Egy döntetlennel (31-31) és egy üres kapus, utolsó másodperces góllal elszenvedett minimális vereséggel (30-29) tudta le a férfi kézilabda-válogatott az előző hétvégén a Németország elleni duplázást: a Gummersbachban és Kasselben rendezett felkészülési mérkőzéseken mutatkozott be a szövetségi kapitányi poszton a spanyol Chema Rodríquez, aki a balul végződött, 15. helyen zárt budapesti Európa-bajnokságon is már az edzői stáb tagja volt. Az Eb után lejárt Gulyás István szövetségi kapitány szerződése, amit a szövetség nem hosszabbított meg, miközben Kocsis Máté elnök az Eb-értékelő szakmai beszámolóig a válogatott körüli teendőket illetően felfüggesztette Nagy László alelnököt, aki szintúgy az edzői stáb tagja volt az Eb-n. A beszámolóról, ha volt ilyen egyáltalán, hivatalos csatornáin nem osztott meg semmilyen információt a szövetség, így lényegében a mai napig nem tudni, hogy a sportági vezetés miként értékeli minden idők leggyengébb Eb-szereplését. Egyelőre annyi biztos, hogy a szövetség a spanyol szakembert bízta meg a válogatott vezetésével.
Kicsit árnyalja a képet, hogy a szakembert jövő nyárig a portugál Benficához köti szerződése, így annak ellenére kétlaki életet fog élni, hogy a szövetség elöljárói korábban többször leszögezték: főállású szövetségi kapitányban gondolkodnak. Chema azonban még jövő nyárig gebinben viszi a válogatottat, és arról sincs hír, hogy amíg nincs itthon, addig másodedzői minőségében ki figyel majd a magyar játékosok teljesítményére.
Mindazonáltal a sportági nagyhatalom ellen elővezetett két mérkőzésnek Borsos Attila szerint voltak pozitívumai. A 182-szeres válogatott játékos, a Sport Tv szakértője elmondta, örömmel töltötte el, hogy a szélsőjáték az Eb-n tapasztalthoz képest jóval aktívabb volt, ami persze az ellenfél védekezési felfogásából is adódhat, ám mindenképp a válogatott dicséretére szolgál. „Végre a szélsők is sok labdát kaptak, ami újdonság volt a játékban” – összegzett a szakember, aki elmondta: a taktikai variációkat erősen behatárolta az alapjátékosok (Bodó, Bánhidi, Lékai, Győri, Bóka) hiánya, viszont az újak behívása erősítheti a konkurencia kialakulását. Ugyanakkor meglátása szerint a norvég csapatában térdszalagszakadást szenvedett Máthé Dominikot nehéz lesz pótolni, mert a posztjára behívottak szerinte nem voltak annyira meggyőzőek.
A kérdés persze nem most, hanem a sorsdöntő világbajnoki selejtezőn lesz igazán éles, amikor a magyar válogatott egy hónap múlva Izraellel játszik egy oda és visszavágós páros meccset a vb-szereplésért (a vb-t 2023 januárjában a svédek és a lengyelek közösen rendezik).
Borsos Attila forradalmi újítást nem látott a magyar válogatott játékában, a védekezés pedig továbbra is a problémás területek egyike. „Ebben javulni kell” – összegzett a szakember, aki kijelentette: a vb és olimpiai álmok csak tudatosan összerakott védekezéssel realizálhatóak. Ugyanakkor újdonság volt a hét a hat elleni játék, ami eddig nemigen jellemezte a válogatottat. „Nem kell túlmisztifikálni, ez manapság már bevett taktikai elem, de az edző felelőssége, hogy mikor és hányszor veti be. A kapus helyére beküldött mezőnyjátékos használata az edzői taktika függvénye, az feltétlenül jó hír, hogy most már ez az elem is a válogatott repertoárjában szerepel.”
A tavaszi vb-selejtezővel kapcsolatban elmondta, Izrael meglepetést okozott Litvánia kétszeri legyőzésével, ami figyelmeztető eredmény. Stílusuk a hollandokét idézi (az Eb-n látható volt, hogy ez mennyire nem ízlik a magyar csapatnak, 31-28-as vereség lett a vége), s noha nem túl nagy termetűek, de hallatlanul mozgékonyak. Chema másodedzőjének szerinte olyan szakembert kellene kinevezni, aki a védekezésben otthonosan mozog, mert a spanyol tréner játékosként alapvetően támadó volt, stratégiai tudása abban a legfejlettebb.