Nagyra értékelnénk a Szentszék közvetítését az emberi szenvedés leállításában – írta a Twitteren Volodimir Zelenszkij, miután kedden telefonon beszélt Ferenc pápával. A Vatikán már jelezte, hogy kész a közvetítésre, de Moszkva egyelőre nem mutat érdeklődést. Az ukrán elnök több ország törvényhozása után kedden az olasz parlamenthez intézett videóüzenetet. Ebben az orosz oligarchák itáliai vagyontárgyainak lefoglalását kérte és figyelmeztette hallgatóságát, hogy az ukrán gabonaexport kiesése miatt várható éhezés növelni fogja az Olaszországba igyekvő menekültek számát. Az utána felszólaló Mario Draghi olasz kormányfő elmondta, hogy már 800 millió euró értékű orosz vagyont foglaltak le – közte a Scheherazade nevű 530 milliós jachtot, amely a találgatások alapján talán személyesen Vlagyimir Putyiné.
Az ENSZ főtitkára szerint be kell fejezni a sehová sem tartó, abszurd háborút, amely miatt az ukrán nép a poklot éli át. A háború folytatása, jelentette ki Antonio Guterres New Yorkban, erkölcsileg elfogadhatatlan, politikailag védhetetlen, katonai értelemben pedig nonszensz és megnyerhetetlen, ezért a csatatérről előbb vagy utóbb át kell térni a tárgyalóasztalhoz.
Az ukrán hadsereg kedd hajnalra visszafoglalta a Kijev nyugati elővárosának számító Makarivot és a rajta átmenő főútvonalat. Ezzel északnyugati irányból egyelőre meghiúsult a fővárost átkaroló hadművelet. A térségben Bucsa, Hosztomel és Irpin egyes részeiből is kiszorították a támadókat, de Kijevben egész nap robbanások hallatszottak. Délen a védők visszavetették az orosz alakulatokat Mikolajiv alól és az ukrán védelmi tárcánál már Herszon visszavételének lehetőségéről beszélnek. Mariupolnál a támadóknak nem sikerült beljebb nyomulniuk a rommá lőtt és kiéheztetett város központja felé. Aktívabbá vált viszont a fekete-tengeri hadiflotta, amely kedden Odessza körzetét is lőtte, de egyelőre nincs jele a gyakorlatilag a háború kezdete óta várt tengerészgyalogsági partraszállásának.
Az oroszok a jelek szerint mégsem csak az átcsoportosítás és készleteik feltöltése kedvéért függesztették fel a szárazföldi előrenyomulást, mint azt a nyugati katonai szakértők feltételezték, a gondjaik ennél is súlyosabbak. A Pentagon név nélkül nyilatkozó illetékese szerint az orosz hadsereg szárazföldi erőinek mintegy 75, a légierőnek több mint 60 százaléka vesz részt a hadműveletekben. Az utánpótlásként más térségekből érkező alakulatok felszerelése és kiképzésének színvonala feltehetően gyengébb, mint az eddig bevetett erőké, de az orosz katonai kapacitás még mindig jelentős. Az orosz taktika egyelőre a városok ágyúzásában és bombázásában látszik kimerülni, azt mindenki csak találgatja, hogy ezen kívül mire lehet számítani. A csütörtökön Európába készülő Joe Biden amerikai elnök már a vegyi és biológiai fegyverek bevetésétől tart, de ezt a véleményét nyugaton sem mindenki osztja.
A katonai veszteségekről nehéz hiteles információhoz jutni, az orosz védelmi tárca hetekkel ezelőtt egyszer elismerte 498 katonája elvesztését, azóta hallgat a témáról. A BBC orosz adásának a helyi sajtót figyelő munkatársai név és rang szerint 557 elesett orosz katonát azonosítottak. Putyin kedvenc lapja, a Komszomolszkaja Pravda honlapján az orosz védelmi tárcára hivatkozva 9861 orosz katona halálról és 16153 sebesüléséről számolt be, a cikket azonban rövid idő alatt eltávolították. Ukrajna 15 ezer orosz katona elestét jelentette, a Pentagon becslése szerint az oroszok élőerőben több mint 10 százalékos veszteséget szenvedtek – ez halottakban és sebesültekben nagyjából 16-20 ezer ember. Még ennél is nehezebb pontos képet kapni az ukrán veszteségekről, de feltételezhető, hogy az is nagyjából ezen a szinten lehet – nem beszélve a több ezer polgári áldozatról.
Brit beszámolók szerint az Egyesült Királyság már 4000 NLAW típusú páncéltörő rakétát szállított Ukrajnának és ezek az amerikai Javelinekkel együtt nagyon hatékonynak bizonyultak az orosz harckocsik és páncélozott harcjárművek ellen. Hétfőn két ismert orosz „tréfamester” magát Zelenszkij elnöknek kiadva lépre csalta Ben Wallace brit védelmi minisztert, akitől a nem létező ukrán atomprogramra vonatkozó kijelentéseket próbáltak kicsikarni és felvetették, hogy az Ukrajnának nyújtott segély miatt fogytán vannak a brit hadsereg NLAW-készletei. Mint kiderült, ugyanezek az oroszok több más brit minisztert is felhívtak, mire Londonban észbe kaptak.
A háború és a moszkvai propaganda elleni tiltakozásul felmondott az orosz állami 1-es csatorna párizsi tudósítója. Zsanna Agalakova a rancia fővárosban tartott sajtóértekezletén kijelentette, hogy otthon nyilván kémnek fogják nyilvánítani, de sosem dolgozott másnak, mint a hazájának.
Lángok csaptak fel a csernobili atomerőmű körül, Ukrajnát elzárták az Azovi-tengertől – Percről percre