, a tagországok külügy- és védelmi minisztereinek közösen tartott tanácsülését követően hétfőn.

Josep Borrell a sajtótájékoztatóján hangsúlyozta, a korlátozó intézkedések továbbra is fontos részét képezik annak az uniós megközelítésnek, hogy a lehető legnagyobb nyomást gyakorolja Oroszországra az ukrajnai háború megállítása érdekében, valamint, hogy elszigetelje Moszkvát és kikényszerítse a nemzetközi és humanitárius kötelezettségek betartását. Kijelentette,

ami Ukrajnában történik, amit az orosz hadsereg követ el az ukrán emberek ellen, az háborús bűnnek számít, hozzátéve, ez nem maradhat megválaszolatlanul.

A nemzetközi közösséggel együtt el kell érni az orosz agresszió megállítását Ukrajnában - mondta.

„Az ellenségesebb biztonsági környezet megköveteli tőlünk, hogy növeljük cselekvési képességünket, megerősítsük ellenálló képességünket, és többet és jobban fektessünk a védelmünkbe” - fogalmazott a főképviselő. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy noha a stratégia lehetővé teszi akár ötezer fős, gyorsan bevethető uniós erő mobilitását, a stratégia nem irányozza elő európai hadsereg létrehozását. A stratégia célja Borrell szerint, hogy összehangolja a tagállamok hadseregeinek képességeit.

Bejelentette továbbá, hogy a szakminiszterek politikai megállapodást kötöttek arról,

hogy további 500 millió euróval finanszírozzák Ukrajna katonai képességeinek bővítését, s ezzel az EU összesen egymilliárd euróra emeli a vonatkozó, fegyvervásárlást lehetővé tevő támogatását Ukrajna számára. 

Kiemelte azt is, hogy az ukrajnai háború rávilágított a függőségek fegyverként történő használatára, arra, hogy az energiafüggőség fegyvert jelent az Európai Unióval szemben. Az Uniónak válaszolnia kell tudni erre a fenyegetésre - mondta a főképviselő, majd hozzátette, Vlagyimir Putyin orosz elnök fegyverként használja az ukrán lakosságot is, ugyanis nem az infrastruktúrát rombolja le, hanem a városokat és a házakat, hogy a civilek elmeneküljenek.

„Veszélyben vagyunk, amely azt követeli meg, hogy megfontoltan cselekedjünk. Nem vagyunk katonai szövetség, de meg kell tudnunk védeni az állampolgárainkat egy kihívásokkal teli és veszélyes világban”

- tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.

Alekszandr Lukasenko attól fél, a katonaság ellene fordul, ha elrendeli, hogy a fehérorosz hadsereg támogassa az orosz agressziót Ukrajnában. A Kreml közelít a B-tervhez.